Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2018 - zobacz piękno współczesnego portretu

Alice Mann została laureatką tegorocznej prestiżowej nagrody Taylor Wessing Photographic Portrait Prize. Po raz pierwszy w historii konkursu jurorzy nagrodzili nie pojedynczy portret, a serię czterech zdjęć przedstawiających młode mażoretki z Południowej Afryki.

0
Michał Chrzanowski
18 Październik 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Taylor Wessing Photographic Portrait Prize to wiodący międzynarodowy konkurs otwarty dla wszystkich osób, które celebrują i promują to, co najlepsze we współczesnej fotografii portretowej z całego świata. Pierwsza odsłona została zorganizowana w 1993 roku. Od tamtej pory konkurs cieszy się ogromną popularnością wśród portrecistów. Dzięki czemu co roku otrzymujemy prezentację prac młodych fotografów - utalentowanych amatorów i uznanych profesjonalistów.

fot. Alice Mann, portret pochodzi z serii „Drummies“ (2017) | zdjęcie przedstawia 9-letnią Keisha Ncube w galowym stroju, która już od trzech lat jest częścią zespołu mażoretek.

Historyczna edycja Taylor Wessing Photographic Portrait Prize

Do tegorocznej odsłony konkursu nadesłano prawie 4500 prac przez blisko 2000 fotografów z 70 krajów świata. Organizatorzy dbają, by wyselekcjonowani uczestnicy ukazywali różnorodne obrazy, a ich fotografie opowiadały często fascynujące historie nie tylko związane z bohaterami zdjęć, lecz także z tworzeniem dzieł - od formalnych portretów do bardziej spontanicznych i intymnych momentów obejmujących przyjaciół i rodzinę.

- Szczególnie uderzające w tegorocznych zgłoszeniach do konkursu była różnorodność podejść, technik i stylów zdjęć nadesłanych przez fotografów z całego świata. Wybrane obrazy, z których wiele zostanie zaprezentowanych po raz pierwszy, badają zarówno tradycyjne, jak i współczesne podejście do portretu fotograficznego, jednocześnie rejestrując różnorodne postacie, nastroje i lokalizacje - powiedział dr Nicholas Cullinan, dyrektor generalny National Portrait Gallery.

fot. Alice Mann, portret pochodzi z serii „Drummies“ (2017) | Wakiesha Titus i Riley Van Harte to dwie z młodszych dziewcząt w drużynie. Ich trener, Kayleen, mówi, że lepiej jeśli dziewczyny zaczną za młodu, ponieważ będąc częścią zespołu, poprawiają zdolność koncentracji oraz wydajność w swojej klasie, co daje im przewagę.

Zakończona odsłona Taylor Wessing Photographic Portrait Prize była wyjątkowa i odmienna od poprzednich edycji. Bowiem po raz pierwszy w historii konkursu jurorzy zdecydowali się wyłonić serię zdjęć, a nie jak bywało dotychczas pojedynczy portret. W tym roku nagroda główna 15 tys. funtów powędrowała w ręce Alice Mann, która nadesłała cztery zdjęcia z projektu „Drummies“.

Fotografie Mann pokazują pięć młodych dziewcząt z Kapsztadu przebranych za mażoretki - występują one na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych. Jest to wyjątkowo popularne hobby dla dzieci z najbiedniejszych społeczności. Mann, która obecnie mieszka w Londynie, ale pochodzi z Południowej Afryki, spędził trzy miesiące na fotografowaniu tych dziewcząt.

fot. Alice Mann, portret pochodzi z serii „Drummies“ (2017) | Tanique Williams jest jedną z najmłodszych dziewczyn w zespole Hottentots Holland. Jest na pierwszym roku w szkole średniej, więc jest również nowa w zespole. Jednak nie jest to dla niej nowość, ponieważ była perkusistką Helderkruina w szkole podstawowej, co dało jej bardzo dobrą podstawę, dzięki której szybko nauczyła się charakterystycznego stylu swojego nowego zespołu.

- Obrazy są częścią znacznie większego projektu, który jest połączeniem bardziej dokumentalnego podejścia i portretów. Te cztery portrety to jedne z moich ulubionych zdjęć, szczególnie te z Riley i Wakiesha, ponieważ są one tak charyzmatyczne. Dla tych dziewczynek zaangażowanie w to co robią staje się motorem do osiągnięcia doskonałości, a charakterystyczne mundury służą jako wizualny znacznik postrzeganego sukcesu i reprezentują emancypację z otoczenia. Kontynuując moje rozważania na temat kobiecości we współczesnym społeczeństwie, moim zamiarem było stworzenie obrazów odzwierciedlających dumę i pewność, którą dziewczęta osiągają poprzez identyfikację jako mażoretki - powiedziała Alice Mann, laureatka tegorocznej edycji Taylor Wessing Photographic Portrait Prize.

fot. Alice Mann, portret pochodzi z serii „Drummies“ (2017) | Taylim Prince jest uczennicą 6 klasy i jednym z bardziej doświadczonych członków zespołu. Przez 5 lat była częścią zespołu mażoretek.

