Firmware aparatu cyfrowego - co to jest?

0
Michał Sułkiewicz
16 Maj 2003
Artykuł na: 2-3 minuty
Firmware, czyli wewnętrzne oprogramowanie aparatu cyfrowego jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o jakości wykonywanych zdjęć. W naszym artykule piszemy dlaczego.
Sterowanie aparatem
Aparat cyfrowy prawie w 100% sterowany jest elektronicznie. Zadaniem firmware'u jest więc również dobór właściwych parametrów ekspozycji, ustawianie ostrości oraz obsługa przycisków służących podczas fotografowania. Dobrym przykładem są tu przyciski sterujące zoomem w cyfrowych aparatach kompaktowych. Podczas pracy w trybie robienia zdjęć sterują one ogniskową obiektywu, natomiast w trybie przeglądania zdjęć powiększają lub zmniejszają podgląd wybranego zdjęcia. W aparacie cyfrowym takich wielofunkcyjnych przycisków zazwyczaj jest więcej. O ich funkcji w danej chwili decyduje właśnie oprogramowanie aparatu.

różne funkcje przycisku opisane są innymi kolorami

Firmware obsługuje też całe menu, za pomocą którego ustawia się podstawowe parametry pracy aparatu. Dzięki temu możliwa jest łatwa obsługa aparatu z poziomu wygodnego menu wyświetlanego na tylnym ekranie aparatu.

Podsumowując wewnętrzne oprogramowanie aparatu odpowiedzialne jest za następujące funkcje:
 • przetwarzanie obrazu z matrycy CCD/CMOS
 • obsługę ustawień balansu bieli, wyostrzania, nasycenia barw, itd.
 • dobór parametrów ekspozycji
 • sterowanie układem AF
 • sterowanie ogniskową obiektywu (zoomem)
 • sterowanie migawką i spustem aparatu
 • ustalenie ostatecznej rozdzielczości i poziomu kompresji zdjęć na podstawie opcji wybranych w menu
 • ustalenie formatu zapisu zdjęcia (JPEG, TIFF, RAW)
 • zapis i odczyt zdjęć z karty pamięci
 • komunikacje aparatu z komputerem poprzez złącze USB lub FireWire
 • komunikację z użytkownikiem poprzez menu aparatu
 • obsługę przycisków aparatu
 • zarządzanie procesem ładowania baterii

W dużą dozą pewności można powiedzieć, że firmware w aparacie cyfrowym odpowiada, za wszystkie "niefizyczne" cechy aparatu. Oprogramowanie nie może na przykład wpłynąć na jakość obiektywu zastosowanego w aparacie czy na ułożenie przycisków sterujących na obudowie. Ale może już zmienić funkcje tych ostatnich.

Oczywiście firmware musi ściśle współpracować z układami elektronicznymi aparatu. Dopiero duet oprogramowani + układy elektroniczne jest w stanie działać jako aparat cyfrowy. Samo obrogramowanie lub sama elektronika są bezużyteczne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak fotografować krajobrazy radzi laureat Landscape Photographer of the Year
Jak fotografować krajobrazy radzi laureat Landscape Photographer of the Year
W Górach, w mieście, na wybrzeżu...Oto zestaw uniwersalnych wskazówek i warsztatowych porad, przygotowanych przez zawodowego fotografa krajobrazu Dave’a...
19
1
RODO w fotografii - rok po wdrożeniu
RODO w fotografii - rok po wdrożeniu
Minął ponad rok od wprowadzenia RODO w naszym kraju. Czy prowadzisz swój fotograficzny biznes zgodnie z rozporządzeniem? Oto usługa, dzięki której już nigdy nie...
9
0
Tablet w pracy fotografa? Zobacz jakie to proste!
Tablet w pracy fotografa? Zobacz jakie to proste!
W karierze każdego fotografa przychodzi moment, kiedy na biurko trafia tablet graficzny. Jak szybko i bezboleśnie włączyć go do swojego workflow podpowiada fotograf i...
31
2
Powiązane artykuły