Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Stasys Eidrigevicius

"Stasys osiągnął to, o czym marzy każdy artysta - stworzył swój świat." - powiedział Ryszard Kapuściński. Po raz pierwszy mamy okazję zobaczyć świat artysty zobrazowany przy pomocy aparatu fotograficznego.
0

Autor: Marta Sinior

1 Grudzień 2005
Artykuł na: 2-3 minuty

Stasys pragnie, aby odbiorcy jego dzieł oglądając wystawę przechodzili z fantazją od wyobraźni po sytuacje realne w przyszłości, zawsze jest coś nowego, nieznanego na horyzoncie.

fot. Stasys Eidrigevicius "15 palców"

Stasys Eidrigevicius jest jednym z najwybitniejszych światowych plakacistów. Od początku swojej kariery artystycznej zajmuje się pastelem, ale także malarstwem, ilustracją, grafiką, scenografią teatralną, tworzy instalacje, obiekty, performance. Od niedawna zajął się także fotografią.

Eidrigevicius jest laureatem wielu prestżowych nagród, m.in.: III nagrody na XVI Międzynarodowej Konwencji Ex librisu w Portugalii; brązowego medalu na wystawie zorganizowanej z okazji Targów Książki w Lipsku (1984); I nagrody oraz nagrody publiczności na II Międzynarodowym Salonie Plakatu w Paryżu (1987); nagrody głównej na VIII Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lahti w Finlandii (1998)oraz brązowego medalu na XIII Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w 1990 roku.

Artysta do tej pory zrealizował ponad szcześćdziesiąt wystaw indywidualnych, prezentowanych w prestiżowych galeriach na całym świecie. Jest autorem Człowieka Roku 1989 - Lecha Wałęsy dla El Periodico w Barcelonie w 1989 roku, którego oblicze bez portretu to podwójne VV jak victoria. Portret z liter daje pierwszą literą nazwiska lidera Solidarności.

Stasys Eidrigevicius od 1980 roku mieszka i pracuje w Warszawie, od 1990 głównie w Kazimierzu Dolnym.

Światowa premiera wystawy fotografii Mosty Stasysa Eidrigeviciusa odbyła się 10 września 2005 roku w Galerii Zamkowej w Lubinie. Następnie ekspozycja prezentowana była w warszawskiej Starej Galerii ZPAF.

{GAL|25979
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat  - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Swoją pierwszą wystawę miał w wieku… 94 lat. Kuratorem był wnuk, z pomocą którego w tym roku Wojciech Tuszko wydał swój pierwszy album.
464
0
International Landscape Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia krajobrazowe roku
International Landscape Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia krajobrazowe roku
Oto najlepsze fotografie krajobrazu z tegorocznej odsłony konkursu ILPOTY. Wśród wyróżnionych znalazł się także Polak, Marek Biegalski.
16
0
Kalendarz Lavazza 2021 to najlepsza edycja od lat i świetny pokaz różnorodności fotografii
Kalendarz Lavazza 2021 to najlepsza edycja od lat i świetny pokaz różnorodności fotografii
W tym roku Kalendarz Lavazza przyjął wyjątkową formę. Za jego wygląd odpowiadało bowiem aż 13 światowej sławy fotografów, z których każdy przygotował osobisty projekt....
30
0
Powiązane artykuły