iPhone Photography Awards 2016 - znamy wyniki konkursu

Tysiące fotografii nadesłanych z aż 139 krajów świata - spośród wszystkich zgłoszeń najlepszym okazało się zdjęcie chińskiego fotografa Siyuan Niu, który otrzymał nagrodę Grand Prix i tytuł fotografa roku. W gronie laureatów znalazł się także nasz rodak - Patryk Kuleta.

Autor: Michał Chrzanowski

11 Lipiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Za nami dziewiąta edycja prestiżowego konkursu iPhone Photography Awards. Fotografie wykonane wyłącznie za pomocą iPhone’a lub iPad’a można było zgłaszać do aż dziewiętnastu kategorii: od krajobrazu i portretu po makro i abstrakcję. Tegoroczna odsłona, która obfitowała w wyjątkowe fotografie, przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Do konkursu zostało nadesłanych tysiące zdjęć z aż 139 krajów świata.

Otrzymane fotografie są zaproszeniem do wejrzenia w kawałek życia i doświadczeń każdego z uczestników konkursu

To niebywałe jakie obrazy ludzie mogą uchwycić za pomocą smartfona - mówi Kenan Aktulun, założyciel i pomysłodawca iPhone Photography Awards. W otrzymanych pracach możemy zauważyć wyjątkową więź człowieka z jego otoczeniem i chwilami, które fotografuje - dodaje Aktulun.

Nagrodę Grand Prix i tytuł fotografa roku iPhone Photography Awards otrzymał Siyuan Niu (Chiny). Fotografia zatytułowana „Mężczyzna i orzeł“ została wykonana w jego rodzinnej prowincji Xinjiang. Prezentuje rdzennego przedstawiciela plemienia Khalkha, które słynie z tresowania i szkolenia orłów.

fot. Siyuan Niu, „Mężczyzna i orzeł“ - laureat Grand Prix iPhone Photographys Award 2016

Nie mogę uwierzyć, że otrzymałem tak prestiżową nagrodę - komentuje Siyuan Niu. Orzeł musiał mnie zauważyć, ponieważ zaczął nerwowo trzepotać skrzydłami i wydawać niepokojące odgłosy. Jednak starzec zaczął do niego szeptać, dzięki czemu zwierzę stawało się spokojniejsze. To właśnie w tym momencie chwyciłem za iPhone’a - opowiada fotograf roku iPhone Photography Awards.

Jurorzy wręczyli również specjalne wyróżnienia. Nagroda za I miejsce powędrowała w ręce naszego rodaka, Patryka Kulety. Z jego fotografii Modern Cathedrals płynie nie tylko impresjonistyczne spojrzenie na architekturę, lecz także tajemnica i wręcz ascetyczna atmosfera - czytamy w werdykcie. Z kolei II i III miejsce zajęli Amerykanie - odpowiednio Robin Robertis i Carolyn Mara Borlenghi.

Poniżej prezentujemy zdjęcia wyróżnionych fotografów oraz laureatów wszystkich kategorii tegorocznego konkursu iPhone Photography Awards.

Zobacz wszystkie zdjęcia (22)

iPhone Photography Awards (IPPAWARDS) to jeden z pierwszych i zarazem najstarszych konkursów fotografii mobilnej, do którego możemy nadsyłać zdjęcia wykonane wyłącznie urządzeniami firmy Apple. Fotografie mogą być edytowane za pomocą aplikacji takich jak Hipstamatic czy VSCO. Pliki nie mogą być natomiast poddawane obróbce w profesjonalnych programach graficznych przeznaczonych na komputery, takich jak Photoshop czy Lightroom.

Od czasu pierwszej edycji, która odbyła się w 2007 roku, organizatorzy i jurorzy zwracają szczególną uwagę na kreatywność, unikalne spojrzenie na świat, estetykę oraz wyjątkowe chwile zatrzymane za pomocą smartfona lub tabletu. Więcej informacji, jak również fotografie wszystkich finalistów zakończonej edycji konkursu, znajdziecie na stronie www.ippawards.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Przegląd Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2024 - wyniki konkursu i pokaz specjalny Rafała Klimkiewicza
Przegląd Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2024 - wyniki konkursu i pokaz specjalny...
Za nami kolejna edycja konkursu fotografii Prasowej Tychy Press Photo. Zobaczcie najlepsze zdjęcia dokumentalne wykonane przez fotografów z Tych. Na wystawie pokonkursowej zobaczymy...
6
Hasselblad Masters 2023 - wyniki prestiżowego konkursu fotografii artystycznej
Hasselblad Masters 2023 - wyniki prestiżowego konkursu fotografii artystycznej
Za nami kolejna edycja jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Organizowany co 3 lata, prezentuje jedynie kilka projektów odznaczających się...
22
World Sports Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia sportowe ostatniego roku
World Sports Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia sportowe ostatniego roku
Za nami 5. edycja WSPA - jedynego skupiającego się w całości na fotografii sportowej konkursu o międzynarodowym zasięgu. Oto galeria najlepszych zdjęć sportowych minionego roku.
14
Powiązane artykuły