Roman Goc

Zachwalając swoje aparaty, producenci powołują się na rozmaite osiągi i parametry. Jednym z najważniejszych jest zakres wbudowanego obiektywu. Często słyszymy o "łącznym zoomie", czyli kombinacji zbliżenia optycznego z cyfrowym. Czy jednak zoom cyfrowy może mieć pozytywny wpływ na zdjęcia? W jedenastym odcinku naszego ABC rozprawiamy się z tym gadżetem. Zapraszamy!
17 Lut 2007
Roman Goc
0
W dziesiątej części naszego ABC zajmujemy się wyjaśnieniem źródeł jednego z największych problemów fotografii cyfrowej, zwłaszcza jeśli chodzi o aparaty kompaktowe, czyli szumami. Opisujemy zjawiska wywołujące te niepożądane wady obrazu zarówno w cyfrówkach z matrycami CCD, jak i CMOS. Zapraszamy!
10 Lut 2007
Roman Goc
0
W dziewiątym odcinku naszej serii opisujemy dokładnie bardziej zaawansowane metody pracy systemu automatycznego ustawiania ostrości oraz przedstawimy ich podstawy teoretyczne.
3 Lut 2007
Roman Goc
0
W dzisiejszym odcinku naszego ABC zajmujemy się tematem wykraczającym poza fotografię cyfrową. W pierwszej części materiału poświęconego systemom automatycznego ustawiania ostrości omawiamy różnicę między metodami pasywnymi i aktywnymi oraz wyjaśniamy szczegółowo zasadę działania autofocusa opartego na detekcji kontrastu. Zapraszamy!
27 Sty 2007
Roman Goc
0
W siódmej części naszego cyklu opisujemy szczegółowo zasadę działania matryc CMOS. Omawiamy podstawowe różnice między przetwornikami typu CMOS i CCD oraz zastanawiamy się, które rozwiązanie zasługuje na miano lepszego. Zapraszamy!
20 Sty 2007
Roman Goc
0
W szóstej części naszego cyklu opisujemy szczegółowo zasadę działania kilku rodzajów matryc CCD charakteryzujących się architekturą odczytu typu "frame transfer", "full frame transfer" oraz "interline transfer". Zapraszamy!
13 Sty 2007
Roman Goc
0
W piątej części naszego cyklu opiszemy rodzaje i zasady działań matryc światłoczułych wykorzystywanych w cyfrowych aparatach fotograficznych i kamerach wideo. Matryce CMOS i CCD różnią się szczegółami jednak podstawowe zasady ich działania są podobne.
6 Sty 2007
Roman Goc
0
Czwartą część poradnika poświęciliśmy metodom pomiaru ekspozycji - jednej z najważniejszej czynności podczas wykonywania zdjęcia aparatem. W tej części dowiemy się czym jest poprawna ekspozycja i jak aparat ją oblicza. Poznamy takie pojęcia jak exposure value oraz metody pomiaru ewaluacyjnego, centralnie ważonego i punktowego.
23 Gru 2006
Roman Goc
0
W trzeciej części naszego cyklu poradnikowego dla początkujących właścicieli aparatów cyfrowych zajęliśmy się problemem kąta widzenia obiektywu w aparatach cyfrowych. W większość aparatów cyfrowych powierzchnia matrycy jest mniejsza niż klasycznej klatki filmu małoobrazkowego. Wynikają z tego określone konsekwencje dla optyki, szczególnie w aparatach z wymiennymi obiektywami.
16 Gru 2006
Roman Goc
1
Stabilizacja drgań to coraz popularniejsza funkcja w aparatach cyfrowych. Dzięki niej można wykonywać nieporuszone zdjęcia nawet w słabych warunkach oświetleniowych. W kolejnym odcinku cyklu ABC fotografii cyfrowej opisujemy jak działają różne rodzaje stabilizacji drgań aparatu.
9 Gru 2006
Roman Goc
0