Miasta w Technikolorze na zdjęciach Bena Thomasa

Jego zdjęcia rozkładają przestrzeń miejską na czynniki pierwsze, lub przedstawiają ją w zaskakujących kombinacjach. W najnowszym projekcie autor stawia na kolor, by pokazać piękno pozornie zwykłych miejsc. Zobaczcie niezwykłą galerię zdjęć Bena Thomasa.

0
Maciej Luśtyk
25 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

Co łączy Hongkong, Shanghai, Londyn, Paryż i Rzym, oprócz faktu bycia wielkimi metropoliami? Pozornie niewiele. Wszystkie te miejsca składają się jednak na spójną przestrzeń miejską wykreowaną przez fotografa Bena Thomasa w jego najnowszym projekcie „Chroma”. Różnice architektoniczne schodzą na drugi plan, by dać autorowi miejsce do pracy z kolorem, który poddany silnej obróbce na etapie postprodukcji uwydatnia piękno pozornie zwykłych miejsc. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że prace te są efektem zwykłej zabawy w Photoshopie. Projekt ten jest jednak owocem wielu miesięcy spędzonych w podróży i udoskonalaniu warsztatu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (22)

”Dopracowanie techniki, której używam w serii Chroma zajęło mi ponad rok. Na przestrzeni lat, motywem przewodnim moich prac pozostawała przestrzeń miejska i miejsca, w których żyjemy. W swoich projektach używałem różnych technik by te miejsca zdekonstruować. W przypadku projektu Chroma, w tym celu posłużył mi kolor. Moim początkowym założeniem było przedstawienie w ten sposób architektury i miejsc charakterystycznych dla fotografowanych miast. Chciałem rozłożyć przestrzeń miejską na części pierwsze – podstawowe kolory i kształty, tworząc dwuwymiarową, ilustracyjną estetykę.” - opowiada nam autor.

Ben Thomas jest fotografem i artystą wizualnym mieszkającym w Melbourne, w Australii. Tematy jego prac oscylują wokół miast i przestrzeni, w której poruszamy się na co dzień. Seria jego prac z 2007 roku pod tytułem „Cityshrinker” była jedną z pierwszych współczesnych adaptacji techniki tilt-shift do kreatywnego fotografowania miejskich krajobrazów, co kilka lat później, głównie za sprawą filtrów oferowanych przez aplikację Instagram, stało się popularnym trendem na całym świecie. Jego prace pokazywane były na wystawach w USA, Paryżu, Berlinie, Tokio i Melbourne.

Więcej prac autora znajdziecie na stronie benthomas.net.au.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Jak wygląda współczesna Julia? Oto kalendarz Pirelli 2020
Jak wygląda współczesna Julia? Oto kalendarz Pirelli 2020
„Miłość ma wiele twarzy, ale tylko jedno imię”. Najnowszy kalendarz Pirelli, za którego kształt odpowiadał Paolo Roversi to próba odnalezienia szekspirowskiej...
79
8
Oto najlepsze reportaże tego roku. Wyniki konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto najlepsze reportaże tego roku. Wyniki konkursu im. Krzysztofa Millera
Ten konkurs ma nie tylko uczcić pamięć legendy fotoreportażu wojennego, lecz także inspirować, by podążać jego reporterskim śladem. Oto najlepsze zdjęcia...
319
7
Jean-Marc Caracci: „Jestem zafascynowany człowiekiem”
Jean-Marc Caracci: „Jestem zafascynowany człowiekiem”
Jego głównym przedmiotem badań fotograficznych był od zawsze człowiek, a szczególnie człowiek w mieście. Jean-Marc Caracci ukuł nawet specjalne wyrażenie: „byt...
1
4