Anna Beata Bohdziewicz w Zachęcie

Autor: Marta Sinior

13 Marzec 2006
Artykuł na: 2-3 minuty
Warszawska Zachęta zaprasza w najbliższy czwartek, 16 marca 2006 roku na kolejne spotkanie z popularnego cyklu "Fotografia polska po 1945 roku". Bohaterką spotkania będzie Anna Beata Bohdziewicz autorka monumentalnego "Fotodziennika".
fot. Anna Beata Bohdziewicz "Kazik"

Anna Beata Bohdziewicz urodziła się w 1950 roku w Łodzi. Z wykształcenia jest etnografem. W latach 1974-80 realizowała filmy dokumentalne i fabularne jako drugi reżyser (m.in. z Filipem Bajonem, Krzysztofem Kieślowskim i Krzysztofem Zanussim). Od lat 90. robiła fotoreportaże dla Gazety Wyborczej, The Independent, Zeszytów Literackich i Tygodnika Powszechnego. Współpracowała z NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze. Jest członkiem członkiem ZPAF i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prezentowała swoje prace na wielu wystawach zbiorowych, szczególnie ważny był udział w wystawach sztuki przy Kościele, organizowanych przez Antoninę Smolarz i Janusza Boguckiego. W połowie lat 80. towarzyszyła Zofii Rydet w podróżach po kraju. Jest autorem ogromnego cyklu zdjęć zatytułowanego Fotodziennik czyli piosenka o końcu świata, który liczy kilka tysięcy zdjęć dokumentujących życie codzienne i wydarzenia polityczne w Polsce. Projekt realizowany jest od 1982 roku.

Krzysztof Jurecki: Co zdecydowało, że od 1982 roku jej prace, powstające dzień po dniu, należały do wyróżniających się w polskiej fotografii? Autorka połączyła dokumentację ważnych historycznych wydarzeń (co należy do właściwości fotoreportażu) z osobistym komentarzem słownym w formie znanej wcześniej ze zdjęć Mariusza Hermanowicza. Jej fotografie prezentują nowoczesne widzenie związane z polskim fotoreportażem z końca lat 70. i początku 80. Dawała w nich upust swoim emocjom - radości, nostalgii, a także była uważnym obserwatorem i komentatorem absurdalności systemu socjalistycznego, co podkreśla znaczenie polityczne całości.

Spotkanie z Anną Beatą Bohdziewicz Fotodziennik i inne zdjęciaodbędzie się we czwartek, 16 marca 2006 roku o godzinie 18 w sali kinowej Zachęty przy Placu Małachowskiego 3 (wejście od ulicy Burschego, schodkami w dół). Wstęp wolny. Zapraszamy.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły