Fotofestiwal 2005 - ostatni dzwonek

Do zakończenia IV edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi pozostało około 30 godzin. To ostatni moment by wsiąść w pociąg lub samochód i zobaczyć choć kilka znakomitych wystaw. Podpowiemy na czym warto się skupić w ciągu jednego dnia.
Większość wystaw z programu głównego i otwartego prezentowana jest w Muzeum Artystów przy ulicy Tymienieckiego w Łodzi. Przepiękny i dobrze zachowany kompleks fabryczny należący kiedyś do K. Scheiblera został przekazany przez miasto animatorom kultury, takim jak organizatorzy Fotofestiwalu z Fundacji Edukacji Wizualnej. Wnętrza fabryczne dosłownie wypełnione są zdjęciami - pomieszczono tu na 3 poziomach 16 wystaw indywidualnych, 5 prezentacji zbiorowych. Dodatkowo cały jeden poziom (trzy hale!) zajmuje prezentacja szkół artystycznych i fotograficznych w ramach corocznej "Fabryki Fotografii".

Nawet pobieżne przejrzenie wszystkich ekspozycji zajmie kilka godzin, więc jeśli ktoś wpadnie tu tylko na chwile powinien skupić się na tym co najciekawsze. Są to naszym zdaniem "The Untiteled Project" Matt Siber (prezentowany w "Pozytywie" cykl zdjęć miejskich odartych z wszelkich napisów); wystawa zbiorowa "Marginesy architektury" (prace kilku autorów z Czech, Węgier i Polski pokazujące wszechobecne twory, które z architekturą mają niewiele wspólnego); "Swingers" Naomi Harris (reportaż o ludziach o sportowym podejściu do seksu); "Misja" Aleny Dvorakowej i Viktora Fishera (monumentalny cykl ukazujący życie prywatne i działalność misji kościelnych w różnych częściach świata); prezentacja trzech autorem tworzących grupę BABIS oraz socjologiczny projekt "Look at the future" Tomasa Pospecha.

Wszystkie wystawy w Muzeum Artystów oraz ŁDK będą otwarte do niedzieli, do godziny 19. Pozostałe będą czynne w większości wypadków do końca maja, ale nie potrafimy w tej chwili z całą pewnością powiedzieć czy dotyczy to wszystkich ekspozycji.

Jeszcze jedna atrakcja czeka na gości festiwalu dziś wieczorem. W klubie "Pientro" odbędzie się drugi wieczór z pokazami slajdów (wczorajszą pierwszą część obejrzało ponad 200 osób) oraz koncert zespołu Mikrowafle. Zabawa potrwa na pewno całą noc.
Komentarze
Polecane artykuły
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
12 Lip 2019
Jacek Deneka został laureatem Drone Awards 2019. Jednak ta edycja konkursu okazała się wyjątkowo udana dla Polaków. W kategorii „Nature“ zwyciężył Jeremiasz Gądek, a zdjęcia Bartka Wierzbickiego, Grzegorza Tatara i Marcina Giby znalazły się w finałowej galerii.
1
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
1 Lip 2019
Na początku XX wieku National Child Labour Comittee zatrudniło fotografa w celu udokumentowania wykorzystywania nieletnich do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Był nim Lewis Hine, a zdjęcia, które wykonał, po raz pierwszy uświadomiły problem opinii publicznej.
0
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania reklamowa“
28 Cze 2019
Co się dzieje gdy profesjonalny retuszer i ilustrator sięga po fotografię jako środek wyrazu? Seria Alexisa Goodwina pod tytułem „Shanghai Dreams“ proponuje nam surrealistyczną wizję Szanghaju. Goodwin lawiruje między fantazją a rzeczywistością, uwypuklając codzienne czynności Szanghajczyków, które kształtują kulturę i atmosferę miasta.
2
e-oko.pl - sklep fotograficzny na „najwyższym poziomie”
24 Cze 2019
O marzeniu, które przerodziło się w rzeczywistość, potrzebie ciągłego doskonalenia, zmieniającym się rynku fotograficznym i o tym dlaczego warto skupić się na człowieku, a nie samych liczbach - rozmawialiśmy z Cezarym Janickim, współwłaścicielem e-oko.pl.
1