Stasys Eidrigevicius

"Stasys osiągnął to, o czym marzy każdy artysta - stworzył swój świat." - powiedział Ryszard Kapuściński. Po raz pierwszy mamy okazję zobaczyć świat artysty zobrazowany przy pomocy aparatu fotograficznego.
Stasys pragnie, aby odbiorcy jego dzieł oglądając wystawę przechodzili z fantazją od wyobraźni po sytuacje realne w przyszłości, zawsze jest coś nowego, nieznanego na horyzoncie.

fot. Stasys Eidrigevicius "15 palców"

Stasys Eidrigevicius jest jednym z najwybitniejszych światowych plakacistów. Od początku swojej kariery artystycznej zajmuje się pastelem, ale także malarstwem, ilustracją, grafiką, scenografią teatralną, tworzy instalacje, obiekty, performance. Od niedawna zajął się także fotografią.

Eidrigevicius jest laureatem wielu prestżowych nagród, m.in.: III nagrody na XVI Międzynarodowej Konwencji Ex librisu w Portugalii; brązowego medalu na wystawie zorganizowanej z okazji Targów Książki w Lipsku (1984); I nagrody oraz nagrody publiczności na II Międzynarodowym Salonie Plakatu w Paryżu (1987); nagrody głównej na VIII Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lahti w Finlandii (1998)oraz brązowego medalu na XIII Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w 1990 roku.
Artysta do tej pory zrealizował ponad szcześćdziesiąt wystaw indywidualnych, prezentowanych w prestiżowych galeriach na całym świecie. Jest autorem Człowieka Roku 1989 - Lecha Wałęsy dla El Periodico w Barcelonie w 1989 roku, którego oblicze bez portretu to podwójne VV jak victoria. Portret z liter daje pierwszą literą nazwiska lidera Solidarności.
Stasys Eidrigevicius od 1980 roku mieszka i pracuje w Warszawie, od 1990 głównie w Kazimierzu Dolnym.


Światowa premiera wystawy fotografii Mosty Stasysa Eidrigeviciusa odbyła się 10 września 2005 roku w Galerii Zamkowej w Lubinie. Następnie ekspozycja prezentowana była w warszawskiej Starej Galerii ZPAF.


Zobacz wszystkie zdjęcia (9)
Komentarze
Polecane artykuły
Zainteresował cię Fujifilm GFX 100? Sprawdź możliwości aparatu podczas spotkania w Warszawie
17 Cze 2019
Najnowszy aparat Fujifilm pretenduje do miana najdoskonalszego średniego formatu na rynku. Jego specyfikacja zachwyca, ale jak daje sobie radę w rzeczywistości? Przekonaj się na spotkaniu z Jackiem Boneckim.
0
Jak zmieniała się praca fotoedytora wraz z cyfrową rewolucją? Dowiedz się na spotkaniu z Beatą Łyżwą-Sokół
17 Cze 2019
Już w najbliższą środę w Zachęcie odbędzie się ostatnie wydarzenie towarzyszące wystawie “”Polska” na eksport”, podczas którego Beata Łyżwa-Sokół odsłoni przed nami kulisy pracy fotoedytora.
0
Nadchodzi HongMeng OS - autorski system operacyjny Huawei, którym zainteresowały się także Xiaomi, Vivo i Oppo
17 Cze 2019
Restrykcje amerykańskiego rządu, zerwana współpraca przez Google i w efekcie wizja braku dostępu do Androida to przysłowiowy „gwóźdź to trumny“. Ale Huawei nie pozostaje bierne i zapowiada autorski systemem operacyjny HongMeng OS. Do tego Xiaomi, Vivo i Oppo wyraziły chęć przystąpienia do fazy testów. Czy czeka nas rewolucja w segmencie chińskich smartfonów?
0
Niebezpieczne ujęcia, czyli 100 lat fotografii mody w Polsce
17 Cze 2019
Nadchodząca wystawa w Galerii IFF to prawdziwa podróż w czasie, dzięki której zobaczysz, w jaki sposób rozwijała się polska moda na przestrzeni ostatniego stulecia. Fotografie najlepszych polskich artystów będzie można oglądać od 5 lipca.
0