ZORKA Project - "Laski"

0
Tomasz Gutkowski
25 Listopad 2003
Artykuł na: 4-5 minut
"Zwykle ciało kobiety pokazywane jest z męskiej perspektywy: młode, wyidealizowane, z podtekstem seksualnym. My postanowiłyśmy pokazać jak kobiety postrzegają kobiety".
Cykl "Laski" był bez wątpienia jedną z najciekawszych prezentacji zakończonego niedawno Miesiąca Fotografii w Krakowie. Duet Monika Bereżecka i Monika Redzisz, znany lepiej jako Zorka Project, po prostu zachwycił publiczność. Okazja była dość wyjątkowa ponieważ moc obowiązków nie pozwala autorkom na częste prezentowanie swojej twórczości w większym niż gazetowy formacie.



Tak pisaliśmy w recenzji ze wspomnianej wystawy:

"Wystawa "Laski" powstała jako odpowiedź na stereotypowe przedstawienie kobiety w fotografii. "Zwykle ciało kobiety pokazywane jest z męskiej perspektywy: młode, wyidealizowane, z podtekstem seksualnym. My postanowiłyśmy pokazać jak kobiety postrzegają kobiety".

(...) Na fotografiach widzimy kobiety piękne i brzydkie, zaspane i złe, mocne i bardzo kruche, obdarzone przez naturę piegami lub przez kulturę tatuażami, zarówno cieszące się młodością jak i takie, które lata młodzieńcze mają dawno za sobą. Wszystkie bez wyjątku bardzo prawdziwe i pokazane w tak piękny sposób, że trudno oderwać oko."

Istniej pogląd, że poważne przesłanie rzadko idzie w parze z pięknem czysto estetycznym. Prezentowane zdjęcia przeczą tej tezie w sposób oczywisty. Zapraszamy.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
Więcej w kategorii: Galerie
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
Jacek Deneka został laureatem Drone Awards 2019. Jednak ta edycja konkursu okazała się wyjątkowo udana dla Polaków. W kategorii „Nature“ zwyciężył Jeremiasz Gądek, a...
454
1
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania reklamowa“
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania...
Co się dzieje gdy profesjonalny retuszer i ilustrator sięga po fotografię jako środek wyrazu? Seria Alexisa Goodwina pod tytułem „Shanghai Dreams“ proponuje nam...
23
2
StreetFoto San Francisco 2019 - galeria laureatów to fotografia uliczna w najczystszej postaci
StreetFoto San Francisco 2019 - galeria laureatów to fotografia uliczna w najczystszej postaci
Za nami czwarta edycja StreetFoto San Francisco International Street Photography Awards - niezwykle prestiżowego konkursu skupionego wokół fotografii ulicznej. W gronie finalistów znaleźli się...
23
2