Grand Press Photo 2007 - wyniki

Ogłoszono wyniki organizowanego przez miesięcznik "Press" konkursu Grand Press Photo 2007. Jury pod przewodnictwem Jeana-Marca Bouju za najlepszą uznało fotografię autorstwa Macieja Nabrdalika, fotoreportera "Super Expressu", ukazującą Kazimierza Marcinkiewicza tuż po tym, jak przegrał wybory na prezydenta Warszawy.
Przewodniczący jury Jean-Marc Bouju (zwycięzca konkursu World Press Photo 2004) przekonywał, że nawet nie znając tożsamości osoby przedstawionej na zwycięskiej fotografii, od razu widać, że to "bohater schodzący ze sceny, który chce się ukryć za opadającą kurtyną". Również inni członkowie jury nie mieli wątpliwości, że praca związanego z "Super Expressem" Macieja Nabrdalika zasługuje na główną nagrodę. Jurorzy narzekali natomiast nieco na zdjęcia nadesłane w kategorii "Wydarzenia", które nie składały się na obraz życia w naszym kraju w ostatnim roku, zabrakło dokumentacji naprawdę najważniejszych wydarzeń ostatnich dwunastu miesięcy. I rzeczywiście - poziom niektórych nawet nagrodzonych prac nie jest najwyższy, a można się było spodziewać odwrotnej tendencji, ponieważ w tym roku wybór był znacznie większy (nadesłano więcej prac). Zachęcamy do obejrzenia galerii zwycięzców zamieszczonej na stronach organizatora.

Nagroda główna Grand Press Photo 2007, fot. Maciej Nabrdalik "Super Express". Były premier, a potem kandydat na prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz po ogłoszeniu, że przegrał wybory, odjeżdża spod siedziby swojej partii, 26 listopada 2006

Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej informacji prasowej organizatorów.

Zdobywcą głównej nagrody Grand Press Photo 2007 został Maciej Nabrdalik, fotoreporter "Super Expressu".

Wyniki trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2007 ogłoszono dzisiaj podczas gali w warszawskiej Kinotece. Przewodniczącym jury był francuski fotoreporter Jean-Marc Bouju, laureat World Press Photo 2004 (formuła konkursu wymaga, by jury przewodził zwycięzca WPP).

Zdjęcie Roku pokazuje Kazimierza Marcinkiewicza tuż po tym, jak dowiedział się, że przegrał wybory na prezydenta Warszawy.
Jury konkursu Grand Press Photo 2007 wyłoniło też zwycięzców w poszczególnych kategoriach - osobno za zdjęcie pojedyncze, osobno za fotoreportaż.

Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii wydarzenia zdobył Maciej Nabrdalik ("Super Express") - nagrodzono tę samą pracę, która została Zdjęciem Roku. Drugą nagrodę w tej kategorii dostał Maciej Jeziorek (Polska Agencja Fotografów Forum) za zdjęcie zrobione w nocy na krakowskich błoniach śpiącym pielgrzymom, czekającym na mszę z udziałem papieża Benedykta XVI. Trzecie miejsce przypadło Kubie Atysowi ("Gazeta Wyborcza") za zdjęcie premiera Jarosława Kaczyńskiego głosującego w wyborach samorządowych na warszawskim Żoliborzu.

W kategorii ludzie pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze przyznano Kamilowi Broszko ("Gazeta Wyborcza Opole") pokazujące, jak wyleczona z ciężkiego poparzenia Angelika Dwojak przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej. Drugie miejsce zajął Marcin Łobaczewski ("Dziennik") za zrobione dla "Rzeczpospolitej" zdjęcie kibiców Legii Warszawa dopingujących piłkarzy w meczu z Cracovią. Trzecia nagroda przypadła Michałowi Szladze za portret prałata Henryka Jankowskiego w dniu jego 70. urodzin.

Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii życie codzienne zdobył Łukasz Cynalewski ("Gazeta Wyborcza Poznań") za zdjęcie pokazujący amatorski baletowy teatr muzyczny. Drugie miejsce zajął Grzegorz Press, który sfotografował pacjentów warszawskiej izby wytrzeźwień. Trzecią nagrodę otrzymał Tomasz Gzell (Polska Agencja Prasowa) za zdjęcie zrobione podczas musztry przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.


II nagroda za fotoreportaż w kategorii życie codzienne, fot. Marek Zawadka. Dogoterapia to zajęcia wspomagające rehabilitację osób niepełnosprawnych, prowadzone w Warszawie przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Przyjaciel",
maj 2006

W kategorii sport pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze dostał Tomasz Waszczuk ("Gazeta Wyborcza Olsztyn"), który pokazał zwycięstwo boksera Tomasza Bonina w walce o mistrzostwo świata w kategorii IBC. Druga nagroda przypadła Tomaszowi Gudzowatemu (Yours Gallery/Fotoagentur Focus) za zdjęcie zrobione podczas pokazu tradycyjnej sztuki walki kalari payattu praktykowanej w południowych Indiach. Trzecie miejsce zajął Piotr Skórnicki ("Gazeta Wyborcza Poznań"), który pokazał polską ósemkę podczas Pucharu Świata w Wioślarstwie rozgrywanego na jeziorze Malta w Poznaniu.

Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii przyroda zdobył Piotr Kamionka ("Dziennik Łódzki"), który sfotografował kwiczoły na drzewie jarzębiny. Druga nagroda w tej kategorii przypadła Piotrowi Skórnickiemu ("Gazeta Wyborcza Poznań") za zdjęcie zrobione ptakom na miejskim przystanku autobusowym. Trzecie miejsce zajął Łukasz Ostalski (Agencja Fotograficzna Reporter), który utrwalił sielski obraz lata w nadbałtyckich Dębkach.

Pierwszą nagrodą za fotoreportaż w kategorii wydarzenia jury uhonorowało zdjęcia Jerzego Undro (Polska Agencja Prasowa), przedstawiające, jak przed sądem w Szczecinku pobiły się dwie grupy Cyganów. Drugą nagrodę zdobył Andrzej Grygiel (Polska Agencja Prasowa) za fotoreportaż obrazujący rozpacz rodzin górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej.

W kategorii ludzie pierwszą nagrodę dostał Marcin Łobaczewski ("Dziennik") za zrobiony dla "Rzeczpospolitej" fotoreportaż z ośrodka na Ukrainie, w którym znajdują się szpital i hospicjum dla chorych na AIDS. Druga nagroda przypadła Marcinowi Bieleckiemu ("Głos Szczeciński") za fotoreportaż o 16-letnim Mateuszu, który spełnił swoje marzenia i na jeden dzień został policjantem.

Pierwszą nagrodę za fotoreportaż w kategorii życie codzienne dostał Piotr Małecki, który pokazał pracę rybaków przybrzeżnych w Piaskach na Mierzei Wiślanej. Druga nagroda przypadła Markowi Zawadce za fotoreportaż zrobiony osobom niepełnosprawnym podczas dogoterapii.

W kategorii sport pierwszą nagrodę zdobył Jerzy Dudek ("Rzeczpospolita") za fotoreportaż zrobiony na treningu i zawodach juniorek w gimnastyce artystycznej. Drugą nagrodę w tej kategorii przyznano Tomaszowi Gudzowatemu (Yours Gallery/Fotoagentur Focus) za zdjęcia pokazujące kobiety ćwiczące boks w Indiach.

W kategorii przyroda nagród za fotoreportaże nie przyznano.

W jury, oprócz Jean-Marca Bouju, zasiadali: Wojciech Druszcz ("Polityka"), Paweł Kopczyński (Agencja Reutera), Artur Pawłowski (freelancer) i Piotr Wójcik ("Gazeta Wyborcza").

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 2 tys. zł, zdobywcy kolejnych miejsc - nagrody rzeczowe. Pełna lista finalistów Grand Press Photo 2007 znajduje się na stronie www.press.pl.

138 fotografii, wybranych spośród 3760 nadesłanych prac, można do 30 sierpnia oglądać na wystawie w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki przy pl. Defilad 1 w Warszawie.

Sponsorami konkursu Grand Press Photo 2007 są firmy: Plus GSM, Microsoft, Hewlett-Packard, Grupa Żywiec SA. Nagrody rzeczowe ufundowała firma Nova, dystrybutor piór marki Waldmann. Organizatorem konkursu jest miesięcznik "Press".

Komentarze
Polecane artykuły
LEE100 - nowy system filtrów prostokątnych
18 Mar 2019
Po 25 latach, znany producent filtrów i akcesoriów odświeża znany i lubiany system filtrów prostokątnych. Uchwyt Lee 100 wprowadza szereg nowych funkcji i udogodnień.
0
Thingyfy Pinhole Pro X - pierwszy otworkowy zoom na świecie
18 Mar 2019
Podczas największych brytyjskich targów fotograficznych The Photography Show 2019, firma Thingyfy pokazała kolejny oryginalny “obiektyw” otworkowy. Co ciekawe, tym razem konstrukcja umożliwi nam regulację ogniskowej.
1
Meike 35 mm f/1.4 - w pełni manualna stałka do aparatów z matrycami APS-C i M43
18 Mar 2019
Kompaktowa i w pełni manualna konstrukcja o dużych możliwościach - tak firma Meike zapowiedziała swój najnowszy model 35 mm f/1.4. Obiektyw jest już dostępny w sprzedaży z mocowaniem: Sony E, Fujifilm X, Canon EF-M i Mikro Cztery Trzecie.
0
„My Nordic Noir” Agaty Mayer to fotograficzna podróż do tajemniczego świata skandynawskich kryminałów
18 Mar 2019
Pełne tajemnic zdjęcia spowite klimatem skandynawskich kryminałów - te słowa najlepiej opisują wystawę „My Nordic Noir” Agaty Mayer. Wernisaż już 21 marca w Warszawie.
0