Gillian Laub „Najlepsze zdjęcia prześladują i spędzają sen z powiek“

0
Michał Chrzanowski
21 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Gillian Laub to jedna z bardziej znanych amerykańskich portrecistek. W kolejnym odcinku serii „First Take“ wyjaśnia czym dla niej jest fotografia i dlaczego zdjęcia muszą mieć w sobie magię.

First Take to seria krótkich cotygodniowych filmów o sztuce i rzemiośle fotografii, które zabierają widza za obiektyw. W czasach, gdy rejestrowanie i publikowanie obrazów stało się tak popularne potrzebne są rady i wskazówki, których mogą udzielić największe osobistości ze świata fotografii.

„Najlepsze zdjęcia prześladują i spędzają sen z powiek“ - mówi Gillian Laub nowojorska fotografka i gość kolejnego odcinka First Take. „Trudno jest opisać dobrą fotografię, ale kiedy taką zobaczę to aż czuję jej moc w swoich kościach. Na dobre zdjęcie składa się znacznie więcej czynników niż tylko temat, kompozycja i oświetlenie. Potrzebna jest także magia“ - dodaje. Gillian Laub na stałe mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jest znana z wymownych i bardzo narracyjnych portretów. Dzięki zdolnościom interpersonalnym i wyczuciu granicy pomiędzy dystansem a intymnością potrafi sprawić, że na fotografiach widać historie jej bohaterów.

 

"Najlepsze fotografie dają nam możliwość połączenia się ze światem. Zmuszają do szybkiej autorefleksji i kwestionowania otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego też wszyscy fotografowie zaproszeni do „First Take” mają jedną cechę wspólną – obsesję na punkcie odnalezienia piękna w nieporządku życia” – powiedzieli pomysłodawcy serii.

Filmy do First Take powstają pod nadzorem redaktorów TIME. Więcej informacji, jak również poprzednie odcinki serii znajdziecie na stronie time.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Terry O’Neill - ulubiony fotograf gwiazd
Nie żyje Terry O’Neill - ulubiony fotograf gwiazd
Fotograf gwiazd, autor ikonicznych zdjęć. W wieku 81 lat odszedł Terry O’Neill, którego zdjęcia w fantastyczny sposób dokumentują modę, styl i showbiznes XX...
37
0
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0