39. edycja Rajdu Barbórki

Jak co roku tłumy widzów oglądały na ulicach Warszawy Kryterium Asów - zakończenie rajdowego sezonu.
Jak co roku tłumy fotografów wraz z setkami fanów sportów motorowych spędzili mroźny, sobotni dzień na ulicach Warszawy. Mimo, że wyniki imprezy nie decydują o pozycji w Rajdowych Samochodowych Mistrostwach Polski, to jednak Rajd Barbórki jest imprezą prestiżową.
Szczególnym wyzwaniem dla fotografujących jest nocne kryterium "Karowa" rozgrywane na ślimaku ulicy Karowej na warszawskim Powiślu. Dużo zakrętów, krótkie odcinki prostej i duża ilość widzów wymaga rozważnego wyboru miejsca, z którego będziemy fotografować. Często łatwiej uwiecznić innego fotografa niż zawodników. Innym przeciwnikiem jest mróz, który skutecznie skraca życie baterii w aparacie a przede wszystkim w lampie błyskowej. Ta ostatnia jest podstawowym narzędziem pracy, więc koniecznie trzeba być wyposażonym w zapasowe baterie. Zanim jeszcze ruszą samochody fotografowie trenują panoramowanie wykonując obszerne ruchy aparatami w prawo i w lewo. Ta technika pozwala oddać na zdjęciu dynamikę jazdy samochodu rajdowego. Jest również okazja do wymiany uwag z innymi fotgrafującymi i do podsumowania sezonu rajdowego.
Nikt nie mówi tego głośno, ale wszyscy czekają na podknięcie któregoś z kierowców, a "Pani Karowa" nie wybacza najmniejszych błędów. Niestety w tym roku znowu nie było śniegu, ale oblodzona kostka i tak sprawiła rajdowcom dużo kłopotu. Najlepsi nie zawiedli i potwierdzili swoją klasę. "Karową" wygrał Janusz Kulig, tegoroczny mistrz polski, a cały rajd Krzysztof Hołowczyc. Kryterium Asów zobowiązuje.

Michał Sułkiewicz
Zobacz wszystkie zdjęcia (24)
Komentarze
Polecane artykuły
Xiaomi Mi 9 - 3 topowe aparaty w dobrej cenie
21 Lut 2019
Najnowsza wersja flagowca chińskiego producenta oferuje 3 aparaty w podobnej konfiguracji, co w najnowszym Samsungu Galaxy. Oferuje też niezłe podzespoły, a przy tym, jak zawsze w przypadku Xiaomi jest bardzo przystępnie wyceniona.
0
Venus Optics Laowa Probe 24 mm f/14 macro 2:1 i C-Dreamer 10-18 mm f/4.5-5.6 już na polskim rynku. Znamy ceny
21 Lut 2019
Jedne z najciekawszych obiektywów w ofercie Laowa trafiają wreszcie na nasz rynek. Ucieszą się zarówno miłośnicy niekonwencjonalnej fotografii makro, jak i fani ultra szerokiego kąta.
1
Samsung Galaxy Fold - składany ekran i 6 aparatów
21 Lut 2019
Samsung Galaxy Fold to smartfon i tablet w jednym, nad którym prace trwały od 2011 roku. Jednak czy mamy do czynienia z przyszłością urządzeń mobilnych czy raczej z ciekawostką, która przeminie?
1
Nowa linia Samsung Galaxy S10 - więcej aparatów, większy ekran i jeszcze większa wydajność
21 Lut 2019
Podczas corocznej konferencji firma Samsung zaprezentowała najnowsze flagowce z rodziny Galaxy: S10, S10+, S10e oraz S10 5G. Każdy z tych modeli swoją specyfikacją powinien zainteresować różnego odbiorcę, jednak wspólnym mianownikiem jest „przekroczenie kolejnych barier w zakresie obrazowania“.
0