39. edycja Rajdu Barbórki

Jak co roku tłumy widzów oglądały na ulicach Warszawy Kryterium Asów - zakończenie rajdowego sezonu.
Jak co roku tłumy fotografów wraz z setkami fanów sportów motorowych spędzili mroźny, sobotni dzień na ulicach Warszawy. Mimo, że wyniki imprezy nie decydują o pozycji w Rajdowych Samochodowych Mistrostwach Polski, to jednak Rajd Barbórki jest imprezą prestiżową.
Szczególnym wyzwaniem dla fotografujących jest nocne kryterium "Karowa" rozgrywane na ślimaku ulicy Karowej na warszawskim Powiślu. Dużo zakrętów, krótkie odcinki prostej i duża ilość widzów wymaga rozważnego wyboru miejsca, z którego będziemy fotografować. Często łatwiej uwiecznić innego fotografa niż zawodników. Innym przeciwnikiem jest mróz, który skutecznie skraca życie baterii w aparacie a przede wszystkim w lampie błyskowej. Ta ostatnia jest podstawowym narzędziem pracy, więc koniecznie trzeba być wyposażonym w zapasowe baterie. Zanim jeszcze ruszą samochody fotografowie trenują panoramowanie wykonując obszerne ruchy aparatami w prawo i w lewo. Ta technika pozwala oddać na zdjęciu dynamikę jazdy samochodu rajdowego. Jest również okazja do wymiany uwag z innymi fotgrafującymi i do podsumowania sezonu rajdowego.
Nikt nie mówi tego głośno, ale wszyscy czekają na podknięcie któregoś z kierowców, a "Pani Karowa" nie wybacza najmniejszych błędów. Niestety w tym roku znowu nie było śniegu, ale oblodzona kostka i tak sprawiła rajdowcom dużo kłopotu. Najlepsi nie zawiedli i potwierdzili swoją klasę. "Karową" wygrał Janusz Kulig, tegoroczny mistrz polski, a cały rajd Krzysztof Hołowczyc. Kryterium Asów zobowiązuje.

Michał Sułkiewicz
Zobacz wszystkie zdjęcia (24)
Komentarze
Polecane artykuły
Bowens zapowiada powrót z pełną mocą - nowe głowice i szereg akcesoriów
24 Kwi 2019
Drugie życie Bowensa nabiera tempa pod nowym kierownictwem. Producent pokazuje głowicę studyjną i zapowiada nowe akcesoria, które pojawić mają się na przestrzeni bieżącego roku.
0
Bezlusterkowce wygryzają lustrzanki? Zobaczcie czym zrobiono zdjęcia nagrodzone w World Press Photo 2019
24 Kwi 2019
Czy ma znaczenie czym fotografujemy? Wszystko zależy od umiejętności i efektów. Zobaczcie więc, co do pracy wybierają zawodowcy nagrodzeni w tegorocznej edycji World Press Photo.
4
Wiosenne zestawy Irix i Genesis Gear - dla miłośników makro i panoram
24 Kwi 2019
Jeżeli w tym sezonie zamierzaliście poważnie wziąć się za fotografię makro, lub zdjęcia panoramiczne, zestawy Irix i Genesis Gear to coś właśnie dla Was. W ofercie modele 11 mm f/4, 15 mm f/2.4, 150 mm f/2.8 oraz specjalne akcesoria.
0
„Projekt Y“ Marcina Góralskiego to fotograficzna rozprawa o brutalności i zniewoleniu, ale także o kruchości i ulotności ludzkiego życia
24 Kwi 2019
Co oznaczają uniesione ręce? Strach, podporządkowanie a może wręcz przeciwnie są oznaką radości, pewności siebie oraz komfortu? Odpowiedź poznasz już w najbliższy piątek na krakowskim wernisażu „Projektu Y“ Marcina Góralskiego.
0