- Mann jest konsekwentna w przywoływaniu trwałej i intrygującej narracji. Każdy bohater jest dokładnie ustawiony w starannie przemyślanej kompozycji, a dziewczęta pewnie kierują spojrzenie w stronę aparatu. Ich nieskazitelne i wibrujące stroje kontrastują ze zgrabnym otoczeniem, nadając portretom surrealistycznej i enigmatycznej atmosfery - podkreślili jurorzy.

Współczesne podejście do portretu

II miejsce w konkursie i 3 tys. funtów otrzymał Enda Bowe za zdjęcie matki z dzieckiem. Ta fotografia pochodzi z trwającego projektu Clapton Blossom, który realizuje z Gillianem O’Brienem.

- Seria koncentruje się na poszukiwaniu koloru i piękna w mieście oraz światła i barw w szarościach. W centrum osiedla, na którym powstał ten projekt, stoi wielki wiśniowy kwiat, serce jednoczące posiadłość. Piękno kwiatu, symbolizujące nadzieję, optymizm i nowe początki, łączy ludzi w ramach wspólnego projektu - powiedział Enda Bowe.

fot. Enda Bowe, zdjęcie pochodzi z serii „Clapton Blossom“ i ukazuje Cybil McAddy z córką Lulu (2018)

Trzecim miejscem w Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2018 podzieliła się dwójka fotografów: Joey Lawrence i Max Barstow. Obaj otrzymali nagrodę w wysokości 2 tys. funtów. Portret Lawrence’a zatytułowany „Strong Joe Smart“ pochodzi z cyklu „Tombo's Wound“, który był realizowany na zlecenie WaterAid i został wykonany w Tombohuaun, odległej wiosce w dżungli Wschodniej Prowincji Sierra Leone, która boryka się z chorobami przenoszonymi przez wodę. Natomiast portret Max’a Barstowa pokazuje dwie kobiety i został uchwycony na ruchliwej ulicy handlowej w centrum Londynu. Obraz pochodzi z serii „Londyńczycy“, a celem Barstowa jest „tworzenie portretów z intensywnością obrazów wykonanych przez znakomitych fotografów studyjnych, takich jak Richard Avedon i Irving Penn".

fot. Joey Lawrence, portret „Strong Joe Smart“ pochodzący z serii „Tombo's Wound“ (2017)

Jurory w składzie dr Nicholas Cullinan (dyrektor National Portrait Gallery i przewodniczacy jury), Miles Aldridge (fotograf), Renée Mussai (starszy kurator w Autograph ABP), Sophie Wright (dyrektorka kulturalna Magnum Photos), Sabina Jaskot-Gill (kuratorka fotografii w National Portrait Gallery) i Shane Gleghorn (partner zarządzający Taylor Wessing LLP), poza zwycięzcą konkursu oraz finalistami, wybrało również 57 portretów wykonanych przez 49 artystów, które zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie. Wernisaż odbędzie się już dziś 18 października w londyńskiej National Portrait Gallery. Ekspozycja potrwa do 27 stycznia 2019 roku.

fot. Max Barstow, zdjęcie przedstawia dwie kobiety w centrum handlowym, fotografia pochodzi z serii Londoners (2017)

Więcej informacji o nagrodzie Taylor Wessing Photographic Portrait Prize, jak również fotografie laureatów poprzednich edycji możecie znaleźć na stronie www.npg.org.uk.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Dobiegła końca 9. edycja konkursu Leica Street Photo. Jury wybrało 18 laureatów, których zdjęcia już od 24 stycznia będzie można oglądać w warszawskiej Leica 6x7...
31
3
Polacy z wyróżnieniami w konkursie Monochrome Awards 2019
Polacy z wyróżnieniami w konkursie Monochrome Awards 2019
Wśród wyróżnionych fotografów w międzynarodowym konkursie fotografii czarno-białej kolejny raz znalazło się duże grono polskich twórców. Zobaczcie najlepsze...
1
1
Łapacz cieni - o fotografii kolodionowej Shane’a Balkowitscha
Łapacz cieni - o fotografii kolodionowej Shane’a Balkowitscha
W 1881 roku w studiu fotograficznym Orlanda Scotta Goffa w Bismarck pojawia się Tatanka Iyotake, Siedzący Byk, legendarny wódz Indian Hunkpapa Lakota. 
444
3