Miasta w Technikolorze na zdjęciach Bena Thomasa

Jego zdjęcia rozkładają przestrzeń miejską na czynniki pierwsze, lub przedstawiają ją w zaskakujących kombinacjach. W najnowszym projekcie autor stawia na kolor, by pokazać piękno pozornie zwykłych miejsc. Zobaczcie niezwykłą galerię zdjęć Bena Thomasa.

0
Maciej Luśtyk
25 Grudzień 2015
Artykuł na: 6-9 minut

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

Co łączy Hongkong, Shanghai, Londyn, Paryż i Rzym, oprócz faktu bycia wielkimi metropoliami? Pozornie niewiele. Wszystkie te miejsca składają się jednak na spójną przestrzeń miejską wykreowaną przez fotografa Bena Thomasa w jego najnowszym projekcie „Chroma”. Różnice architektoniczne schodzą na drugi plan, by dać autorowi miejsce do pracy z kolorem, który poddany silnej obróbce na etapie postprodukcji uwydatnia piękno pozornie zwykłych miejsc. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że prace te są efektem zwykłej zabawy w Photoshopie. Projekt ten jest jednak owocem wielu miesięcy spędzonych w podróży i udoskonalaniu warsztatu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (22)

”Dopracowanie techniki, której używam w serii Chroma zajęło mi ponad rok. Na przestrzeni lat, motywem przewodnim moich prac pozostawała przestrzeń miejska i miejsca, w których żyjemy. W swoich projektach używałem różnych technik by te miejsca zdekonstruować. W przypadku projektu Chroma, w tym celu posłużył mi kolor. Moim początkowym założeniem było przedstawienie w ten sposób architektury i miejsc charakterystycznych dla fotografowanych miast. Chciałem rozłożyć przestrzeń miejską na części pierwsze – podstawowe kolory i kształty, tworząc dwuwymiarową, ilustracyjną estetykę.” - opowiada nam autor.

Ben Thomas jest fotografem i artystą wizualnym mieszkającym w Melbourne, w Australii. Tematy jego prac oscylują wokół miast i przestrzeni, w której poruszamy się na co dzień. Seria jego prac z 2007 roku pod tytułem „Cityshrinker” była jedną z pierwszych współczesnych adaptacji techniki tilt-shift do kreatywnego fotografowania miejskich krajobrazów, co kilka lat później, głównie za sprawą filtrów oferowanych przez aplikację Instagram, stało się popularnym trendem na całym świecie. Jego prace pokazywane były na wystawach w USA, Paryżu, Berlinie, Tokio i Melbourne.

Więcej prac autora znajdziecie na stronie benthomas.net.au.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Daniel Petryczkiewicz: “Denerwuje mnie pozerstwo i podłączanie się pod trend eko”
Daniel Petryczkiewicz: “Denerwuje mnie pozerstwo i podłączanie się pod trend eko”
Fotograf zajmujący się głównie sportem, postanowił połączyć swoją pasję fotografowania z szerzeniem proekologicznej postawy. W projekcie “No Beauty in Plastic” zwraca...
144
0
Polacy kolejny raz triumfują w konkursie B&W Child. Zobacz najlepsze czarno-białe zdjęcia dzieci z tegorocznej edycji
Polacy kolejny raz triumfują w konkursie B&W Child. Zobacz najlepsze czarno-białe zdjęcia dzieci z...
B&W Child już od 6 lat nagradza najciekawsze monochromatyczne zdjęcia dzieci z całego świata. Właśnie dobiegła końca pierwsza część edycji na rok 2019. Powoli...
189
3
Najlepsze czarno-białe zdjęcia z konkursu MonoVisions Photography Awards 2019. Grono Polaków na podium
Najlepsze czarno-białe zdjęcia z konkursu MonoVisions Photography Awards 2019. Grono Polaków na...
Konkurs MonoVisions już od trzech lat nagradza najlepsze monochromatyczne fotografie z całego świata. Właśnie poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji. Wśród nich...
105
1