"Robert Capa in love and war" - pokaz filmu w Yours Gallery

We wtorek, 3 lipca 2007 roku w warszawskiej Yours Gallery odbędzie się kolejny pokaz filmu poświęconego sylwetce i twórczości znanego fotografa. Tym razem film opowie o słynnym fotoreporteże wojennym - Robercie Capie, jednego z założycieli prestiżowej agencji fotograficznej Magnum.


Robert Capa to pseudonim artystyczny urodzonego w Budapeszcie w 1913 roku Endre Erno Friedmana. W wieku 19 lat wraz z rodzicami, węgierskimi Żydami, wyemigrował do Niemiec. W Berlinie studiował nauki polityczne. Pracował także jako fotograf, a po dojściu Hitlera do władzy wyjechał do Paryża. W stolicy Francji pracował dla agencji Alliance i fotografował przy użyciu kamery małoobrazkowej. Niedługo później poznał fotografkę Gertę Taro, z którą, już jako Robert Capa, udał się w podróż do Hiszpanii.

Podczas hiszpańskiej wojny domowej powstało jego najsłynniejsze zdjęcie - żołnierza sfotografowanego w momencie śmierci. W 1939 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował m.in. dla magazynu "Life". Robert Capa fotografował wydarzenia II wojny światowej, m.in. lądowanie aliantów w Normandii (D-Day) i walki w Niemczech. Jest autorem fotoreportaży o Izraelu, Polsce, Czechosłowacji. W 1947 roku wraz z Henrim Cartier-Bressonem, Dawidem Seymourem, Gerogiem Podgerem i Williamem Vandivertem założył legendarną agencję fotograficzną Magnum. Robert Capa zginął w Wietnamie w 1954 roku.

Pokaz filmu Robert Capa in love and war autorstwa Anny Makepeace odbędzie się we wtorek, 3 lipca 2007 roku o godzinie 19. Projekcja w języku angielskim potrwa 85 min. Wstęp na pokaz wolny.

Yours Gallery
ul. Krakowskie Przedmieście 33, Warszawa
tel. 022 890 95 00
email:
gallery@yours.pl
 
Komentarze
Polecane artykuły
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards 2018. Zobaczcie nagrodzone zdjęcia
20 Wrz 2018
Międzynarodowy konkurs fotografii miejskiej Urban 2018 wchodzi w fazę finałową. Poznaliśmy nagrodzone cykle i nazwiska finalistów sekcji pojedynczej. Wśród nich znalazło się aż 5 Polaków.
0
Leica Oskar Barnack Award 2018 - oto zwycięskie prace
18 Wrz 2018
Poznaliśmy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych fotografii dokumentalnej. Tegoroczną nagrodę główną Leica Oskar Barnack Award otrzymał belgijski fotograf Max Pinckers. Natomiast wyróżnienie dla wschodzącego talentu powędrowało w ręce pochodzącej z Rosji Mary Gelman. Niestety w tym roku na podium zabrakło Polaków.
1
Fotografia przyrodnicza na luzie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2018
17 Wrz 2018
Naturze nie brakuje poczucia humoru! Jeśli nie wierzycie, zobaczcie zdjęcia finalistów konkursu Comedy Wildlife Photography Awards, który od 4 lat nagradza najzabawniejsze zdjęcia przyrodnicze.
1
Eduardo Asenjo Matus: “Na zdjęciach staram się pokazać swoją rzeczywistość”
12 Wrz 2018
Przed wejściem do świata fotografii Chilijczyk Eduardo Asenjo Matus zajmował się malarstwem, ale wkrótce w jego domu zaczęło brakować już ścian do powieszenia obrazów. Dziś jako fotograf mierzy się ze swoją chorobą, starając się opowiedzieć o niej za pomocą zdjęć.
0