"Było, minęło" Mikołaja Grynberga

Mikołaj Grynberg należy do jednych z najciekawszych współczesnych polskich fotografów. Od 1989 roku realizuje projekt zatytułowany "Grynberg dla..." na który składają się autorskie cykle na zlecenie. Projekt "Było, minęło" to podsumowanie ubiegłego, 2006 roku stworzony dla fryzjerów Jagi Hupało i Thomasa Wolfa. Fotografie dzięki wykonania w fotografii litowej połowy XIX wieku i odpowiedniej stylizacji sprawiają wrażenie dziewiętnastowiecznych zdjęć mody.
Wiek XVIII był i minął dawno temu. Czasem powraca w pomysłach projektantów i scenografów. Najczęściej w teatrze. Rzadko jednak wraca się do niego w fotografii. Fryzjerzy Jaga Hupało i Thomas Wolf wykonali peruki dla teatru muzycznego ROMA. Mikołaj Grynberg stworzył dla nich cykl fotografii wymykający się wszelkim określeniom czasu. Zdjęcia powstały w 2006 roku a ukazują dawno przebrzmiałą modę - "stare dzieje". Zdjęcia z tej serii można próbować nazywać fotografią modową, reklamową, na zlecenie. Jednak pomysł autora i forma wykonania wydają się przeczyć tym pierwszym etykietom.

fot. Mikołaj Grynberg z cyklu "Było, minęło", 2006, technika: fotografia litowa

"Grynberg dla..." to projekt realizowany od 1998 roku. Kalendarze, które wykonuje Grynberg nie są pracami zleconymi, lecz jego autorskimi projektami. Pozostawiają wolność wyboru i tworzenia artyście, a obdarowanemu gwarantują niecodzienne prace, interesujący koncept i świetną zabawę. 24 powiększenia odpowiadają rytmowi kalendarza. Każdy miesiąc przedstawia ta sama osoba w dwóch ujęciach.

Było, minęło to projekt zamknięty, rok i cała epoka, które przeminęły. Tak jak przewracamy kolejne kartki kalendarzy, wszystko wcześniej czy później odchodzi w przeszłość. Za rok powstanie kolejny projekt "Grynberg dla...".

Było, minęło to też charakterystyczna forma prac - powiększenia czarno-białe litowe, tak zwana fotolitografia. Technika powstała na samym początku istnienia fotografii. Prace wykonywanie nowoczesnymi aparatami, na współczesnych negatywach bardzo dobrej jakości, są kopiowane na papier przy użyciu tradycyjnych przepisów na substancje chemiczne utrwalające obraz. W ten sposób powstają duże kontrasty i efekt "starego zdjęcia". Tym ciekawiej wygląda seria "Było, minęło", jeśli zauważymy, że stroje i fryzury modeli pochodzą przecież z czasów jeszcze przed fotograficznych.
- tekst kuratorki wystawy Joanny Kinowskiej

fot. Mikołaj Grynberg z cyklu "Było, minęło", 2006, technika: fotografia litowa

Mikołaj Grynberg to jeden z ciekawszych - twórczo poszukujących polskich fotografików. Z wykształcenia psycholog, z zamiłowania fotograf. Zdjęcia robi od 18 lat. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i pokonkursowych m.in.: Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1994,1995), Visioni e Sensazioni w Rzymie (1995), The life line w Tallinie (1995), Widzieć słyszeć dotykać wiedzieć w Warszawie (2003), Oblicza Pragi oraz Dom w warszawskiej Galerii Luksfera (2004,2006). Ma w dorobku także wystawy indywidualne, takie jak: Początek (Mała Galeria 1995), Idzie Nowe (Galeria Baturo 1996), Różni ludzie (Galeria CDQ 2002, Pauza 2004), Czas pokaże (Fabryka Trzciny 2003), Dużo kobiet, a konkretnie 18 (Galeria Luksfera 2005), Szkoła Samby MANGUEIRA (Rio de Janeiro 2005) i Stara Gwardia (Galeria Pauza 2006).

Grynberg jest laureatem wielu nagród m.in.: Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej (nagroda + wyróżnienie za czarno-biały fotoreportaż) oraz Konkursu ILFORD'95 (nagroda za portret prof. Bardiniego, wyróżnienie za portret red. Turowicza). Od kilku lat pracuje dla sieciowych agencji reklamowych, realizując wiele ciekawych projektów. Niektóre z nich to; IDEA POP, OPTIMA, lody ALGIDA, kampanie piwowarskie BOSMAN, WARKA, KARMI. Poza tym, wydaje autorskie kalendarze z cyklu Grynberg dla... (np. dla ENDO 2000, SIESTA 2002). Od 10 lat ma pracownię na warszawskiej Pradze.


Fotografie Mikołaja Grynberga z cyklu Było, minęło prezentowane są do 4 kwietnia 2007 roku w Galerii ZPAP mieszczącej się w Domu Plastyka (Rynek 6) w Gliwicach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)
Komentarze
Polecane artykuły
Wrocław przez najbliższe tygodnie będzie stolicą fotografii. Rusza Olympus Perspective Playground
15 Lut 2019
Ponad 2000 m2 atrakcji dla każdego, kto lubi fotografię. Inspirujące instalacje, wartościowe wykłady, praktyczne warsztaty. Możliwość przetestowania aparatów. A na koniec - darmowa karta pamięci. Oto Olympus Perspective Playground.
0
Kodak Mobile / Mini Digital Film Scanner - niedrogie i szybkie “skanowanie” negatywów
15 Lut 2019
Szukasz sposobu by szybko i tanio zdigitalizować swoje negatywy. Być może coś dla was ma Kodak. Mobile Film Scanner i Mini Digital Film Scanner to dwa budżetowe urządzenia, które w szybki sposób pozwolą podzielić się  analogowymi zdjęciami w internecie.
0
Rusza Grand Press Photo 2019 - największy polski konkurs fotografii prasowej
15 Lut 2019
Magazyn Press rusza z kolejną, 15. już edycją konkursu kierowanego do osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową. Z okrągłej rocznicy pierwszych “wolnych” wyborów w 1989 roku przewidziano dodatkową nagrodę za Zdjęcie 30-lecia. Zdjęcia można nadsyłać do 3 kwietnia.
0
Wystaw swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej! Nabór startuje 1 marca
15 Lut 2019
Toruńskie CSW startuje z 7. edycją konkursu Wystaw się w CSW, którego laureaci będą mieli okazję zaprezentować swoje prace szerszej publiczności na wystawie zbiorowej. Zgłoszenia możecie nadsyłać przez cały marzec.
0