"Robert Capa in love and war" - pokaz filmu w Yours Gallery

0
Marta Sinior
29 Czerwiec 2007
Artykuł na: 2-3 minuty
We wtorek, 3 lipca 2007 roku w warszawskiej Yours Gallery odbędzie się kolejny pokaz filmu poświęconego sylwetce i twórczości znanego fotografa. Tym razem film opowie o słynnym fotoreporteże wojennym - Robercie Capie, jednego z założycieli prestiżowej agencji fotograficznej Magnum.


Robert Capa to pseudonim artystyczny urodzonego w Budapeszcie w 1913 roku Endre Erno Friedmana. W wieku 19 lat wraz z rodzicami, węgierskimi Żydami, wyemigrował do Niemiec. W Berlinie studiował nauki polityczne. Pracował także jako fotograf, a po dojściu Hitlera do władzy wyjechał do Paryża. W stolicy Francji pracował dla agencji Alliance i fotografował przy użyciu kamery małoobrazkowej. Niedługo później poznał fotografkę Gertę Taro, z którą, już jako Robert Capa, udał się w podróż do Hiszpanii.

Podczas hiszpańskiej wojny domowej powstało jego najsłynniejsze zdjęcie - żołnierza sfotografowanego w momencie śmierci. W 1939 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował m.in. dla magazynu "Life". Robert Capa fotografował wydarzenia II wojny światowej, m.in. lądowanie aliantów w Normandii (D-Day) i walki w Niemczech. Jest autorem fotoreportaży o Izraelu, Polsce, Czechosłowacji. W 1947 roku wraz z Henrim Cartier-Bressonem, Dawidem Seymourem, Gerogiem Podgerem i Williamem Vandivertem założył legendarną agencję fotograficzną Magnum. Robert Capa zginął w Wietnamie w 1954 roku.

Pokaz filmu Robert Capa in love and war autorstwa Anny Makepeace odbędzie się we wtorek, 3 lipca 2007 roku o godzinie 19. Projekcja w języku angielskim potrwa 85 min. Wstęp na pokaz wolny.

Yours Gallery
ul. Krakowskie Przedmieście 33, Warszawa
tel. 022 890 95 00
email:
gallery@yours.pl
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak robić dobre portrety zwierząt?
Jak robić dobre portrety zwierząt?
Zastanawialiście się kiedyś jak powstają studyjne portrety naszych czworonożnych przyjaciół? Zajrzyjcie za kulisy pracy Vincenta Lagrange’a, który opiera na nich swoja...
0
1
Jak budować fotograficzną markę we współczesnym świecie? Pomoże ci w tym ten darmowy poradnik
Jak budować fotograficzną markę we współczesnym świecie? Pomoże ci w tym ten darmowy poradnik
Dzisiejszy świat jest tak przesycony zdjęciami, a uwaga oglądających tak rozproszona, że wypromowanie własnego stylu może wydawać się niemożliwe. Na szczęście takie...
0
0
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Nasza dziennikarka dołącza do Jima Cosseya, by w Parku Narodowym Brecon Beacons nauczyć się robić wspaniałe zdjęcia krajobrazowe.
21
1