Przegląd Portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie

0
Łukasz Kacperczyk
3 Kwiecień 2006
Artykuł na: 9-16 minut
Podczas zbliżającego się IV Miesiąca Fotografii w Krakowie odbędzie się pierwsza edycja "Przeglądu Portfolio" - imprezy mającej na celu umożliwienie młodym twórcom skonfrontowanie swoich prac z opinią fachowców. Chętni będą mogli dowiedzieć się, jak ich zdjęcia oceniają uznani fotografowie, kuratorzy, krytycy sztuki, redaktorzy magazynów fotograficznych. Polecamy.
Krakowska Galeria f5 zaprasza na Przegląd Portfolio. Z okazji IV Miesiąca Fotografii w Krakowie będzie można poddać swoje prace bezwględnej krytyce zaproszonych przez organizatorów recenzentów. Impreza odbędzie się 13 maja 2006 w Galerii Starmach. Wśród fachowców oceniających zdjęcia znaleźli się tacy fachowcy jak: Marek Grygiel, Adam Mazur, Krzysztof Miękus, Wacław Wantuch czy Andrzej Zygmuntowicz.


Najlepsze fotografie lub cykle zostaną nagrodzone. Najwyższym wyróżnieniem będzie prezentacja w programie głównym przyszłorocznego V Miesiąca Fotografii w Krakowie. Pozostałe nagrody to publikacja zdjęć w Fotopolis.pl oraz na łamach miesięczników "Pozytyw", "Laif" i "Dlaczego".

Więcej szczegółów (w tym wszystkie niezbędne terminy oraz krótkie notki o recenzentach) w zamieszczonej poniżej informacji prasowej organizatorów.

PRZEGLĄD PORTFOLIO 13.05.2006
IV MIESIĄC FOTOGRAFII W KRAKOWIE


Po raz pierwszy w ramach trwania Miesiąca Fotografii w Krakowie przygotowany został Przegląd Portfolio z udziałem kilkunastu recenzentów. Wśród nich znaleźli się uznani fotograficy, kuratorzy, krytycy sztuki, redaktorzy magazynów fotograficznych, właściciele galerii, wykładowcy wyższych i prywatnych uczelni artystycznych i fotograficznych, specjaliści od technologii rejestracji obrazu.

Spotkanie kierowane jest głównie do młodych twórców, absolwentów uczelni artystycznych i wszystkich miłośników tej dziedziny sztuki. Celem organizatorów jest, aby uczestnicy spotkania mogli w bezpośrednim kontakcie z profesjonalistami odebrać wskazówki, które mogą przyczynić się w znacznym stopniu do ich dalszego rozwoju poprzez nowe publikacje, prezentacje i okazać się pomocne przy realizacji autorskich projektów. Wszelkie informacje znajdują się na stronach: www.f5-ksiegarnia.pl (organizatora przeglądu) oraz www.photomonth.com (oficjalna strona organizatorów Miesiąca Fotografii w Krakowie).


RECENZENCI:

MAREK GRYGIEL - ukończył Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Kurator programu fotografii w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W latach 1983-2006 kierował działalnością Małej Galerii w Warszawie. Kurator wielu wystaw w kraju i za granicą. Założyciel i redaktor pisma fotograficznego FOTOTAPETA (od kilku lat wersja internetowa). Współpracował m.in. z Images, European Photography, Foto, Exit, Fotografia, Imago. Fotoedytor Gazety Wyborczej.

KRZYSZTOF JABŁONOWSKI - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1992). W 1993 roku otrzymał stypendium naukowe z ramienia Unii Europejskiej, dzięki któremu odbył studia fotograficzne w Salisbury College of Art. w Wielkiej Brytanii, zakończone Professional Qualifying Examination (PQE). Obecnie wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki w pracowni fotografii.

ŁUKASZ KACPERCZYK - redaktor portalu internetowego www.fotopolis.pl

JACEK KOWALCZYK - fotograf, wieloletni współpracownik Henry's Fotoservice GesmbH i Foto Profi-Line Bildagentur w Wiedniu. Od ponad 6 lat zajmuje się szkoleniami m.in. z zakresu wdrażania cyfrowych aparatów fotograficznych Olympus.

MONIKA KOZIEŃ-ŚWICA - historyk Sztuki (UJ), pracownik Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, wykładowca ASP w Krakowie, krytyk sztuki, kurator wystaw (także niezależnych projektów m.in. "domowatmosfera").

ADAM MAZUR - krytyk i historyk sztuki, amerykanista, doktorant Szkoły Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Kurator CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Redaktor magazynu Obieg (www.obieg.pl). Publikował m.in. w Tekstach Drugich, Fototapecie, Pozytywie, Imago, Formacie, Kwartalniku Fotografia, Kwartalniku Filmowym. Korespondent magazynu Flash Art.

KRZYSZTOF MIĘKUS - fotograf, dziennikarz, kurator wystaw, redaktor naczelny miesięcznika "Pozytyw".

MARTA MISKOWIEC - antropolog kultury, pracownik Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, w którym prowadzi Pracownię Fotografii Społecznej. Autorka tekstów, kurator wystaw i niezależnych projektów.

AGATA PANKIEWICZ - projektant, fotograf. Studia na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie (dyplom w 1987). Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Obecnie adiunkt na Wydziale Grafiki ASP na którym prowadzi samodzielną Pracownię Fotografii. Współpracuje jako krytyk z organizatorami Miesiąca Fotografii w Bratysławie.

