ZORKA Project - "Laski"

"Zwykle ciało kobiety pokazywane jest z męskiej perspektywy: młode, wyidealizowane, z podtekstem seksualnym. My postanowiłyśmy pokazać jak kobiety postrzegają kobiety".
0

Autor: Tomasz Gutkowski

25 Listopad 2003
Artykuł na: 2-3 minuty

Cykl "Laski" był bez wątpienia jedną z najciekawszych prezentacji zakończonego niedawno Miesiąca Fotografii w Krakowie. Duet Monika Bereżecka i Monika Redzisz, znany lepiej jako Zorka Project, po prostu zachwycił publiczność. Okazja była dość wyjątkowa ponieważ moc obowiązków nie pozwala autorkom na częste prezentowanie swojej twórczości w większym niż gazetowy formacie.

Tak pisaliśmy w recenzji ze wspomnianej wystawy:

"Wystawa "Laski" powstała jako odpowiedź na stereotypowe przedstawienie kobiety w fotografii. "Zwykle ciało kobiety pokazywane jest z męskiej perspektywy: młode, wyidealizowane, z podtekstem seksualnym. My postanowiłyśmy pokazać jak kobiety postrzegają kobiety".

(...) Na fotografiach widzimy kobiety piękne i brzydkie, zaspane i złe, mocne i bardzo kruche, obdarzone przez naturę piegami lub przez kulturę tatuażami, zarówno cieszące się młodością jak i takie, które lata młodzieńcze mają dawno za sobą. Wszystkie bez wyjątku bardzo prawdziwe i pokazane w tak piękny sposób, że trudno oderwać oko."

Istniej pogląd, że poważne przesłanie rzadko idzie w parze z pięknem czysto estetycznym. Prezentowane zdjęcia przeczą tej tezie w sposób oczywisty. Zapraszamy.

{GAL|26056
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Weather Photographer of the Year - najlepsze pogodowe zdjęcia roku 2020
Weather Photographer of the Year - najlepsze pogodowe zdjęcia roku 2020
Bywa piękna i nastrojowa, czasem groźna i niebezpieczna, ale zawsze niezwykle fotogeniczna. Zobaczcie najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji konkursu fotografii...
51
4
Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się na… zwierzętach
Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się na… zwierzętach
Md Enamul Kabir, fotograf z Bangladeszu, postanowił stawić czoło swoim lękom i fotografować to, czego się najbardziej obawia. Tak powstał cykl Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się...
39
2
Makro do kwadratu. Zobacz zachwycający świat fotografii mikroskopowej na zdjęciach zwycięzców Nikon’s Small World 2020
Makro do kwadratu. Zobacz zachwycający świat fotografii mikroskopowej na zdjęciach zwycięzców...
Konkurs Nikon’s Small World już od ponad 40 lat nagradza najlepsze zdjęcia ukazujące świat niedostrzegalny gołym. Zobaczcie najlepsze fotografie mikroskopowe tego...
17
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)