Fotoakcja na krakowskim Kazimierzu

0
Marta Sinior
2 Wrzesień 2008
Artykuł na: 6-9 minut
W terminie 7 - 12 września 2008 roku na krakowskim Kazimierzu będzie mieć miejsce fotoakcja "Wspólna Przestrzeń". Uczestnicy - mieszkańcy i turyści będą mogli stworzyć subiektywny obraz jednej z najpopularniejszej dzielnicy Krakowa.
W ramach projektu "Wspólna Przestrzeń. Fotoakcje na Kazimierzu" odbędzie się osiem wydarzeń organizowanych przez młodych animatorów kultury Grupy Okołofotograficznej Stowarzyszenia Katedra Kultury. Autorskie projekty "Fotoplastykon" i "Zapomniałem zabrać aparat" zorganizuje Laboratorium Edukacji Twórczej, Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Organizatorzy wydarzenia pragną w aktywny sposób zachęcić mieszkańców jak i turystów do wypowiedzi, a równocześnie do lepszego poznania Kazimierza. Akcje to także wyjątkowa możliwość zaprezentowania swoich prac i zapisania swojej obecności w mieście. Poszczególne fotoakcje będą kończyły się prezentacjami na Placu Nowym i na ul. Szerokiej. Projekt objęty jest opieką artystyczną Juliusza Sokołowskiego. Miejscami spotkań będą niezwykłe kazimierskie kawiarnie: Alchemia przy ul. Estery 5 (róg Estery i Placu Nowego), Les Couleurs Café przy ul. Estery 10, Mleczarnia przy ul. Rabina Meiselsa 20, a także Kolanko No. 6 przy ul. Józefa 17.


Poniżej zamieszczamy informacje o poszczególnych akcjach:

Przenośne atelier fotograficzne
Na Placu Nowym rozstawione zostanie przenośne studio fotograficzne, w którym profesjonalny fotograf wykona około 60 portretów mieszkańcom i turystom przebywającym na terenie Kazimierza. Wybrane portrety już po dwóch dniach zostaną zaprezentowane w postaci plakatów przyklejonych do słupa ogłoszeniowego na Placu Nowym. Uczestnicy akcji portretowani będą aparatem wielkoformatowym, co tworzy specyficzny kontakt między portretowanym a portretującym. Do wzięcia udziału w projekcie może zachęcić także fakt, iż zdjęcia wykonywane będą na materiale Polaroid. Osoby portretowane otrzymają więc swoje unikatowe zdjęcie zaraz po jego wykonaniu.

Akcja dwudniowa: 7-8.09.2008
Miejsce akcji: Plac Nowy
Wystawa: Słup ogłoszeniowy (róg Estery i Placu Nowego).

Gra miejska "Swoją drogą"
Do akcji zapraszamy turystów i mieszkańcy Krakowa wyposażonych w aparaty cyfrowe, oraz uczniów jednej z kazimierskich szkół podstawowych (zostaną oni zaopatrzeni przez organizatorów w aparaty typu polaroid). Uczestnicy zabawy będą mieli za zadanie znalezienie miejsca przedstawionego na starej fotografii, którą otrzymają w komplecie, razem z mapą. Na mapie zostaną zaznaczone punkty, w których umieszczone będą różne ciekawostki oraz informacje mające pomóc graczom odnaleźć miejsce ze zdjęcia. Uczestnicy zabawy będą dokumentować fotograficznie swoją drogę i zaznaczać jej przebieg na mapie. Liczba wykonanych przez nich zdjęć, które po odnalezieniu poszukiwanej przestrzeni w postaci cyfrowej przekażą organizatorom, nie będzie mogła przekraczać pięciu. Ostatnie zdjęcie cyklu powinno przedstawiać wygląd obecny miejsca ze starej fotografii. Następnego dnia z dokumentacji pojedynczych tras w jednym z kazimierskich lokali zostanie utworzona wystawa. Uczniowie zorganizują wystawę swoich prac w szkole.

