Karta SIM - jej rodzaje i zasada działania

Autor: Redakcja Fotopolis

1 Styczeń 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Karta SIM - jej rodzaje i zasada działania Jeśli nosisz się z zamiarem zakupu smartfona, poza sprawdzeniem jego technicznych parametrów, dobrze jest wiedzieć, jaką kartę SIM będziesz mógł w nim umieścić. W sytuacji zakupu urządzenia z innym rodzajem gniazda niż te, które masz obecnie, będziesz musiał wymienić kartę u swojego operatora. W poniższym artykule dowiesz się jakie są rodzaje kart SIM i z czym są związane ich funkcjonalności.

W dobie najnowocześniejszych technologii, nie wyobrażamy sobie codzienności bez smartfona, wykonywania połączeń i bycia z bliskimi w wirtualnym świecie. A wszystko jest zasługą niepozornej karty SIM, która latami ewoluowała do rozmiarów, w które są wyposażone współczesne urządzenia.

Jak można charakteryzować kartę SIM?

Karta SIM (ang. Subscriber Identity Module) jest zminiaturyzowaną kartą elektroniczną, zbudowaną z układu szyfrującego, pamięci wewnętrznej oraz mikroprocesora. Jest swoistym kluczem dostępu do sieci komórkowej, który jest udostępniany przez danego operatora, pozwalającym identyfikację konkretnego użytkownika telefonu dzięki przypisanemu na karcie numerowi IMIS. Dzięki wbudowanej pamięci wewnętrznej karta może przechowywać takie dane jak treści wiadomości SMS oraz kontakty. Na rynku dostępnych jest wiele smartfonów, które działają o funkcjonalności różnych kart SIM, z tego względu tak ważna jest wiedza na temat gniazda, w które jest wyposażone urządzenie, które chcesz zakupić.

Pierwsze i najnowsze karty SIM

Postępujący proces miniaturyzacji telefonów komórkowych oraz kart SIM pozwolił przejść z rozmiarów 8,5 x 5,4 cm do rozmiarów karty mini SIM wynoszącej 2,5 x 1,5 cm. Jednak producenci kart poszli o krok dalej wypuszczając na rynek w 2003 roku kartę micro SIM o wymiarach 1,5 x 1,2 cm.

Najnowocześniejsze urządzenia udostępniane na rynku z gniazdem nano SIM są w stanie pomieścić kartę o wymiarach 1,2 x 0,9 cm. Ten rodzaj karty zadebiutował na rynku w 2012 roku, stając się standardowym rodzajem gniazda, w które jest wyposażona większość modeli smartfonów. Mówiąc o najnowszych kartach SIM nie należy zapominać o kartach typu eSIM (ang. embedded SIM) w formie mikroczipu o wymiarach 6 mm × 5 mm, który znajduje się bezpośrednio na płycie głównej telefonu. Karty eSIM są obsługiwane przez system OTA (ang. Over the air), który daje możliwość korzystania z jednego numeru na wielu różnych urządzeniach, takich jak tablet czy smartwatch.

Czy można mieć zestaw dwóch kart SIM w jednym telefonie?

Oczywiście! Jeśli korzystasz z dwóch numerów, nie musisz zabierać wszędzie ze sobą dwóch telefonów. Zamiast tego wystarczy, że zakupisz smartfon dual SIM obsługujący jednocześnie dwie kart SIM, nawet jeśli pochodzą od dwóch różnych operatorów. Wśród smartfonów z funkcją dual SIM, znajdują się urządzenia, które działają zarówno w trybie aktywnym jak i standby. Tryb aktywny pozwala im pracować jednocześnie i jest wyposażony w dwie niezależne anteny, z kolei w przypadku trybu standby, kiedy użytkownik korzysta z jednej karty, druga wchodzi w tryb czuwania.

Co zrobić w sytuacji kiedy karta SIM nie pasuje?

Jeśli po zakupie smartfona nano sim okazuje się, ze twoja karta SIM jest za duża do jego gniazda wówczas możesz ja przyciąć lub wymienić. Z uwagi na to, że wielkość chipu w kartach mini SIM, micro SIM i nano SIM jest identyczna, najprościej jest po prostu przyciąć plastik, który go otacza do wymaganego rozmiaru. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług serwisu naprawiającego telefony komórkowe. Pamiętaj, że docinanie karty wiąże się z dużą precyzją, a jej uszkodzenie będzie wymagać jej wymiany. Możesz także udać się do swojego operatora i poprosić o duplikat karty w potrzebnym rozmiarze.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem, cz. 3 - co daje nam tryb RAW i kiedy go (nie) używać
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem, cz. 3 - co daje nam tryb RAW i kiedy go (nie) używać
Fotografia obliczeniowa sprawia, że jakość ujęć prosto z telefonu jest dziś naprawdę zadziwiająca. Ale nadal w wielu sytuacjach surowy plik pozwoli nam wydobyć z pliku znacznie więcej. A także...
12
Co powinno znaleźć się w torbie fotografa krajobrazu?
Co powinno znaleźć się w torbie fotografa krajobrazu?
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy jesteś już doświadczonym fotografem, sprawdź, co przyda Ci się podczas kolejnego pleneru…
19
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem, cz. 2 - tryby manualne, czyli przejmij kontrolę!
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem, cz. 2 - tryby manualne, czyli przejmij kontrolę!
Choć inteligentna automatyka zadziwia dziś możliwościami, nie jest w stanie przewidzieć wszystkich naszych twórczych intencji. Na szczęście nowoczesne smartfony pozwalają nam już w znacznym...
17