Wykład "XX wiek w fotografii polskiej" tym razem w Łodzi

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wykład Krzysztofa Jureckiego "XX wiek w fotografii polskiej". Znany krytyk sztuki przedstawi najciekawsze przykłady polskiej fotografii, pokazane na dwóch prezentacjach w Japonii: w The Shoto Museum of Art w Tokio oraz Niigata Art City Museum w Niigacie. Wykład wzbogacony zostanie zdjęciami oraz fragmentami prac wideo.


Wystawa zatytułowana XX wiek w fotografii polskiej z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi była prezentacją 178 fotografii 46 artystów, poczynając od prac z pierwszych lat XX wieku, a kończąc na zdjęciach pochodzących z początku obecnego stulecia. Stanowiła największą, od kilkudziesięciu lat, prezentację fotografii polskiej za granicą, której towarzyszył japońsko-angielski katalog, z krytycznym opracowaniem i notami biograficznymi.

Na ekspozycji zaprezentowano fotografie takich artystów, jak: Jan Bułhak, Witkacy, Stefan Thermerson, Aleksander Krzywobłocki, Karol Hiller, Edward Hartwig, Mieczysław Szczuka, Zbigniew Dłubak, Zofia Rydet, Jerzy Lewczyński, Józef Robakowski, Andrzej Różycki, Natalia LL, Andrzej Lachowicz, Bogdan Konopka, Ireneusz Pierzgalski, Grzegorz Przyborek, a także Roman Cieślewicz i Andrzej Wajda.


Krzysztof Jurecki - absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, stacjonarne studia doktoranckie IS PAN Warszawa (1990-1993). Wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Poza tym, krytyk i historyk fotografii. Współpracuje z takimi czasopismami jak: EXIT, Fotografia oraz Biuletyn Fotograficzny. Członek AICA. W latach 1998-2005 kierował Działem Fotografii i Technik Wizualnych Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest autorem książki Fotografia polska lat 80. (Łódź 1989) oraz współautorem razem z K. Makowskim Słowo o fotografii (Łódź 2003). Obecnie pracuje nad kolejnymi publikacjami: Oblicza fotografii i Fotografia a ponowoczesność.


Wykład Krzysztofa Jureckiego odbędzie się 23 listopada 2006 roku w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (ul. H. Sienkiewicza 44). Początek spotkania o godzinie 18.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards 2018. Zobaczcie nagrodzone zdjęcia
20 Wrz 2018
Międzynarodowy konkurs fotografii miejskiej Urban 2018 wchodzi w fazę finałową. Poznaliśmy nagrodzone cykle i nazwiska finalistów sekcji pojedynczej. Wśród nich znalazło się aż 5 Polaków.
0
Leica Oskar Barnack Award 2018 - oto zwycięskie prace
18 Wrz 2018
Poznaliśmy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych fotografii dokumentalnej. Tegoroczną nagrodę główną Leica Oskar Barnack Award otrzymał belgijski fotograf Max Pinckers. Natomiast wyróżnienie dla wschodzącego talentu powędrowało w ręce pochodzącej z Rosji Mary Gelman. Niestety w tym roku na podium zabrakło Polaków.
1
Fotografia przyrodnicza na luzie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2018
17 Wrz 2018
Naturze nie brakuje poczucia humoru! Jeśli nie wierzycie, zobaczcie zdjęcia finalistów konkursu Comedy Wildlife Photography Awards, który od 4 lat nagradza najzabawniejsze zdjęcia przyrodnicze.
1
Eduardo Asenjo Matus: “Na zdjęciach staram się pokazać swoją rzeczywistość”
12 Wrz 2018
Przed wejściem do świata fotografii Chilijczyk Eduardo Asenjo Matus zajmował się malarstwem, ale wkrótce w jego domu zaczęło brakować już ścian do powieszenia obrazów. Dziś jako fotograf mierzy się ze swoją chorobą, starając się opowiedzieć o niej za pomocą zdjęć.
0