Stasys Eidrigevicius

"Stasys osiągnął to, o czym marzy każdy artysta - stworzył swój świat." - powiedział Ryszard Kapuściński. Po raz pierwszy mamy okazję zobaczyć świat artysty zobrazowany przy pomocy aparatu fotograficznego.
0
Marta Sinior
1 Grudzień 2005
Artykuł na: 2-3 minuty
Stasys pragnie, aby odbiorcy jego dzieł oglądając wystawę przechodzili z fantazją od wyobraźni po sytuacje realne w przyszłości, zawsze jest coś nowego, nieznanego na horyzoncie.

fot. Stasys Eidrigevicius "15 palców"

Stasys Eidrigevicius jest jednym z najwybitniejszych światowych plakacistów. Od początku swojej kariery artystycznej zajmuje się pastelem, ale także malarstwem, ilustracją, grafiką, scenografią teatralną, tworzy instalacje, obiekty, performance. Od niedawna zajął się także fotografią.

Eidrigevicius jest laureatem wielu prestżowych nagród, m.in.: III nagrody na XVI Międzynarodowej Konwencji Ex librisu w Portugalii; brązowego medalu na wystawie zorganizowanej z okazji Targów Książki w Lipsku (1984); I nagrody oraz nagrody publiczności na II Międzynarodowym Salonie Plakatu w Paryżu (1987); nagrody głównej na VIII Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lahti w Finlandii (1998)oraz brązowego medalu na XIII Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w 1990 roku.
Artysta do tej pory zrealizował ponad szcześćdziesiąt wystaw indywidualnych, prezentowanych w prestiżowych galeriach na całym świecie. Jest autorem Człowieka Roku 1989 - Lecha Wałęsy dla El Periodico w Barcelonie w 1989 roku, którego oblicze bez portretu to podwójne VV jak victoria. Portret z liter daje pierwszą literą nazwiska lidera Solidarności.
Stasys Eidrigevicius od 1980 roku mieszka i pracuje w Warszawie, od 1990 głównie w Kazimierzu Dolnym.


Światowa premiera wystawy fotografii Mosty Stasysa Eidrigeviciusa odbyła się 10 września 2005 roku w Galerii Zamkowej w Lubinie. Następnie ekspozycja prezentowana była w warszawskiej Starej Galerii ZPAF.


Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Maxim Korotchenko: “Zamykanie się w granicy jednego gatunku ogranicza kreatywność”
Maxim Korotchenko: “Zamykanie się w granicy jednego gatunku ogranicza kreatywność”
Fotografia Korotchenki to mieszanka streetu i dokumentu. Niektóre kadry są malarskie i symboliczne, inne pełne humoru. Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu, gdy...
52
4
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Nową odsłonę popularnego kalendarza przygotował nie kto inny jak David LaChapelle. Nasze oczy cieszą charakterystyczne dla fotografa rozbuchane stylizacje, a sam...
24
0
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu...
Dobiegła końca 6. edycja Polskiego Konkursu Fotografii Prasowej. Oto galeria...
195
0
Powiązane artykuły