Wykład "XX wiek w fotografii polskiej" tym razem w Łodzi

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wykład Krzysztofa Jureckiego "XX wiek w fotografii polskiej". Znany krytyk sztuki przedstawi najciekawsze przykłady polskiej fotografii, pokazane na dwóch prezentacjach w Japonii: w The Shoto Museum of Art w Tokio oraz Niigata Art City Museum w Niigacie. Wykład wzbogacony zostanie zdjęciami oraz fragmentami prac wideo.


Wystawa zatytułowana XX wiek w fotografii polskiej z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi była prezentacją 178 fotografii 46 artystów, poczynając od prac z pierwszych lat XX wieku, a kończąc na zdjęciach pochodzących z początku obecnego stulecia. Stanowiła największą, od kilkudziesięciu lat, prezentację fotografii polskiej za granicą, której towarzyszył japońsko-angielski katalog, z krytycznym opracowaniem i notami biograficznymi.

Na ekspozycji zaprezentowano fotografie takich artystów, jak: Jan Bułhak, Witkacy, Stefan Thermerson, Aleksander Krzywobłocki, Karol Hiller, Edward Hartwig, Mieczysław Szczuka, Zbigniew Dłubak, Zofia Rydet, Jerzy Lewczyński, Józef Robakowski, Andrzej Różycki, Natalia LL, Andrzej Lachowicz, Bogdan Konopka, Ireneusz Pierzgalski, Grzegorz Przyborek, a także Roman Cieślewicz i Andrzej Wajda.


Krzysztof Jurecki - absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, stacjonarne studia doktoranckie IS PAN Warszawa (1990-1993). Wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Poza tym, krytyk i historyk fotografii. Współpracuje z takimi czasopismami jak: EXIT, Fotografia oraz Biuletyn Fotograficzny. Członek AICA. W latach 1998-2005 kierował Działem Fotografii i Technik Wizualnych Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest autorem książki Fotografia polska lat 80. (Łódź 1989) oraz współautorem razem z K. Makowskim Słowo o fotografii (Łódź 2003). Obecnie pracuje nad kolejnymi publikacjami: Oblicza fotografii i Fotografia a ponowoczesność.


Wykład Krzysztofa Jureckiego odbędzie się 23 listopada 2006 roku w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (ul. H. Sienkiewicza 44). Początek spotkania o godzinie 18.

Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
1
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
4