Firmware aparatu cyfrowego - co to jest?

Firmware, czyli wewnętrzne oprogramowanie aparatu cyfrowego jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o jakości wykonywanych zdjęć. W naszym artykule piszemy dlaczego.
Uaktualnienie firmware'u
Jedną z ciekawszych właściwości oprogramowania w aparatach cyfrowych jest możliwość ładowania jego nowszych wersji. Na stronach Fotopolis często informujemy o pojawieniu takiej aktualizacji dla danego modelu aparatu. Aktualizacje oprogramowania dostępne są na stronach WWW producentów w postaci plików, które można ściągnąć do własnego komputera. Procedura ich instalacji zależy od producenta i jest podawana przy każdym uaktualnieniu.

wersję oprogramownia w aparacie można sprawdzić

Celem takiego uaktualnienia, zwanego także z angielskiego {ITLupgrade] jest najczęściej usunięcie błędów występujących podczas pracy aparatu lub dodanie nowych funkcji i właściwości (np. nowych formatów plików czy możliwości współpracy z nowym modelem drukarki). Nie znaczy to, że producenci wypuszczają na rynek niepełnowartościowe produkty, które potem trzeba poprawiać. Po prostu nowe modele aparatów posiadają setki nowych funkcji, których nie da się dogłębnie przetestować we wszystkich warunkach. Po za tym na rynku wciąż pojawiają się nowe technologie i standardy.

Z tego powodu ważne jest, aby instalować w swoim aparacie najnowsze wersje oprogramowania dostępne na stronach producentów. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta dotyczących modelu, do którego dane uaktualnienie jest dostępne. W przeciwnym razie można doprowadzić do uszkodzenia aparatu. Często producent prosi o podanie numeru seryjnego identyfikującego konkretny egzemplarz aparatu. Zdarza się, że istnieją różne wersje oprogramowania dla aparatów sprzedawanych np. w Europie i w Ameryce. Dlatego upgrade firmware powinien być pobierany wyłącznie ze strony producenta, a nie kopiowany od znajomego czy kolegi. Przed przystąpieniem do uaktualnienia, należy dokładnie przeczytać instrukcję zamieszczoną na stronach producenta. Osoby, które nie czują się na siłach samodzielnie dokonać uaktualnienia, mogą skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisu danej marki aparatu.

Uaktualnienia można znaleźć na stronach producentów w działach: support, downloads i tym podobnych. Poniżej podajemy linki do stron z uaktualnieniami wybranych producentów:

Canon - www.canon.co.jp/Imaging/BeBit-e.html
Nikon - www.nikon-euro.com/nikoneuro2/download/download_11.htm
Olympus - cf.olympus-europa.com/consumer/digimg/service/firmware.cfm
Minolta - http://www.minoltaeurope.com/
Sony - www.ita.sel.sony.com/support/dvimag/
Fujifilm - www.fujifilm.com/JSP/fuji/epartners/ServiceSupport.jsp
HP - www.hp.com.pl/sterowniki/
Kodak - www.kodak.com/global/en/service/downloads/index.jhtml#

Linki powyżej w większości przypadków dotyczą produktów sprzedawanych w Europie.

Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
1
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
4