Firmware aparatu cyfrowego - co to jest?

Firmware, czyli wewnętrzne oprogramowanie aparatu cyfrowego jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o jakości wykonywanych zdjęć. W naszym artykule piszemy dlaczego.
Uaktualnienie firmware'u
Jedną z ciekawszych właściwości oprogramowania w aparatach cyfrowych jest możliwość ładowania jego nowszych wersji. Na stronach Fotopolis często informujemy o pojawieniu takiej aktualizacji dla danego modelu aparatu. Aktualizacje oprogramowania dostępne są na stronach WWW producentów w postaci plików, które można ściągnąć do własnego komputera. Procedura ich instalacji zależy od producenta i jest podawana przy każdym uaktualnieniu.

wersję oprogramownia w aparacie można sprawdzić

Celem takiego uaktualnienia, zwanego także z angielskiego {ITLupgrade] jest najczęściej usunięcie błędów występujących podczas pracy aparatu lub dodanie nowych funkcji i właściwości (np. nowych formatów plików czy możliwości współpracy z nowym modelem drukarki). Nie znaczy to, że producenci wypuszczają na rynek niepełnowartościowe produkty, które potem trzeba poprawiać. Po prostu nowe modele aparatów posiadają setki nowych funkcji, których nie da się dogłębnie przetestować we wszystkich warunkach. Po za tym na rynku wciąż pojawiają się nowe technologie i standardy.

Z tego powodu ważne jest, aby instalować w swoim aparacie najnowsze wersje oprogramowania dostępne na stronach producentów. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta dotyczących modelu, do którego dane uaktualnienie jest dostępne. W przeciwnym razie można doprowadzić do uszkodzenia aparatu. Często producent prosi o podanie numeru seryjnego identyfikującego konkretny egzemplarz aparatu. Zdarza się, że istnieją różne wersje oprogramowania dla aparatów sprzedawanych np. w Europie i w Ameryce. Dlatego upgrade firmware powinien być pobierany wyłącznie ze strony producenta, a nie kopiowany od znajomego czy kolegi. Przed przystąpieniem do uaktualnienia, należy dokładnie przeczytać instrukcję zamieszczoną na stronach producenta. Osoby, które nie czują się na siłach samodzielnie dokonać uaktualnienia, mogą skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisu danej marki aparatu.

Uaktualnienia można znaleźć na stronach producentów w działach: support, downloads i tym podobnych. Poniżej podajemy linki do stron z uaktualnieniami wybranych producentów:

Canon - www.canon.co.jp/Imaging/BeBit-e.html
Nikon - www.nikon-euro.com/nikoneuro2/download/download_11.htm
Olympus - cf.olympus-europa.com/consumer/digimg/service/firmware.cfm
Minolta - http://www.minoltaeurope.com/
Sony - www.ita.sel.sony.com/support/dvimag/
Fujifilm - www.fujifilm.com/JSP/fuji/epartners/ServiceSupport.jsp
HP - www.hp.com.pl/sterowniki/
Kodak - www.kodak.com/global/en/service/downloads/index.jhtml#

Linki powyżej w większości przypadków dotyczą produktów sprzedawanych w Europie.

Komentarze
Polecane artykuły
Ponad 20 tys. historycznych zdjęć Bliskiego Wschodu dostępnych do pobrania za darmo
4 Cze 2019
Dziś Bliski Wschód przede wszystkim kojarzy się z wojną. Zobaczcie, jak wyglądał w czasach swojej świetności. Arab Image Foundation udostępnia kilkadziesiąt tysięcy archiwalnych zdjęć z krajów arabskich, obejmujących okres od połowy XIX wieku, aż po czasy współczesne.
1
“Wszystko, co odbywa się na zewnątrz okrętu jest niebezpieczne”. O fotografowaniu Marynarki Wojennej rozmawiamy z Mikołajem Nowackim
3 Cze 2019
O nagrodzonym w tegorocznym konkursie Grand Press Photo projekcie „Gry wojenne: Bałtyk” rozmawiamy z jego autorem Mikołajem Nowackim, fotografem National Geographic i ambasadorem Panasonic Lumix .
3
I am Waldviertel – beztroskie dzieciństwo oczami dorosłego
3 Cze 2019
Dzieciństwo. Lato spędzone na wsi u babci. Beztroska zabawa wśród koni i krów, całe dnie na świeżym powietrzu. Holenderska fotografka Carla Kogelman udaje się z aparatem do małej wioski w austriackim regionie Waldviertel. Wraca tam co roku przez sześć lat, by poprzez swoje zdjęcia przenieść nas w ulotną magię dzieciństwa.
1
Nieznany Paryż z czasów belle époque. Zobacz, jak fotografia zagościła na ulicach francuskiej stolicy
27 Maj 2019
Francja czasów belle époque kojarzy się z kabaretami, panami w melonikach, eleganckimi bulwarami i uwodzicielskimi rozrywkami. Czy jednak te czasy były naprawdę tak piękne? Zdjęcia z odkrytych niedawno kolekcji rzucają nieco inne światło na Francję początków XX wieku.
0