"Wielcy fotograficy" w filmach F. Holzemera

MFK 2006: Od soboty, 13 maja w ramach krakowskiego Miesiąca Fotografii prezentowane będą filmy Feiner Holzemera z cyklu "Wielcy Fotograficy". Zobaczymy obrazy o legendarnej agencji MAGNUM Photos, o projekcie Walkera Evansa a także o takich fotografach jak René Burri, Herbert List i August Sander. Po poniedziałkowej projekcji, 15 maja zaplanowano spotkanie z reżyserem. Polecamy.
Filmy prezentowane będą od 13 do 15 maja w Centrum Sztuki I techniki Japońskiej MANGGHA. Prezentujemy plan pokazów i opisy filmów nadesłane przez organizatora:

13.05.2006, godz.20.00

MAGNUM Photos - ein Mythos verändert sich.
MAGNUM Photos - mit ulega zmianie.

Niemcy, 90 min. - produkcja: ARD-SWF, przy współpracy z ARTE

Film jest dokumentalną opowieścią o losach legendarnego stowarzyszenia fotografików MAGNUM Photos. Zostało ono założone w roku 1947 w Paryżu przez 5 znanych fotografów: Roberta Capę, Henri Cartier-Bressona, Davida Seymoura, George?a Rodgera oraz Williama Vandiverta. Według legendy nazwę agencji zaczerpnięto od gatunku szampana, który pili artyści, podczas założycielskiego spotkania. Celem członków MAGNUM Photos było humanitarne samodzielne i niezależne współdziałanie. Stowarzyszenie miało chronić i dbać o prawa autorskie fotografów, o to, aby zdjęcia wykorzystywane w prasie nie były anonimowe, a ich autor otrzymywał za nie wynagrodzenie. "Dziennikarz jest niczym, jeśli nie posiada praw do swoich negatywów" - powiadał Rober Capa. Obecnie MAGNUM liczy ok. 40 członków oraz 16 korespondentów, posiada swoje filie w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku i Tokio.
14.05.2006, godz.18.00

Walker Evans - Fotografien von Amerika
Walker Evans - Fotografie z Ameryki


Niemcy, 2001, 45 min. - produkcja: ARTE, Bayerische Rundfunk

Film jest opowieścią o tym, jak powstawała fotograficzna dokumentacja życia Amerykanów z lat 30. Projekt owych zdjęć powstał na zlecenie Farm Security Administration (FSA) podlegającej Roosveltowi. Ron Stryker, były profesor uniwersytetu w Yale otrzymał zadanie, aby dokonać fotograficznej dokumentacji życia społeczeństwa amerykańskiego. Walker Evans został wraz z innymi znanymi fotografami zaproszony prze Stryka do realizacji tego projektu. Evans w pracy dla FSA widział szansę na realizację własnych idei i pomysłów. Sryker i Evans w jednym byli zgodni: tematem centralnym zdjęć miało być przedstawienie amerykańskiej historii na podstawie portretów mieszkańców przeciętnego amerykańskiego miasta. Film Holzemera opowiada chronologicznie o kolejnych miejscach pobytu Evansa, które artysta fotografował pomiędzy 1935 a 1938 rokiem. Każde z tych miasteczek opisane jest poprzez fotografię charakterystycznych motywów dla danej społeczności. Dzieła Evansa sprawiają wrażenie zdystansowanych i oszczędnych oraz nie usiłują interpretować rzeczywistości. Są próbą czystego dokumentu, który ma przemawiać własnym językiem. Na kontrowersyjne pytanie o obiektywizm fotografii, które stawia Holzemer w filmie, próbuje odpowiedzieć Susan Sontag.
René Burri - Fotograf.
Niemcy, 2003, 58 min. - produkcja: ARTE, SWR, DRS.

Burri karierę fotografa rozpoczął zdjęciem Winstona Churchilla w wieku lat 13. W latach 50. uczył się sztuki fotografii w zuryskiej Szkole Sztuki Rzemieślniczej. W tym czasie rozpoczął też pracę jako reporter oraz jako reżyser filmów dokumentalnych. Jego fotoreportaże były drukowane w licznych czasopismach. René Burri fotografuje ludzi, sa oni zawsze w centrum jego obrazów. Burri zasłynął cyklem reportaży i wystawą zdjęć zatytułowaną "Die Deutschen" (Niemcy), które były próbą opowiedzenia o ludziach żyjących po obu stronach muru berlińskiego, przed i po jego upadku. Rozgłos przyniosło mu zdjęcie z roku 1963 roku przedstawiające palącego cygaro Ernesta Che Guevarę, ówczesnego kubańskiego ministra przemysłu. W latach kolejnych sportretował szereg sławnych osobistości ze świata kultury i polityki.


15.05.2006, godz.18.00

Herbert List - Der Fotograf der magischen Stille.
Herbert List - Fotograf magicznej ciszy.


