Wykład "XX wiek w fotografii polskiej" tym razem w Łodzi

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wykład Krzysztofa Jureckiego "XX wiek w fotografii polskiej". Znany krytyk sztuki przedstawi najciekawsze przykłady polskiej fotografii, pokazane na dwóch prezentacjach w Japonii: w The Shoto Museum of Art w Tokio oraz Niigata Art City Museum w Niigacie. Wykład wzbogacony zostanie zdjęciami oraz fragmentami prac wideo.


Wystawa zatytułowana XX wiek w fotografii polskiej z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi była prezentacją 178 fotografii 46 artystów, poczynając od prac z pierwszych lat XX wieku, a kończąc na zdjęciach pochodzących z początku obecnego stulecia. Stanowiła największą, od kilkudziesięciu lat, prezentację fotografii polskiej za granicą, której towarzyszył japońsko-angielski katalog, z krytycznym opracowaniem i notami biograficznymi.

Na ekspozycji zaprezentowano fotografie takich artystów, jak: Jan Bułhak, Witkacy, Stefan Thermerson, Aleksander Krzywobłocki, Karol Hiller, Edward Hartwig, Mieczysław Szczuka, Zbigniew Dłubak, Zofia Rydet, Jerzy Lewczyński, Józef Robakowski, Andrzej Różycki, Natalia LL, Andrzej Lachowicz, Bogdan Konopka, Ireneusz Pierzgalski, Grzegorz Przyborek, a także Roman Cieślewicz i Andrzej Wajda.


Krzysztof Jurecki - absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, stacjonarne studia doktoranckie IS PAN Warszawa (1990-1993). Wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Poza tym, krytyk i historyk fotografii. Współpracuje z takimi czasopismami jak: EXIT, Fotografia oraz Biuletyn Fotograficzny. Członek AICA. W latach 1998-2005 kierował Działem Fotografii i Technik Wizualnych Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest autorem książki Fotografia polska lat 80. (Łódź 1989) oraz współautorem razem z K. Makowskim Słowo o fotografii (Łódź 2003). Obecnie pracuje nad kolejnymi publikacjami: Oblicza fotografii i Fotografia a ponowoczesność.


Wykład Krzysztofa Jureckiego odbędzie się 23 listopada 2006 roku w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (ul. H. Sienkiewicza 44). Początek spotkania o godzinie 18.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
2
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0