"Robert Capa in love and war" - pokaz filmu w Yours Gallery

We wtorek, 3 lipca 2007 roku w warszawskiej Yours Gallery odbędzie się kolejny pokaz filmu poświęconego sylwetce i twórczości znanego fotografa. Tym razem film opowie o słynnym fotoreporteże wojennym - Robercie Capie, jednego z założycieli prestiżowej agencji fotograficznej Magnum.


Robert Capa to pseudonim artystyczny urodzonego w Budapeszcie w 1913 roku Endre Erno Friedmana. W wieku 19 lat wraz z rodzicami, węgierskimi Żydami, wyemigrował do Niemiec. W Berlinie studiował nauki polityczne. Pracował także jako fotograf, a po dojściu Hitlera do władzy wyjechał do Paryża. W stolicy Francji pracował dla agencji Alliance i fotografował przy użyciu kamery małoobrazkowej. Niedługo później poznał fotografkę Gertę Taro, z którą, już jako Robert Capa, udał się w podróż do Hiszpanii.

Podczas hiszpańskiej wojny domowej powstało jego najsłynniejsze zdjęcie - żołnierza sfotografowanego w momencie śmierci. W 1939 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował m.in. dla magazynu "Life". Robert Capa fotografował wydarzenia II wojny światowej, m.in. lądowanie aliantów w Normandii (D-Day) i walki w Niemczech. Jest autorem fotoreportaży o Izraelu, Polsce, Czechosłowacji. W 1947 roku wraz z Henrim Cartier-Bressonem, Dawidem Seymourem, Gerogiem Podgerem i Williamem Vandivertem założył legendarną agencję fotograficzną Magnum. Robert Capa zginął w Wietnamie w 1954 roku.

Pokaz filmu Robert Capa in love and war autorstwa Anny Makepeace odbędzie się we wtorek, 3 lipca 2007 roku o godzinie 19. Projekcja w języku angielskim potrwa 85 min. Wstęp na pokaz wolny.

Yours Gallery
ul. Krakowskie Przedmieście 33, Warszawa
tel. 022 890 95 00
email:
gallery@yours.pl
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
1
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
4