"Young Farmers"- młode pokolenie rolników z RPA w obiektywie Coenraada Torlage.

Young Farmers (Młodzi Farmerzy) to seria ukazująca młode pokolenie rolników z Republiki Południowej Afryki. Nagrodzony w tegorocznej edycji konkursu SWPA projekt, zdaniem autora, ma być głosem w globalnej dyskusji o zrównoważonej żywności. 

Autor: Julia Kaczorowska

28 Czerwiec 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Coenraad Torlage studiuje na ostatnim roku w Stellenbosch Academy of Design and Photography w RPA. Jego aspiracją jest dzielenie się perspektywą Afryki Południowej poprzez projekty dokumentalne.

- Czuję, że moją misją jest opowiadać historie z Afryki Południowej za pomocą aparatu. Narracja, koncepcja, temat i estetyka odgrywają bardzo ważną rolę w tworzeniu udanych obrazów - tłumaczy Torlage. - Mój mentor i wykładowca miał krytyczny wpływ na rozwój mojej fotografii. Dziś postrzegam swoje prace jako wizualny dokument i wiem, że mogą być dowodem w dyskusji o zrównoważonym rynku żywności i polityce ekologicznej gospodarstw. Sam Ansel Adams udowodnił przecież, że fotografia jako dokument wizualny jest aktem politycznym, który może szerzyć świadomość - dodaje.

Chanel, Dundee, 2021. Chanel jest moją kuzynką mieszkającą w Roodepoort niedaleko Johannesburga. Często odwiedza naszą farmę.Sfotografowałem ją wczesnym rankiem, tuż przed tym, jak kupiła pierwszego konia od mojego ojca.

Torlage urodził się na farmie w Republice Południowej Afryki. Od najmłodszych lat dorastał wśród bydła, koni, osłów i kurczaków, a wiele z tych zwierząt do dziś żyje i jest mu bliskich. Jego doświadczenie jako młodego rolnika zmotywowało go do zbadania w jaki sposób inni młodzi pracujący w gospodarstwach przyczyniają się do budowania lepszej i bardziej zrównoważonej przyszłości w RPA.

- Rolnictwo to trudny zawód, który wymaga pasji i niezachwianego poświęcenia. Postanowiłem zrealizować projekt fotograficzny, który pozwoli mi opowiedzieć o młodych, którzy wybierają takie życie, ponieważ wierzą, że ciąży na nich pewna odpowiedzialność. Republika Południowej Afryki to nieprzewidywalna kraina walcząca z poważnymi suszami, pełna obaw dotyczących bezpieczeństwa i z trwającą debatą na temat własności gruntów. Młodzi rolnicy chcą mieć wkład w bardziej sprawiedliwą przyszłość pod znakiem zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa żywnościowego - wyjaśnia fotograf.


Bydło, Elandslaagte, 2021. Zdjęcie bydła w historycznej krainie Elandslaagte to metafora znaczenia krowy w Afryce. Na tych terenach, w pobliżu ziemi mojej rodziny, bydło i kukurydza to dwa najważniejsze sektory rolnictwa. Krowa jest symbolem bogactwa i dobrobytu w Afryce. Sfotografowanie ich z góry przypomniało mi czas w młodości, kiedy nasza krowa została zraniona. Czułem, że moim obowiązkiem jest opiekowanie się nią i sprzedałem w tym celu wszystkie moje świnie. Zdjęcie przypomina mi również ryby Koi pływającą w japońskim stawie.

Torlage fotografuje osoby, które są z nim blisko związane: przyjaciół, rodzinę, rówieśników lub po prostu członków jego społeczności. Przyznaje, że to ułatwiło mu znalezienie chętnych, choć i tak parokrotnie odrzucano jego prośbę o sfotografowanie. Większość ludzi wierzy jednak, że fotograf przedstawi ich zgodnie z prawdą.

