P l . r e c . f o t o . . .

Autor: Marta Majewska

5 Kwiecień 2002
Artykuł na: 6-9 minut
Pl.rec.foto to największa polska lista dyskusyjna skupiająca ludzi, których pasją jest fotografia. Przy pomocy badań przeprowadzonych w Internecie wśród uczestników dyskusji na pl.rec.foto i ankiety, którą przeprowadził miesięcznik Foto wśród swoich czytelników, można określić czym grupa czytelników czasopisma różni się od uczestników internetowych dyskusji.

Niemal połowa (41%) czytelników Foto ma wykształcenie wyższe, natomiast 49% - wykształcenie średnie. Około 42% uczestników dyskusji na pl.rec.foto posiada wykształcenie wyższe, a 58% - wykształcenie średnie. Jednakże aż 50% badanych ciągle studiuje. Wyniki badań są więc w obu przypadkach bardzo zbliżone

Czytelnicy miesięcznika Foto to w 76% ludzie nie związani profesjonalnie z fotografią. Z rozmów, które prowadzone są na pl.rec.foto, można również wywnioskować, że większość uczestników dyskusji nie traktuje fotografii jako zawód. Ponad połowa wątków (55%) to pytania o rady dotyczące technik fotografowania lub zakupu nowego sprzętu. Z jednej strony fakt ten pokazuje zaufanie do innych członków dyskusji, z drugiej strony - traktowanie listy jako multimedialnego poradnika fotografii. Aż 27% stanowią oferty kupna lub sprzedaży, nie tylko komercyjne. 12% to dzielenie się wrażeniami z innymi członkami dyskusji. Zaproszenia do oglądania i oceniania zdjęć z własnych galerii internetowych stanowią 4% wszystkich wątków. Około 2% wątków to propozycje spotkań.

Jakie wnioski można wyciągnąć z tych danych? Na pewno około jedna piąta uczestników dyskusji to ludzie przypadkowi. Sporadycznie odwiedzają listę kiedy chcą kupić lub sprzedać sprzęt albo wysyłają tam tylko oferty komercyjne firm, w których pracują (np. oferty sklepów internetowych). Traktują więc listę raczej jako bazę danych, niż jako forum dyskusji. Pozostali dzielą się zdecydowanie na tych, którzy się pytają i tych, którzy kompetentnie im odpowiadają.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Fotofelietony
Sergey Ponomarev – misja fotografa została spełniona
Sergey Ponomarev – misja fotografa została spełniona
Zdjęcie roku, to bez wątpienia ogromne wyróżnienie. Dla mnie jednak królową nagród prasowych jest pierwsze miejsce za reportaż w kategorii „General news”.
0
Kinowska: „Zdjęcie roku World Press Photo wkurza”
Kinowska: „Zdjęcie roku World Press Photo wkurza”
Zdjęcie Warrena Richardsona, uznane przez Jury za najlepsze zdjęcie prasowe roku 2015, denerwuje i wyprowadza z równowagi. Z kilku powodów.
0
Lifelogging - przyszłość, czy zmora fotografii?
Lifelogging - przyszłość, czy zmora fotografii?
Podczas gdy największe firmy w ostatnim czasie na nowo rozpętują wojnę na megapiksele, swojego rodzaju rewolucja w fotografii może nadejść nieoczekiwanie ze strony urządzeń przeznaczonych dla...
0