Wykład "XX wiek w fotografii polskiej" tym razem w Łodzi

0
Marta Sinior
21 Listopad 2006
Artykuł na: 2-3 minuty
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wykład Krzysztofa Jureckiego "XX wiek w fotografii polskiej". Znany krytyk sztuki przedstawi najciekawsze przykłady polskiej fotografii, pokazane na dwóch prezentacjach w Japonii: w The Shoto Museum of Art w Tokio oraz Niigata Art City Museum w Niigacie. Wykład wzbogacony zostanie zdjęciami oraz fragmentami prac wideo.


Wystawa zatytułowana XX wiek w fotografii polskiej z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi była prezentacją 178 fotografii 46 artystów, poczynając od prac z pierwszych lat XX wieku, a kończąc na zdjęciach pochodzących z początku obecnego stulecia. Stanowiła największą, od kilkudziesięciu lat, prezentację fotografii polskiej za granicą, której towarzyszył japońsko-angielski katalog, z krytycznym opracowaniem i notami biograficznymi.

Na ekspozycji zaprezentowano fotografie takich artystów, jak: Jan Bułhak, Witkacy, Stefan Thermerson, Aleksander Krzywobłocki, Karol Hiller, Edward Hartwig, Mieczysław Szczuka, Zbigniew Dłubak, Zofia Rydet, Jerzy Lewczyński, Józef Robakowski, Andrzej Różycki, Natalia LL, Andrzej Lachowicz, Bogdan Konopka, Ireneusz Pierzgalski, Grzegorz Przyborek, a także Roman Cieślewicz i Andrzej Wajda.


Krzysztof Jurecki - absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, stacjonarne studia doktoranckie IS PAN Warszawa (1990-1993). Wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Poza tym, krytyk i historyk fotografii. Współpracuje z takimi czasopismami jak: EXIT, Fotografia oraz Biuletyn Fotograficzny. Członek AICA. W latach 1998-2005 kierował Działem Fotografii i Technik Wizualnych Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest autorem książki Fotografia polska lat 80. (Łódź 1989) oraz współautorem razem z K. Makowskim Słowo o fotografii (Łódź 2003). Obecnie pracuje nad kolejnymi publikacjami: Oblicza fotografii i Fotografia a ponowoczesność.


Wykład Krzysztofa Jureckiego odbędzie się 23 listopada 2006 roku w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (ul. H. Sienkiewicza 44). Początek spotkania o godzinie 18.

Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak robić dobre portrety zwierząt?
Jak robić dobre portrety zwierząt?
Zastanawialiście się kiedyś jak powstają studyjne portrety naszych czworonożnych przyjaciół? Zajrzyjcie za kulisy pracy Vincenta Lagrange’a, który opiera na nich swoja...
0
1
Jak budować fotograficzną markę we współczesnym świecie? Pomoże ci w tym ten darmowy poradnik
Jak budować fotograficzną markę we współczesnym świecie? Pomoże ci w tym ten darmowy poradnik
Dzisiejszy świat jest tak przesycony zdjęciami, a uwaga oglądających tak rozproszona, że wypromowanie własnego stylu może wydawać się niemożliwe. Na szczęście takie...
0
0
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Nasza dziennikarka dołącza do Jima Cosseya, by w Parku Narodowym Brecon Beacons nauczyć się robić wspaniałe zdjęcia krajobrazowe.
21
1