Akcja dwudniowa: 8-9.09.2008
Miejsce spotkania: Mleczarnia przy ul. Rabina Meiselsa 20 (każdy uczestnik powinien posiadać własny aparat)

Podróże Kazimierza
Pierwszego dnia po spotkaniu w Les Couleurs Café przy ul. Estery 10 uczestnicy zostaną podzieleni na zespoły. Każdy zespół otrzyma: aparat fotograficzny Polaroid, zapas wkładów, mapę Kazimierza, mapę świata, mazaki oraz foldery dotyczące całego wydarzenia. Zadanie każdego zespołu to udanie się w podróż/spacer po Kazimierzu i nawiązywanie spontanicznych rozmów z przypadkowymi przechodniami spotkanymi w różnych miejscach dzielnicy. Rozmowa ma na celu wspólne zaznaczenie na mapie Kazimierza miejsca, w którym doszło do spotkania oraz, wymarzonego miejsca na mapie świata, które rozmówca chciałby odwiedzić lub takiego, które już odwiedzić mu się udało. Napotkane osoby będą także zaproszone na prezentację instalacji następnego dnia. Po spacerze uczestnicy akcji spotkają się ponownie, aby porozmawiać o wrażeniach z podróży oraz obejrzeć zebrane materiały. Następnego dnia uczestnicy akcji przygotują instalację-wystawę, która zostanie zaprezentowana w przestrzeni ulicy Szerokiej.

Akcja dwudniowa: 9-10.09.2008
Miejsce spotkania: Les Couleurs Café przy ul. Estery 10
Wystaw: Przestrzeń ulicy Szerokiej.

Portrety zorganizowanych grup turystów
Akcja, podczas której zostaną wykonane portrety wycieczkom odwiedzającym Starą Synagogę przy ul. Szerokiej. Zdjęcia wykonywane będą aparatem wielkoformatowym z przystawką cyfrową. Na placu przed synagogą zaaranżowane zostanie miejsce do ich wykonywania. Portrety po dwóch dniach razem z informacjami dotyczącymi wycieczek zaprezentowane zostaną na terenie placu przed Starą Synagogą.

Akcja dwudniowa: 8-9.09.2008
Miejsce akcji: plac przed Starą Synagogą
Wystawa: plac przed Starą Synagogą przy ul. Szerokiej 24.

Subiektywna mapa miasta
Akcja skierowana jest do mieszkańców i turystów przebywających w tych dniach na Kazimierzu. Jej celem jest zwrócenie uwagi na miejsca te dobrze i te mniej znane. Grupy uczestników gromadzące się co godzina w wyznaczonym miejscu dostaną aparat polaroid z wkładami i wyruszą w podróż po Krakowie. Po powrocie uczestnicy wykorzystując swoje zdjęcia stworzą mapy swoich podróży. Mapki utworzone przez uczestników będą czymś w rodzaju subiektywnego przewodnika po Krakowie - próbą scalenia miejsc ważnych dla każdego z osobna i dla grupy jako integralnej części społeczeństwa.
Następnego dnia mapy zostaną zaprezentowane na stoiskach targowych na Placu Nowym.


Akcja dwudniowa: 10-11.09.2008
Miejsce spotkania: Kolanko No. 6 przy ul. Józefa 17
Kolejne zbiórki uczestników w godz.: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00
Wystawa: Plac Nowy.

Zdjęcia przechodnie
W ramach akcji na ulicy (w okolicach Les Couleurs Café) przechodniom będą wykonywane zdjęcia w formacie legitymacyjnym (4szt x 3.5cmx4.5cm). Jedno ze zdjęć każdego uczestnika akcji posłuży do wykonania Portretu Dnia, czyli mozaiki powstającej na bieżąco z pozostawionych fotografii. Trzy egzemplarze trafią do osoby portretowanej tuż po ich zrobieniu i posłużą jako zaproszenie za wieczorną imprezę. Tam natomiast uczestnicy akcji zostaną poproszeni o podarowanie swojej fotografii nieznanej wcześniej osobie. Wymiana fotografii będzie pretekstem do nawiązania kontaktu, przełamania anonimowości, zapoznania się mieszkańców Krakowa z turystami.

