Projekt "Dialogi z przestrzenią - Coś optymistycznego"

Bałucki Ośrodek Kultury "RONDO" w Łodzi zaprasza do wzięcia udziału w projekcie "Dialogi z przestrzenią - Coś optymistycznego". Organizatorzy zachęcają do przyjrzenia się emocjom pojawiającym się podczas codziennych wędrówek przez miasto. Projekt nie ma charakteru konkursowego - jego głównym zadaniem jest analiza środowiska miejskiego oraz aktywizowanie i promowanie młodych twórców. Finał 6 kwietnia.
Agnieszka Kulazińska, kurator, pisze: Zwyczajny dzień w miejskiej przestrzeń. Łódź, Warszawa, Kraków... trud, brud i smród. Poczucie zapadania się w paranoję. Anonimowy tłum poruszający się w nieokreślonym kierunku. Spaliny samochodów, pośpiech, wyścig, zapach ludzkich ciał. Kałuże, odrapane elewacje budynków straszą historią. Awaria komunikacji miejskiej - agresja. Czy rzeczywiście miasto wywołuje tylko złe emocje? Czy w jego przestrzeni nie odnajdziemy nic optymistycznego? Dlaczego patrzymy na nasze miasta tak pesymistycznie, dostrzegamy jedynie brud i szarość? Przecież pełne są one kolorów, barw, emocji, optymizmu.

Współczesne aglomeracje wypełnione są pozytywami. Uśmiechnięte twarze, idealni ludzie, zwierzęta, piękne wnętrza osaczają nas, atakują z bilboardów, reklam. Co krok przesyt, nadmiar.

Olbrzymi baner zasłania okna mieszkań. Czy świat widziany przez jego pryzmat jest lepszy, bardziej barwny? Jak żyje się mieszkańcom za kolorowym logo firmy, wizerunkiem uśmiechniętej twarzy modelki? Czy oglądają świat oczami współczesnych Bogów?

"Dialogi z przestrzenią" traktują tkankę miejską jako przestrzeń szczególną - pełną znaczeń, informacji, komunikatów adresowanych/odczytywanych przez odwiedzających ją, żyjących w niej ludzi. Jej sytuacja jest dwojaka tworzona przez świadomość, jednocześnie tworzy świadomość, zmusza do interpretacji, podjęcia z nią dialogu. Jej bycie nigdy nie jest jednoznaczne. Nie jest tylko biernym obrazem, podsumowaniem istniejącego stanu rzeczy. Posiada również moc kreacji przechowywania śladów dawnej i tworzenia nowej świadomości mieszkańców.

Miasto stawia przed nami pytania, projekt "Dialogi z przestrzenią" jest próbą poszukania odpowiedzi, wejścia w dialog, przeniesienia go na inne, nie-urbanistyczne, płaszczyzny.

Przestrzenie miast polskich są szczególnie ciekawe, reprezentują świadomość po-traumie, doświadczoną wojną, latami komunizmu. Uwypuklają się w nich procesy transformacji. Ich oblicze komercjalizuje się (czy może lepiej kapitalizuje a może kapituluje).

W tym roku to już druga edycja "Dialogów z przestrzenią". Pierwsza stawiała pytania o napięcia pomiędzy obszarami w centrum a peryferiami. Drugą edycję "Dialogów z przestrzenią" pragniemy poświęcić emocjami towarzyszącym nam w codziennych wędrówkach przez miasto. Nie tylko tym negatywnym. Postawić pytanie o rolę sztuki w miejskiej przestrzeni. Jaka jest jej funkcja dekoracyjna, społeczna, krytyczna? Czy może ma być jedynie turystyczną atrakcją? Czy zmieniać czy tylko analizować? Być elementem aktywnym, czy pasywnym?
Regulamin projektu Dialogi z Przestrzenią "Coś optymistycznego":
 1. Organizatorem projektu "Dialogi z przestrzenią" jest Galeria Promocji Młodych działająca przy Bałuckim Ośrodku Kultury - BOK "Rondo"
 2. Warunkiem udziału jest: złożenie Karty Kwalifikacyjnej wraz z opisem projektu do dnia 21 marca 2008 w Bałuckim Ośrodku Kultury (drogą pocztową, mailową), wniesienie wpłaty z tytułu uczestnictwa w projekcie w wysokości 30 zł, pisemna zgoda na warunki regulaminu, przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych, wykorzystywania prac do publikacji przez Organizatorów z zaznaczeniem nazwiska autora, dostarczenie realizacji w terminie do 31 marca 2008r. Opłata wykorzystana zostanie na pokrycie części kosztów związanych z: montażem wystawy oraz drukiem materiałów jej towarzyszących
 3. Projekt "Dialogi z przestrzenią" to próba aktywizacji, promocji i integracji młodego środowiska artystycznego. Udział w projekcie ma charakter prestiżowy. Uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty
 4. Projekt "Dialogi z przestrzenią" nie ma charakteru konkursowego
 5. Przy zwiększonej liczbie zgłoszeń Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru projektów. Wyboru prac dokona Komisja powołana przez Organizatora
 6. Każdy artysta może zgłosić jednorodną tematycznie i formalnie wypowiedź twórczą w następujących kategoriach:a) sztuki wizualne: malarstwo, rysunek, grafika, działania multimedialne, intermedia, plakat, fotografia, itp. - jedna bądź też cykl prac, w zależności od warunków technicznych ekspozycji. W opisie projektu należy zawrzeć informację na temat podjętego problemu, opis koncepcji, warunki techniczne, dokumentację elektroniczną (jpg, tiff)b) performance - w opisie projektu należy zawrzeć informację na temat koncepcji akcji, składu grupy, warunków technicznych
 7. Do zgłoszenia powinna być dołączona karta kwalifikacyjna projektu, z kilku zdaniowym opisem zgłaszanej pracy, ze szczególnym zaznaczeniem założeń projektu
 8. Organizator zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zwołania artystów biorących udział w projekcie w celu koordynacji i przygotowania poszczególnych wydarzeń w ramach projektu
 9. Prawa autorskie do zgłoszonych prac pozostają własnością autora. Organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo do nieodpłatnego, z zaznaczeniem nazwiska autora, wykorzystywania wszystkich prac zakwalifikowanych do projektu w celach promocji i publikacji w formie elektronicznej i drukowanej
 10. Projekt "Dialogi z przestrzenią. Centrum - peryferia" zakończy wernisaż wystawy pod tym samym hasłem 6 kwietnia 2008 r. o godz. 18.00 w Galerii Promocji Młodych Bałuckiego Ośrodka Kultury "RONDO". Informacja na temat szczegółowego programu imprezy - jej innych wydarzeń zostanie ogłoszona i przesłana uczestnikom w terminie do 31 marca 2008.
 11. praca autorstwa Roksany Król

  Szczegółowe informacje dotyczące projektu:
  Galeria Promocji Młodych, Bałucki Ośrodek Kultury "RONDO"
  ul. Limanowskiego 166, Łódź 91-027
  tel. (42) 651 50 30
  http://www.bok.lodz.pl

  agnieszka_kulazinska@lodz-art.pl
 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
1
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0