"Wielcy fotograficy" w filmach F. Holzemera

MFK 2006: Od soboty, 13 maja w ramach krakowskiego Miesiąca Fotografii prezentowane będą filmy Feiner Holzemera z cyklu "Wielcy Fotograficy". Zobaczymy obrazy o legendarnej agencji MAGNUM Photos, o projekcie Walkera Evansa a także o takich fotografach jak René Burri, Herbert List i August Sander. Po poniedziałkowej projekcji, 15 maja zaplanowano spotkanie z reżyserem. Polecamy.
Filmy prezentowane będą od 13 do 15 maja w Centrum Sztuki I techniki Japońskiej MANGGHA. Prezentujemy plan pokazów i opisy filmów nadesłane przez organizatora:

13.05.2006, godz.20.00

MAGNUM Photos - ein Mythos verändert sich.
MAGNUM Photos - mit ulega zmianie.

Niemcy, 90 min. - produkcja: ARD-SWF, przy współpracy z ARTE

Film jest dokumentalną opowieścią o losach legendarnego stowarzyszenia fotografików MAGNUM Photos. Zostało ono założone w roku 1947 w Paryżu przez 5 znanych fotografów: Roberta Capę, Henri Cartier-Bressona, Davida Seymoura, George?a Rodgera oraz Williama Vandiverta. Według legendy nazwę agencji zaczerpnięto od gatunku szampana, który pili artyści, podczas założycielskiego spotkania. Celem członków MAGNUM Photos było humanitarne samodzielne i niezależne współdziałanie. Stowarzyszenie miało chronić i dbać o prawa autorskie fotografów, o to, aby zdjęcia wykorzystywane w prasie nie były anonimowe, a ich autor otrzymywał za nie wynagrodzenie. "Dziennikarz jest niczym, jeśli nie posiada praw do swoich negatywów" - powiadał Rober Capa. Obecnie MAGNUM liczy ok. 40 członków oraz 16 korespondentów, posiada swoje filie w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku i Tokio.
14.05.2006, godz.18.00

Walker Evans - Fotografien von Amerika
Walker Evans - Fotografie z Ameryki


Niemcy, 2001, 45 min. - produkcja: ARTE, Bayerische Rundfunk

Film jest opowieścią o tym, jak powstawała fotograficzna dokumentacja życia Amerykanów z lat 30. Projekt owych zdjęć powstał na zlecenie Farm Security Administration (FSA) podlegającej Roosveltowi. Ron Stryker, były profesor uniwersytetu w Yale otrzymał zadanie, aby dokonać fotograficznej dokumentacji życia społeczeństwa amerykańskiego. Walker Evans został wraz z innymi znanymi fotografami zaproszony prze Stryka do realizacji tego projektu. Evans w pracy dla FSA widział szansę na realizację własnych idei i pomysłów. Sryker i Evans w jednym byli zgodni: tematem centralnym zdjęć miało być przedstawienie amerykańskiej historii na podstawie portretów mieszkańców przeciętnego amerykańskiego miasta. Film Holzemera opowiada chronologicznie o kolejnych miejscach pobytu Evansa, które artysta fotografował pomiędzy 1935 a 1938 rokiem. Każde z tych miasteczek opisane jest poprzez fotografię charakterystycznych motywów dla danej społeczności. Dzieła Evansa sprawiają wrażenie zdystansowanych i oszczędnych oraz nie usiłują interpretować rzeczywistości. Są próbą czystego dokumentu, który ma przemawiać własnym językiem. Na kontrowersyjne pytanie o obiektywizm fotografii, które stawia Holzemer w filmie, próbuje odpowiedzieć Susan Sontag.
René Burri - Fotograf.
Niemcy, 2003, 58 min. - produkcja: ARTE, SWR, DRS.

Burri karierę fotografa rozpoczął zdjęciem Winstona Churchilla w wieku lat 13. W latach 50. uczył się sztuki fotografii w zuryskiej Szkole Sztuki Rzemieślniczej. W tym czasie rozpoczął też pracę jako reporter oraz jako reżyser filmów dokumentalnych. Jego fotoreportaże były drukowane w licznych czasopismach. René Burri fotografuje ludzi, sa oni zawsze w centrum jego obrazów. Burri zasłynął cyklem reportaży i wystawą zdjęć zatytułowaną "Die Deutschen" (Niemcy), które były próbą opowiedzenia o ludziach żyjących po obu stronach muru berlińskiego, przed i po jego upadku. Rozgłos przyniosło mu zdjęcie z roku 1963 roku przedstawiające palącego cygaro Ernesta Che Guevarę, ówczesnego kubańskiego ministra przemysłu. W latach kolejnych sportretował szereg sławnych osobistości ze świata kultury i polityki.


15.05.2006, godz.18.00

Herbert List - Der Fotograf der magischen Stille.
Herbert List - Fotograf magicznej ciszy.