JULIUSZ SOKOŁOWSKI - fotograf, wydawca, filolog polski, współtwórca koalicji Latarnik. Prowadzi warsztaty fotograficzne w Instytucie Kultury Polskiej przy Uniwersytecie Warszawskim. Autor licznych wystaw w kraju i za granicą. Autor fotografii m.in. do albumów: "Adres" i "Antoni Rząsa. Prace" - który nagrodzono jako książkę roku 2005.

LESZEK SZURKOWSKI - Ukończył studia na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu w 1973 roku. Doktorat i habilitacja w zakresie fotografii i multimediów. Zajmuje się fotografią i fotoilustracją, projektowaniem książek i wydawnictw. W latach 1992-2003 profesor wizytujący Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1964 roku uczestniczył w przeszło 150 krajowych i międzynarodowych wystawach zbiorowych. W latach 1965-2005 zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych. Publikował prace m.in. na łamach: Communication Arts Magazine, Graphis, Graphic Excellence USA, Masters of Photography, APA Awards Book i Photo District News, Pozytyw.

WOJTEK TKACZYŃSKI - fotograf, dziennikarz, specjalista od czarno-białej obróbki obrazu, redaktor miesięcznika "Pozytyw", wykładowca Akademii Fotografii.

ŁUKASZ TRZCIŃSKI - od 15 lat zajmuje się reportażem społecznym i portretem. Pracował w prawie 40 krajach, najbardziej reprezentatywne prace powstały podczas wizyt w Afganistanie, Iraku, Indonezji, Indiach Rosji i na Bliskim Wschodzie. Wielokrotnie nagradzany na konkursach w kraju i zagranicą, m.in. Pictures of The Year International, Fujifilm Europress Awards, jest zwycięzcą European Central Bank Annual Photo Awards w 2004, jego prace dwukrotnie otrzymały tytuł Zdjęcia Roku Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej(1999, 2002). Publikował m.in. w Przekroju, Polityce, National Geographic-Polska, Magazynie Rzeczpospolitej, Stern, Le Monde, The Guardian. Członek prestiżowej niemieckiej agencji Laif, współzałożyciel Fundacji Imago Mundi zajmującej się promocją fotografii i jej autorów, współwłaściciel agencji fotograficznej Visavis.pl.

WACŁAW WANTUCH - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zajmuje się grafiką i fotografią artystyczną. Mieszka i pracuje w Krakowie. Jest autorem książki
Kamień wawelski? (wyd. Castor, Kraków 1992),
Inscenizacja teatralna:
Kamień, światło, dźwięk, (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, 1992).
Jego Fotografie zostały opublikowane w albumach:
Kraków (wyd. Sepia Collection, Kraków 2001), Akt (wyd. Bosz, Olszanica 2003),
Kraków (wyd. Art Partner, Kraków 2003), Akt 2 (wyd. Bosz, Olszanica 2006).
Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

ANDRZEJ ZYGMUNTOWICZ - fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (1988). Organizator życia fotograficznego m.in. prezes Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego (1979-85, 89-90), Związku Polskich Artystów Fotografików (1991-94), od 1992 szefuje Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej. Wykładowca Akademii Fotografii. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik stu kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Zilustrował ponad czterdzieści książek kulinarnych, kilkadziesiąt kampanii reklamowych i kilkaset artykułów prasowych.

Rejestracja uczestników:

Galeria f5 & księgarnia fotograficzna
ul. Węgierska 7, Kraków-Podgórze, godz. 15.30

Miejsce Przeglądu Portfolio:

Galeria Starmach
ul. Węgierska 5, Kraków-Podgórze, godz. 16.05

Czas trwania Przeglądu Portfolio: godz. 16.05 - 20.05


PLAN PRZEBIEGU SPOTKANIA:

1. Rejestracja, informacja o przebiegu spotkania - Galeria f5.
2. Rozpoczęcie Przeglądu Portfolio w Galerii Starmach (przedstawienie recenzentów oraz możliwości nagradzania wybranych fotografii/projektów/teczek).
3. Konsultacje indywidualne i grupowe (przez cały czas trwania spotkania do dyspozycji uczestników będzie komputer PC, rzutnik multimedialny, ekran).
4. Podsumowanie P P przez recenzentów i organizatorów, (poinformowanie o nagrodzonych autorach, fotografiach, projektach).
5. Poczęstunek.
6. Odbiór materiałów przygotowanych dla uczestników Przeglądu Portfolio przez partnerów i sponsorów spotkania.NAGRODY:

Główna nagroda dla wyróżnionego projektu/fotografii w P P: realizacja wystawy podczas kolejnej V edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie 2007 w programie głównym.

Wyróżnienia P P: publikacja wybranych fotografii/projektu w miesięczniku POZYTYW w 2006 roku, na łamach portalu internetowego fotopolis.pl, w miesięcznikach LAIF, DLACZEGO.

Info/rezerwacja/potwierdzenie uczestnictwa w P. P.:

www.f5-ksiegarnia.pl
e-mail: krzysiek@f5-ksiegarnia.pl
{IITL|tel./fax 12 423 59 32
Koszty uczestnictwa 40 zł.
Udział w P. P. gwarantowany jest dla pierwszych 25 zgłoszeń.
Każdy uczestnik otrzyma potwierdzenie udziału, identyfikator, katalog MF 2006 oraz materiały promocyjne partnerów P. P.
Wpłaty przyjmowane są przelewem po wcześniejszym kontakcie z organizatorem.

Partnerzy Przeglądu Portfolio:
OLYMPUS POLSKA SP. Z O.O.
DELSEY
AKADEMIA FOTOGRAFII]

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
60
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
62
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0