Niemcy, 45 min. - produkcja: ARTE, BR

Herbert List urodził się w 1903 roku w Hamburgu. Fotografią zainteresował się w latach 30. Tajniki tej sztuki zgłębiał pod czujnym okiem swego mistrza Andreasa Feiningera. Wówczas powstały też jego pierwsze zdjęcia. W 1936 roku wyemigrował do Francji, gdzie nawiązał znajomość z grupą awangardowych pisarzy i artystów. W latach 1936 ? 41 przebywał w Londynie, Paryżu i Atenach. Swoje symboliczne i surrealistyczne fotografie z dziedziny mody zamieszczał m.in. w "Vogue", "Life". W tym czasie powstał także jego słynny zbiór zdjęć z Grecji. W 1941 po wkroczeniu wojsk niemieckich do Grecji List powrócił do Niemiec. W kolejnych latach pracował dla licznych czasopism, zamieszczając w nich fotograficzne portrety artystów. W latach 60. za swoją twórczość otrzymał szereg nagród. Zorganizował szereg wystaw fotograficznych m.in. w Londynie, Zurychu, Monachium, Mediolanie i Nowym Jorku.
List w swoich fotografiach zdaje się redukować motywy do prostych i archaicznych elementów. Poprzez charakterystyczny i specyficzny sposób operowania światłem i cieniem wywarł ogromny wpływ na rozwój nowoczesnej fotografii. Mawiał: "Przedmiot nie jest obiektywny. W przeciwnym razie jako artystyczne medium byłby bezużyteczny."
August Sander - Menschen des 20. Jahrhunderts.
August Sander - Ludzie XX wieku.


Niemcy, 45 min. - produkcja: ARTE, BR

August Sander urodził się w 1876 roku w niemieckim miasteczku Herdorf. W latach 90. dzięki znajomości z miejscowym fotografem, zainteresował się jego pracą. W kolejnych latach Sander praktykował w pracowniach fotograficznych w Niemczech i w Austrii, by w końcu w roku 1902 przejąć atelier w Linz. Sander interesował się wieloma tematami, począwszy od portretów i zdjęć krajobrazów, skończywszy na fotografiach architektury i obiektów przemysłowych. W 1910 przeniósł się do Kolonii. Tam powstały jego najważniejsze prace, które później stanowiły trzon jego dzieła "Menschen des 20.Jahrhundertes" (Ludzie XX wieku). W latach 20. nawiązał stałą współpracę z grupą nowoczesnych, progresywnych artystów. Wówczas narodził się pomysł stworzenia portretów ludzi XX wieku. Zdjęcia pokazano po raz pierwszy w 1927 w Kolonii. W latach 30. Sander wydał serię zdjęć, których głównym tematem była architektura i krajobraz Niemiec. W czasie wojny duża ilość negatywów i zdjęć Sandera uległa zniszczeniu. W latach powojennych fotografie artysty doczekały się licznych wystaw zarówno w kraju, jak i za granicą. August Sander zmarł w 1964 w Kolonii.


Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem Reinerem Holzemerem

Reiner Holzemer
urodził się w 1958 roku w Gemünden nad Menem. W latach 1976 - 85 studiował teatrologię i socjologię na uniwersytecie w Erlangen i w Norymberdze. W latach 80. samodzielnie uczył się reżyserii. Założył grupę niezależnych reżyserów. Pracował w niej przy realizacji filmów dokumentalnych jako autor, reżyser, kamerzysta i montażysta, a także wspierał produkcję filmów, które podejmowały problematykę społeczną, kulturalną i historyczną. Od roku 1985 prowadzi na Uniwersytecie Technicznym w Norymberdze wykłady z dziedziny filmu. W roku 1990 nawiązał współpracę z berlińskim reżyserem dokumentów ? Thomasem Schadtem, z którym nakręcił kilkanaście filmów. Od 1997 uczestniczy w realizacji własnego projektu "Świadkowie Zjazdów Partyjnych" dla Centrum Dokumentacyjnego Zjazdów Partyjnych III Rzeszy w Norymberdze. Jest laureatem wielu nagród telewizyjnych, uczestniczył w licznych festiwalach filmów dokumentalnych, m.in. w Lipsku, Chicago, Duisburgu, Monachium i w wielu innych.

Organizacja:
Dom Norymberski

Współpraca:
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA
Festiwal Miesiąc Fotografii


Przeczytaj szczegółowy program festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2006
Komentarze
Polecane artykuły
Konsumpcja, jako narzędzie kontroli społecznej na zdjęciach Clemensa Aschera
17 Sty 2019
"Modernist Lunchbreak” jest realizacją mojego większego pragnienia stworzenia równoległego świata. Podobnego do naszego, ale bardziej stylizowanego; świata, w którym uwypuklam pewne zjawiska - mówi nam o swoim projekcie austriacki fotograf.
0
Zobacz 25 zdjęć, które walczą o Nagrodę Publiczności konkursu Wildlife Photographer of the Year 2018
16 Sty 2019
Miłośnicy fotografii przyrodniczej z całego świata mogą już oddawać głosy na swoją ulubioną fotografię konkursu Wildlife Photographer of the Year 2018.
2
Oto dlaczego warto zaufać zawodowcom. Wyniki The Best Wedding Photos Of 2018: Fearless Awards
14 Sty 2019
Poznaliśmy wyniki The Best Wedding Photos Of 2018: Fearless Awards. Wyselekcjonowana galeria 50 zdjęć prezentuje to, co najlepsze w fotografii ślubnej: uchwycone emocje i wyczucie momentu. „Twoje zdjęcia powinny być równie nieustraszone jak Twoja miłość“ - zaznaczają organizatorzy Fearless Awards.
0
Opowiedzieć muzykę zdjęciami - rozmowa z Witkiem Orskim
9 Sty 2019
Dzięki technologicznemu partnerstwu BMW i Canon, powstały niezwykłe wizualizacje, ściśle współgrające z muzyką symfoniczną i prezentowane w najlepszych przestrzeniach koncertowych w Polsce. O genezę tego mariażu pytamy ich autora, Witka Orskiego.
0