- To wielka odpowiedzialność i traktuję to zadanie bardzo poważnie. Zawsze upewniam się, że bohaterowie zdjęć znają moją koncepcję i wiedzą, co przedstawiają moje zdjęcia - wyjaśnia.

Skiet z rodziną i członkami swojej społeczności, Elandslaagte, 2021. Nhalanhla Vincent (Skiet) pracuje na farmie mojego ojca. To zdjęcie zostało zrobione na działce, na której mieszka on i jego rodzina wraz z kilkoma innymi członkami społeczności i gdzie trzymają swoje zwierzęta. Farma jest im bardzo bliska. Kiedy zapytałem Skiet, czy chciałby kiedyś pracować w mieście lub przeprowadzić się do miasta, on wzruszył ramionami i z łagodnym uśmiechem powiedział, że jego miłość do farmy jest zbyt silna, by w ogóle to rozważać.

Jako inspiracje fotograf wskazuje prace Davida Goldblatta, Pietera Hugo, Jo Ractliffe, Irvinga Penna, Ansela Adamsa i wielu innych, w tym niemieckich fotografów współczesnych. Projekt "Young Farmers" wciąż trwa. Na swoim profilu na Instagramie Torlage dzieli się nie tylko fotografiami, ale czasem również zdjęciami z backstagu i opisem o tym jak powstają jego kadry. Poniższe zdjęcie wykonał siedząc na łyżce koparki. Jeden z członków społeczności, Pieter, poruszał koparką aż Torlage znalazł idealny kadr. Drugi, Christiaan, trzymał lampę reporterską z parasolką blisko głowy czarnego konia, aby ciemny kształt nie wtopił się zupełnie w czarną ziemię.

HW i Olwethu po długim dniu pasania bydła odpoczywają na koniach, Elandslaagte, 2021. To zdjęcie przedstawia najmłodszego syna rolnika oraz syna brygadzisty. Ciężka praca jest nagradzana relacjami, które kształtują to, kim się stajesz. Wpatrując się w tych dwóch młodych rolników poczułem nostalgię i wspomnienie swojej młodości.

- Media społecznościowe stały się potężną i często bardzo wciągającą platformą do pokazywania swojej pracy. Odkryłem jednak, że ze względu na szybką masową konsumpcję mediów społecznościowych estetyka często odgrywa tam znacznie większą rolę niż powinna, a narracja może być łatwo przeoczona. Nie oznacza to, że media społecznościowe nie pomogły mi w karierze, ponieważ muszę przyznać, że Instagram uczynił moją fotografię szerzej dostępną. Uważam jednak, że nadal istnieje potrzeba wolniejszego i bardziej fizycznego sposobu eksponowania swoich prac - komentuje.

 

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Fotograf postanowił kontynuować serię "Young Farmers" przez kolejny rok. Torlage chce odwiedzić więcej gospodarstw, rolników i ludzi związanych z tą branżą w RPA. Jego zdjęcia będą skupiały się zarówno na zrównoważonym rozwoju, ekologii, polityce jak i na rolach jakie bohaterowie jego zdjęć odgrywają na tych ziemiach. Po tegorocznej wizualnej eksploracji Torlage chce wydać książkę fotograficzną, planuje też otworzyć swoją pierwszą wystawę w galerii.

Więcej zdjęć fotografa znajdziecie na jego profilu na Instagramie.


Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Jonathan Jasberg w 2010 roku po raz pierwszy wyruszył w daleką podróż. To, co zaczęło się jako przygoda, z czasem przekształciło się w pełnoetatowe życie na drodze, zwłaszcza po utracie pracy w...
4
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Poznaliśmy wyniki jednego z najciekawszych konkursów fotograficznych na świecie. Galeria finałowa Portrait of Humanity Vol. 6 to jak zwykle ujmujący portret ludzkości minionego...
4
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2024. W największym polskim konkursie fotografii prasowej po raz trzeci z rzędu zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie wszystkie nagrodzone...
11
Powiązane artykuły