ZORKA Project - "Laski"

"Zwykle ciało kobiety pokazywane jest z męskiej perspektywy: młode, wyidealizowane, z podtekstem seksualnym. My postanowiłyśmy pokazać jak kobiety postrzegają kobiety".
0
Tomasz Gutkowski
25 Listopad 2003
Artykuł na: 2-3 minuty
Cykl "Laski" był bez wątpienia jedną z najciekawszych prezentacji zakończonego niedawno Miesiąca Fotografii w Krakowie. Duet Monika Bereżecka i Monika Redzisz, znany lepiej jako Zorka Project, po prostu zachwycił publiczność. Okazja była dość wyjątkowa ponieważ moc obowiązków nie pozwala autorkom na częste prezentowanie swojej twórczości w większym niż gazetowy formacie.Tak pisaliśmy w recenzji ze wspomnianej wystawy:

"Wystawa "Laski" powstała jako odpowiedź na stereotypowe przedstawienie kobiety w fotografii. "Zwykle ciało kobiety pokazywane jest z męskiej perspektywy: młode, wyidealizowane, z podtekstem seksualnym. My postanowiłyśmy pokazać jak kobiety postrzegają kobiety".

(...) Na fotografiach widzimy kobiety piękne i brzydkie, zaspane i złe, mocne i bardzo kruche, obdarzone przez naturę piegami lub przez kulturę tatuażami, zarówno cieszące się młodością jak i takie, które lata młodzieńcze mają dawno za sobą. Wszystkie bez wyjątku bardzo prawdziwe i pokazane w tak piękny sposób, że trudno oderwać oko."

Istniej pogląd, że poważne przesłanie rzadko idzie w parze z pięknem czysto estetycznym. Prezentowane zdjęcia przeczą tej tezie w sposób oczywisty. Zapraszamy.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Nową odsłonę popularnego kalendarza przygotował nie kto inny jak David LaChapelle. Nasze oczy cieszą charakterystyczne dla fotografa rozbuchane stylizacje, a sam...
17
0
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu...
Dobiegła końca 6. edycja Polskiego Konkursu Fotografii Prasowej. Oto galeria...
167
0
Zdjęcia, które poruszają. Zwycięzcy Environmental Photographer of the Year 2019
Zdjęcia, które poruszają. Zwycięzcy Environmental Photographer of the Year 2019
Konkurs EPOTY ma na celu zwrócenie uwagi na społeczne i klimatyczne problemy współczesności. Oto najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji.
36
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)