Firmware aparatu cyfrowego - co to jest?

Firmware, czyli wewnętrzne oprogramowanie aparatu cyfrowego jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o jakości wykonywanych zdjęć. W naszym artykule piszemy dlaczego.
Sterowanie aparatem
Aparat cyfrowy prawie w 100% sterowany jest elektronicznie. Zadaniem firmware'u jest więc również dobór właściwych parametrów ekspozycji, ustawianie ostrości oraz obsługa przycisków służących podczas fotografowania. Dobrym przykładem są tu przyciski sterujące zoomem w cyfrowych aparatach kompaktowych. Podczas pracy w trybie robienia zdjęć sterują one ogniskową obiektywu, natomiast w trybie przeglądania zdjęć powiększają lub zmniejszają podgląd wybranego zdjęcia. W aparacie cyfrowym takich wielofunkcyjnych przycisków zazwyczaj jest więcej. O ich funkcji w danej chwili decyduje właśnie oprogramowanie aparatu.

różne funkcje przycisku opisane są innymi kolorami

Firmware obsługuje też całe menu, za pomocą którego ustawia się podstawowe parametry pracy aparatu. Dzięki temu możliwa jest łatwa obsługa aparatu z poziomu wygodnego menu wyświetlanego na tylnym ekranie aparatu.

Podsumowując wewnętrzne oprogramowanie aparatu odpowiedzialne jest za następujące funkcje:
 • przetwarzanie obrazu z matrycy CCD/CMOS
 • obsługę ustawień balansu bieli, wyostrzania, nasycenia barw, itd.
 • dobór parametrów ekspozycji
 • sterowanie układem AF
 • sterowanie ogniskową obiektywu (zoomem)
 • sterowanie migawką i spustem aparatu
 • ustalenie ostatecznej rozdzielczości i poziomu kompresji zdjęć na podstawie opcji wybranych w menu
 • ustalenie formatu zapisu zdjęcia (JPEG, TIFF, RAW)
 • zapis i odczyt zdjęć z karty pamięci
 • komunikacje aparatu z komputerem poprzez złącze USB lub FireWire
 • komunikację z użytkownikiem poprzez menu aparatu
 • obsługę przycisków aparatu
 • zarządzanie procesem ładowania baterii

W dużą dozą pewności można powiedzieć, że firmware w aparacie cyfrowym odpowiada, za wszystkie "niefizyczne" cechy aparatu. Oprogramowanie nie może na przykład wpłynąć na jakość obiektywu zastosowanego w aparacie czy na ułożenie przycisków sterujących na obudowie. Ale może już zmienić funkcje tych ostatnich.

Oczywiście firmware musi ściśle współpracować z układami elektronicznymi aparatu. Dopiero duet oprogramowani + układy elektroniczne jest w stanie działać jako aparat cyfrowy. Samo obrogramowanie lub sama elektronika są bezużyteczne.

Komentarze
Polecane artykuły
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba. Poznaliśmy finalistów konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019
18 Cze 2019
Insight Investment Astronomy Photographer of the Year już po raz jedenasty przyznaje nagrody za najlepsze zdjęcia nocnego nieba. Zobaczcie prace tegorocznych finalistów.
0
Nieznane światy na zdjęciach laureatów National Geographic Travel Photographer of the Year 2019
17 Cze 2019
Zobacz uroki najdalszych zakątków naszej planety na zdjęciach laureatów tegorocznego National Geographic Travel Photographer of the Year.
0
Ponad 20 tys. historycznych zdjęć Bliskiego Wschodu dostępnych do pobrania za darmo
4 Cze 2019
Dziś Bliski Wschód przede wszystkim kojarzy się z wojną. Zobaczcie, jak wyglądał w czasach swojej świetności. Arab Image Foundation udostępnia kilkadziesiąt tysięcy archiwalnych zdjęć z krajów arabskich, obejmujących okres od połowy XIX wieku, aż po czasy współczesne.
1
“Wszystko, co odbywa się na zewnątrz okrętu jest niebezpieczne”. O fotografowaniu Marynarki Wojennej rozmawiamy z Mikołajem Nowackim
3 Cze 2019
O nagrodzonym w tegorocznym konkursie Grand Press Photo projekcie „Gry wojenne: Bałtyk” rozmawiamy z jego autorem Mikołajem Nowackim, fotografem National Geographic i ambasadorem Panasonic Lumix .
3