Akcja jednodniowa: 12.09.2008
Miejsce akcji: okolice Les Couleurs Café przy ul. Estery 10.

Warsztaty fotograficzne "Oczami dziecka"
Warsztaty fotograficzne dla grupy dzieci ze szkoły podstawowej na Kazimierzu. Uczniowie wezmą udział w grze miejskiej "Swoją Drogą" oraz odwiedzą przenośne atelier fotograficzne, w którym zapoznają się z budową i działaniem aparatu wielkoformatowego. Uczestnicy warsztatów przygotują również wystawę prezentującą ich prace. Zostanie ona zaprezentowana w budynku szkoły tak, by mogli ją zobaczyć rodzice, nauczyciele oraz ich koledzy i koleżanki.

Wystawa fotograficzna Office du Tourisme. Przystanek w podróży
Wystawę tworzy materiał, który powstał podczas podróży członków Grupy Okołofotograficznej do Nancy we Francji. Na trasie Polska - Francja zostało wykonanych między innymi 236 zdjęć - polaroidów, niektóre z nich powiększone do rozmiarów 1,30x1,46 będzie można zobaczyć w Alchemii, Les Couleurs Café oraz na Placu Nowym. Na wystawę składają się również instalacje multimedialne oraz teksty, które poruszają tematykę podróży.

Ekspozycja przewidywana jest na cały tydzień trwania akcji: 7-12.09.2008
Miejsce wystawy: Alchemii, Les Couleurs Café, Plac Nowy.

Fotoplastykon
"Fotoplastykon" to autorski projekt Marii Parczewskiej realizowany we współpracy ze Zbyszkiem Gozdeckim. Jest skierowany do osób starszych pamiętających już zatartą przeszłość. Część zarejestrowanych rozmów przybierze formę drukowanego tekstu, który stanie się kanwą finałowej, ulicznej prezentacji artystycznej na ul. Szerokiej.

Zapomniałem zabrać aparat
Autorski projekt Janusza Byszewskiego "Zapomniałem zabrać aparat" to próba zatrzymania się i utrwalenia istotnych momentów bez użycia aparatu.

Zgłoszenia do udziału w poszczególnych projektach należy zgłaszać na adres: grupaof@gmail.com. Udział we wszystkich akcjach jest bezpłatny.

Projekt "Wspólna Przestrzeń. Fotoakcje na Kazimierzu" zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków.


Wspólna przestrzeń. Fotoakcje na Kazimierzu
Termin: 7-12.09.2008
Miejsce: Krakowski Kazimierz


Więcej w kategorii: Poradniki
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Nasza dziennikarka dołącza do Jima Cosseya, by w Parku Narodowym Brecon Beacons nauczyć się robić wspaniałe zdjęcia krajobrazowe.
21
1
Sesja plenerowa z wykorzystaniem lampy błyskowej - zobacz, jak zrównoważyć dwa różne źródła światła [WIDEO]
Sesja plenerowa z wykorzystaniem lampy błyskowej - zobacz, jak zrównoważyć dwa różne źródła...
Jesteś początkującym fotografem, dla którego wykonanie plenerowej sesji z wykorzystaniem lampy błyskowej to wciąż więcej pytań niż odpowiedzi? W tym niespełna...
41
0
Udane portrety w każdych sytuacjach? Trzymaj się tych prostych zasad [WIDEO]
Udane portrety w każdych sytuacjach? Trzymaj się tych prostych zasad [WIDEO]
Jesteś początkującym fotografem, a przed Tobą pierwsze sesja portretowa? Zobacz w jaki sposób wybrać najlepsze ustawienia w aparacie, by uchwycić jak najlepsze zdjęcia...
42
0