Niemcy, 45 min. - produkcja: ARTE, BR

Herbert List urodził się w 1903 roku w Hamburgu. Fotografią zainteresował się w latach 30. Tajniki tej sztuki zgłębiał pod czujnym okiem swego mistrza Andreasa Feiningera. Wówczas powstały też jego pierwsze zdjęcia. W 1936 roku wyemigrował do Francji, gdzie nawiązał znajomość z grupą awangardowych pisarzy i artystów. W latach 1936 ? 41 przebywał w Londynie, Paryżu i Atenach. Swoje symboliczne i surrealistyczne fotografie z dziedziny mody zamieszczał m.in. w "Vogue", "Life". W tym czasie powstał także jego słynny zbiór zdjęć z Grecji. W 1941 po wkroczeniu wojsk niemieckich do Grecji List powrócił do Niemiec. W kolejnych latach pracował dla licznych czasopism, zamieszczając w nich fotograficzne portrety artystów. W latach 60. za swoją twórczość otrzymał szereg nagród. Zorganizował szereg wystaw fotograficznych m.in. w Londynie, Zurychu, Monachium, Mediolanie i Nowym Jorku.
List w swoich fotografiach zdaje się redukować motywy do prostych i archaicznych elementów. Poprzez charakterystyczny i specyficzny sposób operowania światłem i cieniem wywarł ogromny wpływ na rozwój nowoczesnej fotografii. Mawiał: "Przedmiot nie jest obiektywny. W przeciwnym razie jako artystyczne medium byłby bezużyteczny."
August Sander - Menschen des 20. Jahrhunderts.
August Sander - Ludzie XX wieku.


Niemcy, 45 min. - produkcja: ARTE, BR

August Sander urodził się w 1876 roku w niemieckim miasteczku Herdorf. W latach 90. dzięki znajomości z miejscowym fotografem, zainteresował się jego pracą. W kolejnych latach Sander praktykował w pracowniach fotograficznych w Niemczech i w Austrii, by w końcu w roku 1902 przejąć atelier w Linz. Sander interesował się wieloma tematami, począwszy od portretów i zdjęć krajobrazów, skończywszy na fotografiach architektury i obiektów przemysłowych. W 1910 przeniósł się do Kolonii. Tam powstały jego najważniejsze prace, które później stanowiły trzon jego dzieła "Menschen des 20.Jahrhundertes" (Ludzie XX wieku). W latach 20. nawiązał stałą współpracę z grupą nowoczesnych, progresywnych artystów. Wówczas narodził się pomysł stworzenia portretów ludzi XX wieku. Zdjęcia pokazano po raz pierwszy w 1927 w Kolonii. W latach 30. Sander wydał serię zdjęć, których głównym tematem była architektura i krajobraz Niemiec. W czasie wojny duża ilość negatywów i zdjęć Sandera uległa zniszczeniu. W latach powojennych fotografie artysty doczekały się licznych wystaw zarówno w kraju, jak i za granicą. August Sander zmarł w 1964 w Kolonii.


Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem Reinerem Holzemerem

Reiner Holzemer
urodził się w 1958 roku w Gemünden nad Menem. W latach 1976 - 85 studiował teatrologię i socjologię na uniwersytecie w Erlangen i w Norymberdze. W latach 80. samodzielnie uczył się reżyserii. Założył grupę niezależnych reżyserów. Pracował w niej przy realizacji filmów dokumentalnych jako autor, reżyser, kamerzysta i montażysta, a także wspierał produkcję filmów, które podejmowały problematykę społeczną, kulturalną i historyczną. Od roku 1985 prowadzi na Uniwersytecie Technicznym w Norymberdze wykłady z dziedziny filmu. W roku 1990 nawiązał współpracę z berlińskim reżyserem dokumentów ? Thomasem Schadtem, z którym nakręcił kilkanaście filmów. Od 1997 uczestniczy w realizacji własnego projektu "Świadkowie Zjazdów Partyjnych" dla Centrum Dokumentacyjnego Zjazdów Partyjnych III Rzeszy w Norymberdze. Jest laureatem wielu nagród telewizyjnych, uczestniczył w licznych festiwalach filmów dokumentalnych, m.in. w Lipsku, Chicago, Duisburgu, Monachium i w wielu innych.

Organizacja:
Dom Norymberski

Współpraca:
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA
Festiwal Miesiąc Fotografii


Przeczytaj szczegółowy program festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2006
Komentarze
Polecane artykuły
Moscow International Foto Awards 2019 - Polacy zdominowali sekcję photobooków. Triumfują też w pozostałych kategoriach
23 Maj 2019
Tegoroczna odsłona konkursu MIFA przynosi wiele nagród fotografom znad Wisły. Książki fotograficzne Igora Pisuka i Dominiki Koszowskiej uznane zostały najlepszymi publikacjami roku. Oprócz nich triumfy święci jeszcze 9 fotografów z Polski.
0
Życie fotograficzne i uczuciowe - historia Tadeusza Rolke
20 Maj 2019
Świadek minionego stulecia - powstaniec warszawski, przymusowy robotnik, stalinowski więzień i... bon vivant. Od kilkudziesięciu lat nie rozstaje się z aparatem, inspirując kolejne pokolenia artystów. Właśnie kończy 90 lat. Życie i twórczość kultowego fotografa przybliża autorka wywiadu rzeki z Tadeuszem Rolke, Małgorzata Purzyńska.
1
Nie żyje Bogdan Konopka - wybitny przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, autor pierwszej Kolekcji Wrzesińskiej
20 Maj 2019
W wieku 66 lat zmarł Bogdan Konopka - jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
0
Young Poland 2019 - oto najlepsze zdjęcia młodych polskich fotografów z konkursu Grand Press Photo
17 Maj 2019
Young Poland to specjalna sekcja konkursu GPP, kierowana do twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Zobaczcie, jakie zdjęcie podbiły w tym roku serca jurorów.
2