Firmware aparatu cyfrowego - co to jest?

Firmware, czyli wewnętrzne oprogramowanie aparatu cyfrowego jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o jakości wykonywanych zdjęć. W naszym artykule piszemy dlaczego.
Sterowanie aparatem
Aparat cyfrowy prawie w 100% sterowany jest elektronicznie. Zadaniem firmware'u jest więc również dobór właściwych parametrów ekspozycji, ustawianie ostrości oraz obsługa przycisków służących podczas fotografowania. Dobrym przykładem są tu przyciski sterujące zoomem w cyfrowych aparatach kompaktowych. Podczas pracy w trybie robienia zdjęć sterują one ogniskową obiektywu, natomiast w trybie przeglądania zdjęć powiększają lub zmniejszają podgląd wybranego zdjęcia. W aparacie cyfrowym takich wielofunkcyjnych przycisków zazwyczaj jest więcej. O ich funkcji w danej chwili decyduje właśnie oprogramowanie aparatu.

różne funkcje przycisku opisane są innymi kolorami

Firmware obsługuje też całe menu, za pomocą którego ustawia się podstawowe parametry pracy aparatu. Dzięki temu możliwa jest łatwa obsługa aparatu z poziomu wygodnego menu wyświetlanego na tylnym ekranie aparatu.

Podsumowując wewnętrzne oprogramowanie aparatu odpowiedzialne jest za następujące funkcje:
 • przetwarzanie obrazu z matrycy CCD/CMOS
 • obsługę ustawień balansu bieli, wyostrzania, nasycenia barw, itd.
 • dobór parametrów ekspozycji
 • sterowanie układem AF
 • sterowanie ogniskową obiektywu (zoomem)
 • sterowanie migawką i spustem aparatu
 • ustalenie ostatecznej rozdzielczości i poziomu kompresji zdjęć na podstawie opcji wybranych w menu
 • ustalenie formatu zapisu zdjęcia (JPEG, TIFF, RAW)
 • zapis i odczyt zdjęć z karty pamięci
 • komunikacje aparatu z komputerem poprzez złącze USB lub FireWire
 • komunikację z użytkownikiem poprzez menu aparatu
 • obsługę przycisków aparatu
 • zarządzanie procesem ładowania baterii

W dużą dozą pewności można powiedzieć, że firmware w aparacie cyfrowym odpowiada, za wszystkie "niefizyczne" cechy aparatu. Oprogramowanie nie może na przykład wpłynąć na jakość obiektywu zastosowanego w aparacie czy na ułożenie przycisków sterujących na obudowie. Ale może już zmienić funkcje tych ostatnich.

Oczywiście firmware musi ściśle współpracować z układami elektronicznymi aparatu. Dopiero duet oprogramowani + układy elektroniczne jest w stanie działać jako aparat cyfrowy. Samo obrogramowanie lub sama elektronika są bezużyteczne.

Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
1
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
3