"Robert Capa in love and war" - pokaz filmu w Yours Gallery

We wtorek, 3 lipca 2007 roku w warszawskiej Yours Gallery odbędzie się kolejny pokaz filmu poświęconego sylwetce i twórczości znanego fotografa. Tym razem film opowie o słynnym fotoreporteże wojennym - Robercie Capie, jednego z założycieli prestiżowej agencji fotograficznej Magnum.


Robert Capa to pseudonim artystyczny urodzonego w Budapeszcie w 1913 roku Endre Erno Friedmana. W wieku 19 lat wraz z rodzicami, węgierskimi Żydami, wyemigrował do Niemiec. W Berlinie studiował nauki polityczne. Pracował także jako fotograf, a po dojściu Hitlera do władzy wyjechał do Paryża. W stolicy Francji pracował dla agencji Alliance i fotografował przy użyciu kamery małoobrazkowej. Niedługo później poznał fotografkę Gertę Taro, z którą, już jako Robert Capa, udał się w podróż do Hiszpanii.

Podczas hiszpańskiej wojny domowej powstało jego najsłynniejsze zdjęcie - żołnierza sfotografowanego w momencie śmierci. W 1939 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował m.in. dla magazynu "Life". Robert Capa fotografował wydarzenia II wojny światowej, m.in. lądowanie aliantów w Normandii (D-Day) i walki w Niemczech. Jest autorem fotoreportaży o Izraelu, Polsce, Czechosłowacji. W 1947 roku wraz z Henrim Cartier-Bressonem, Dawidem Seymourem, Gerogiem Podgerem i Williamem Vandivertem założył legendarną agencję fotograficzną Magnum. Robert Capa zginął w Wietnamie w 1954 roku.

Pokaz filmu Robert Capa in love and war autorstwa Anny Makepeace odbędzie się we wtorek, 3 lipca 2007 roku o godzinie 19. Projekcja w języku angielskim potrwa 85 min. Wstęp na pokaz wolny.

Yours Gallery
ul. Krakowskie Przedmieście 33, Warszawa
tel. 022 890 95 00
email:
gallery@yours.pl
 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
2
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0