Stasys Eidrigevicius

"Stasys osiągnął to, o czym marzy każdy artysta - stworzył swój świat." - powiedział Ryszard Kapuściński. Po raz pierwszy mamy okazję zobaczyć świat artysty zobrazowany przy pomocy aparatu fotograficznego.
0
Marta Sinior
1 Grudzień 2005
Artykuł na: 2-3 minuty

Stasys pragnie, aby odbiorcy jego dzieł oglądając wystawę przechodzili z fantazją od wyobraźni po sytuacje realne w przyszłości, zawsze jest coś nowego, nieznanego na horyzoncie.

fot. Stasys Eidrigevicius "15 palców"

Stasys Eidrigevicius jest jednym z najwybitniejszych światowych plakacistów. Od początku swojej kariery artystycznej zajmuje się pastelem, ale także malarstwem, ilustracją, grafiką, scenografią teatralną, tworzy instalacje, obiekty, performance. Od niedawna zajął się także fotografią.

Eidrigevicius jest laureatem wielu prestżowych nagród, m.in.: III nagrody na XVI Międzynarodowej Konwencji Ex librisu w Portugalii; brązowego medalu na wystawie zorganizowanej z okazji Targów Książki w Lipsku (1984); I nagrody oraz nagrody publiczności na II Międzynarodowym Salonie Plakatu w Paryżu (1987); nagrody głównej na VIII Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lahti w Finlandii (1998)oraz brązowego medalu na XIII Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w 1990 roku.

Artysta do tej pory zrealizował ponad szcześćdziesiąt wystaw indywidualnych, prezentowanych w prestiżowych galeriach na całym świecie. Jest autorem Człowieka Roku 1989 - Lecha Wałęsy dla El Periodico w Barcelonie w 1989 roku, którego oblicze bez portretu to podwójne VV jak victoria. Portret z liter daje pierwszą literą nazwiska lidera Solidarności.

Stasys Eidrigevicius od 1980 roku mieszka i pracuje w Warszawie, od 1990 głównie w Kazimierzu Dolnym.

Światowa premiera wystawy fotografii Mosty Stasysa Eidrigeviciusa odbyła się 10 września 2005 roku w Galerii Zamkowej w Lubinie. Następnie ekspozycja prezentowana była w warszawskiej Starej Galerii ZPAF.

{GAL|25979
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Spójrz na świat oczami młodych twórców. Poznaliśmy wyniki konkursu “To My Tworzymy Świat”
Spójrz na świat oczami młodych twórców. Poznaliśmy wyniki konkursu “To My Tworzymy Świat”
Jak widzą rzeczywistość młodzi fotografowie w wieku 13-18 lat? Przekonajcie się oglądając materiały wyróżnione w konkursie “To My Tworzymy Świat”.
34
0
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
WPC to konkurs fotograficzny odmienny od tego, do czego przywykliśmy. Zamiast pojedynczych zgłoszeń, rywalizują w nich drużyny profesjonalnych fotografów...
51
1
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Dobiegła końca 9. edycja konkursu Leica Street Photo. Jury wybrało 18 laureatów, których zdjęcia już od 24 stycznia będzie można oglądać w warszawskiej Leica 6x7...
186
6
Powiązane artykuły