"Robert Capa in love and war" - pokaz filmu w Yours Gallery

We wtorek, 3 lipca 2007 roku w warszawskiej Yours Gallery odbędzie się kolejny pokaz filmu poświęconego sylwetce i twórczości znanego fotografa. Tym razem film opowie o słynnym fotoreporteże wojennym - Robercie Capie, jednego z założycieli prestiżowej agencji fotograficznej Magnum.


Robert Capa to pseudonim artystyczny urodzonego w Budapeszcie w 1913 roku Endre Erno Friedmana. W wieku 19 lat wraz z rodzicami, węgierskimi Żydami, wyemigrował do Niemiec. W Berlinie studiował nauki polityczne. Pracował także jako fotograf, a po dojściu Hitlera do władzy wyjechał do Paryża. W stolicy Francji pracował dla agencji Alliance i fotografował przy użyciu kamery małoobrazkowej. Niedługo później poznał fotografkę Gertę Taro, z którą, już jako Robert Capa, udał się w podróż do Hiszpanii.

Podczas hiszpańskiej wojny domowej powstało jego najsłynniejsze zdjęcie - żołnierza sfotografowanego w momencie śmierci. W 1939 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował m.in. dla magazynu "Life". Robert Capa fotografował wydarzenia II wojny światowej, m.in. lądowanie aliantów w Normandii (D-Day) i walki w Niemczech. Jest autorem fotoreportaży o Izraelu, Polsce, Czechosłowacji. W 1947 roku wraz z Henrim Cartier-Bressonem, Dawidem Seymourem, Gerogiem Podgerem i Williamem Vandivertem założył legendarną agencję fotograficzną Magnum. Robert Capa zginął w Wietnamie w 1954 roku.

Pokaz filmu Robert Capa in love and war autorstwa Anny Makepeace odbędzie się we wtorek, 3 lipca 2007 roku o godzinie 19. Projekcja w języku angielskim potrwa 85 min. Wstęp na pokaz wolny.

Yours Gallery
ul. Krakowskie Przedmieście 33, Warszawa
tel. 022 890 95 00
email:
gallery@yours.pl
Komentarze
Polecane artykuły
World Press Photo 2019 - poznaliśmy najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
20 Lut 2019
Gratka dla wszystkich miłośników fotografii reportażowej najwyższych lotów. World Press Photo Foundation właśnie zaprezentowało zdjęcia nominowane do najważniejszej nagrody przyznawanej fotografom prasowym.
0
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0
Mohammad Baghal Asghari: “Ludzie myślą, że fotografia to prosta, bezwartościowa sztuka”
8 Lut 2019
W fotografii najważniejszą rzeczą jest dla mnie odnajdywanie na co dzień ukrytych dla mnie rzeczy: zaznajamianie się z różnymi religiami, poznawanie historii ludzi. Często tych bardzo prostych, którzy są bohaterami naszego codziennego życia - opowiada nam irański fotograf Mohammad Baghal Asghari, autor projektu "Forgotten Dried Land"
0
Jak samouk bez szkoły stał się jednym z najważniejszych fotografów XX wieku? Poznajcie historię Gordona Parksa
7 Lut 2019
Filmowiec, kompozytor, pisarz i jeden z najbardziej rozpoznawalnych dokumentalistów XX wieku. Zobaczcie jak rozwijała się wyjątkowa kariera Gordona Parksa.
0