Poznaliśmy zwycięzców Chromatic Awards. Wśród laureatów są Polacy

Za nami druga edycja Chromatic Awards. Podobnie jak w roku ubiegłym konkurs okazał się szczęśliwy dla Polaków, którzy zajęli wysokie miejsca zarówno w sekcji profesjonalnej, jak i amatorskiej. Koniecznie zobaczcie nagrodzone prace.

Autor: Michał Chrzanowski

17 Grudzień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Chromatic Awards to młody międzynarodowy konkurs fotografii wyłącznie kolorowej, który jest otwarty dla profesjonalistów i amatorów. W tym roku poznaliśmy laureatów jego drugiej edycji. Jednak pomimo niewielkiego stażu uczestnictwo w Chromatic Awards oferuje już nie tylko prestiż, ale także możliwość zdobycia dodatkowych pieniędzy na wzmocnienie pasji. Nadrzędnym celem konkursu jest stworzenie możliwości do rozwoju oraz promocja utalentowanych i wschodzących twórców barwnej fotografii. Miejsca do rywalizacji jest sporo, ponieważ nadesłane prace konkurują ze sobą w aż 20 kategoriach, a cały konkurs podzielony jest na dwie sekcje: profesjonalną i amatorską.

„Naszą misją jest zapewnienie artystom możliwości dzielenia się swoją pasją i historiami poprzez zdjęcia, promowanie najlepszych światowych fotografów i odkrywanie nowych, wschodzących talentów. Dzięki dwóm sekcjom szansa na pokazanie istoty pracy jest nieograniczona, ponieważ światowej sławy i kompetentni profesjonaliści zasiadają w jury i analizują każdy szczegół każdego zgłoszenia. Wspólnie budujemy rynek sztuki i wzmacniamy pozycję fotografii kolorowej w świecie sztuki” – zaznaczają organizatorzy konkursu.

Chromatic Photographer of the Year 2018

fot. Amanda Rowan, „Tour De Force”

W tym roku laureatką konkursu została pochodząca z USA, Amanda Rowan, która za zdjęcie „Tour De Force” otrzymała tytuł Fotografa Roku oraz zajęła pierwsze miejsce w kategorii Fine Art sekcji profesjonalnej. Zwycięska praca pochodzi z projektu „Ritual”, w którym artystka bada skrzyżowanie uwodzenia, mistycyzmu i wydajności. Autoportrety Rowan grają na idei starożytnych rytuałów płodności i podnoszą zawoalowany erotyzm. W tym projekcie doszukuje się związku pomiędzy rytuałami godowymi, seksualnością i władzą w kontekście relacji krajowych.

Jednak w sekcji profesjonalnej nie zabrakło również polskiego akcentu. Laureatami zostali: Paweł Jędrusik (II miejsce w kategorii Culture), Marzena Kolarz (II miejsce w kategorii Fashion and Beauty) oraz Piotr Musiał (III miejsce w kategorii Fashion and Beauty).

Chromatic Awards 2018 – sekcja profesjonalna

Zobacz wszystkie zdjęcia (59)

Jury podobnie jak w roku ubiegłym przyznało także Chromatic Discovery of the Year 2018. W tym roku laureatem tej nagrody został Manu Van Ogtrop, który na stałe mieszka i pracuje w Australii. Jego praca „Light in the Dark” zajęła również I miejsce w kategorii Landscapes w sekcji amatorskie. „Piękne światło tryskające zza jaskini, rzucające wiele cieni na skaliste ściany. Dodatkowo eksperyment z malowaniem światłem, który stworzył linię wiodącą na całym obrazie” – tak jurorzy opisali pracę Manu Van Ogtropa.

Również w sekcji amatorskiej nie zabrakło Polaków. Jury uznało prace: Olgi Urbanek (I miejsce w kategorii Fine Art.), Jana Siemińskiego (II miejsce w kategorii Landscapes), Piotra Górnego (II miejsce w kategorii Nature), Witolda Ziomka (II miejsce w kategorii Photojournalism), Marcina Ciepielewskiego (II i III miejsce w kategorii Sports), Damiana Milczarka (I miejsce w kategorii Street) i Mateusza Piesiaka (I miejsce w kategorii Wildlife and Animals).

Chromatic Awards 2018 – sekcja amatorska

Zobacz wszystkie zdjęcia (60)

Oprócz tego, nasi rodacy zebrali multum wyróżnień, zarówno w kategorii profesjonalnej, jak i amatorskiej. Wśród nich znaleźli się: Paweł Pilch, Mikołaj Kalina, Piotr Musiał, Anna Lignarska, Marianna Smolina, Jacek Wasko, Paulina Terendy, Paulina Olszak, Paweł Jędrusik, Elżbieta Kurowska, Jakub Pasierkiewicz, Jacek Nowak, Marcin Kwiecień, Witold Ziomek, Katarzyna Nizinkiewicz, Jan Siemiński, Maciej Wójcik, Marcin Ciepielewski, Piotr Grochala, Piotr Górny, Justyna Przybyłowska, Dominika Koszowska, Olga Urbanek, Karolina Trapp i Magdalen Głogowska.

Wszystkie nagrodzone prace zostaną też wydane w formie publikacji podsumowującej tegoroczną edycję konkursu. Natomiast po więcej zdjęć wyróżnionych finalistów odsyłamy na stronę chromaticawards.com. Tam też znajdziecie informacje o rozpoczętym naborze do trzeciej edycji konkursu. Swoje prace możecie zgłaszać do dwóch sekcji (profesjonalnej i amatorskie), a każda z nich składa się z 20 kategorii. Udział w konkursie jest odpłatny: 20 dolarów (pojedyncze zgłoszenie w sekcji profesjonalnej) lub 15 dolarów (pojedyncze zgłoszenie w sekcji amatorskiej). Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 27 października 2019 roku.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
5
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.
17
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Przemijanie, menopauza, starzenie się, a obok dorastanie, dojrzewanie i zmiany. Agnieszka Pazdykiewicz fotografuje specyficzny okres w życiu swoim i córki w projekcie "Przejście".
80030
Powiązane artykuły