Firmware aparatu cyfrowego - co to jest?

0
Michał Sułkiewicz
16 Maj 2003
Artykuł na: 4-5 minut
Firmware, czyli wewnętrzne oprogramowanie aparatu cyfrowego jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o jakości wykonywanych zdjęć. W naszym artykule piszemy dlaczego.
Uaktualnienie firmware'u
Jedną z ciekawszych właściwości oprogramowania w aparatach cyfrowych jest możliwość ładowania jego nowszych wersji. Na stronach Fotopolis często informujemy o pojawieniu takiej aktualizacji dla danego modelu aparatu. Aktualizacje oprogramowania dostępne są na stronach WWW producentów w postaci plików, które można ściągnąć do własnego komputera. Procedura ich instalacji zależy od producenta i jest podawana przy każdym uaktualnieniu.

wersję oprogramownia w aparacie można sprawdzić

Celem takiego uaktualnienia, zwanego także z angielskiego {ITLupgrade] jest najczęściej usunięcie błędów występujących podczas pracy aparatu lub dodanie nowych funkcji i właściwości (np. nowych formatów plików czy możliwości współpracy z nowym modelem drukarki). Nie znaczy to, że producenci wypuszczają na rynek niepełnowartościowe produkty, które potem trzeba poprawiać. Po prostu nowe modele aparatów posiadają setki nowych funkcji, których nie da się dogłębnie przetestować we wszystkich warunkach. Po za tym na rynku wciąż pojawiają się nowe technologie i standardy.

Z tego powodu ważne jest, aby instalować w swoim aparacie najnowsze wersje oprogramowania dostępne na stronach producentów. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta dotyczących modelu, do którego dane uaktualnienie jest dostępne. W przeciwnym razie można doprowadzić do uszkodzenia aparatu. Często producent prosi o podanie numeru seryjnego identyfikującego konkretny egzemplarz aparatu. Zdarza się, że istnieją różne wersje oprogramowania dla aparatów sprzedawanych np. w Europie i w Ameryce. Dlatego upgrade firmware powinien być pobierany wyłącznie ze strony producenta, a nie kopiowany od znajomego czy kolegi. Przed przystąpieniem do uaktualnienia, należy dokładnie przeczytać instrukcję zamieszczoną na stronach producenta. Osoby, które nie czują się na siłach samodzielnie dokonać uaktualnienia, mogą skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisu danej marki aparatu.

Uaktualnienia można znaleźć na stronach producentów w działach: support, downloads i tym podobnych. Poniżej podajemy linki do stron z uaktualnieniami wybranych producentów:

Canon - www.canon.co.jp/Imaging/BeBit-e.html
Nikon - www.nikon-euro.com/nikoneuro2/download/download_11.htm
Olympus - cf.olympus-europa.com/consumer/digimg/service/firmware.cfm
Minolta - http://www.minoltaeurope.com/
Sony - www.ita.sel.sony.com/support/dvimag/
Fujifilm - www.fujifilm.com/JSP/fuji/epartners/ServiceSupport.jsp
HP - www.hp.com.pl/sterowniki/
Kodak - www.kodak.com/global/en/service/downloads/index.jhtml#

Linki powyżej w większości przypadków dotyczą produktów sprzedawanych w Europie.

Następna

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
60
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
62
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0
Powiązane artykuły