Kronika Studencka Politechniki Gdańskiej organizuje "Kurs Fotografii Czarno-Białej" dla początkujących. Kurs dedykowany jest dla każdej osoby zainteresowanej fotografią, która stawia pierwsze kroki w tej fascynującej dziedzinie sztuki. Kursant będzie miał możliwość zaznajomienia się w jasny, prosty i przejrzysty sposób z podstawowymi zagadnieniami fotograficznymi umożliwiającymi dalszą samodzielną pracę, pozwalającą uniknąć błędów i rozczarowania z nim związanych.
Głównym prowadzącym jest Szymon Zduńczyk oraz kronikarze. Spotkanie organizacyjne odbędzie się już dziś, 10 maja o godzinie 18.00 w redakcji Kroniki Studenckiej przy ul. Siedlickiej 4 w Gdańsku (Budynek Bratniaka II piętro, pokój 310, tam gdzie jest siedziba Kwadratowej).

Organizatorzy przewidzieli grupy nie przekraczające 10 osób i 18 godzin zajęć. Kurs będzie składał się z 2 części:
Część teoretyczna: wykłady w blokach tematycznych podparte pokazami zdjęć z danego zagadnienia z aparatu cyfrowego z manualnymi funkcjami (dający odniesienie do aparatu tradycyjnego) bezpośrednio na ekranie telewizora. Efekt jest widoczny natychmiast, co ułatwia zrozumienie zawiłych tematów. Np. jeżeli mówimy o głębi ostrości, to po zrobieniu 3 zdjęć z różnymi wartościami przysłon, zależność jest od razu uwidoczniona na ekranie.
- Lustrzanka małoobrazkowa: budowa i działanie oraz podstawowe parametry, obiektywy: ogniskowa, jasność, powłoki antyrefleksowe, szeroki kąt, standard, tele, zoom.
- Czas naświetlania i przysłona: zależności między nimi, jak wykonać zdjęcie obiektów poruszających się
- głębia ostrości - kiedy jest duża, a kiedy mała
- Negatyw: czułość, ziarnistość, kontrast - pokaz slajdów, jaką wybrać czułość np. do reportażu
- Lampa błyskowa: podstawowe parametry, jak używać aby zdjęcia nie były "płaskie", efekt zamrożenia i poruszenia, błyski wypełniające
- Najczęstsze błędy: niedoświetlenie, zdjęcia pod światło, zniekształcenie perspektywy, poruszenie, nieostrość
- Podstawy kompozycji obrazu i wybrane zagadnienia estetyki
- jak kadrować obraz, mocne punkty obrazu, rola światła - budowanie nastroju
Część praktyczna: ćwiczenia w ciemni fotograficznej. Do dyspozycji kursanta jest w pełni wyposażona ciemnia fotograficzna. Jeden powiększalnik przypada na maksymalnie 2 osoby. Format odbitek to 13x18cm. Odczynniki chemiczne i papier fotograficzny są wliczone w koszt kursu. Ćwiczenia prowadzi kronikarz
- Sprzęt ciemniowy: powiększalnik, zegar, maskownica, kuwety, lampy ciemniowe.
- Odczynniki chemiczne: wywoływacz, przerywacz, utrwalacz, zwilżacz
- Proces pozytywowy czarno - biały
- Powiększenia: ustawianie ostrości, kadrowanie, ustalenie ramek, próbki, stykówki
- Archiwizacja materiałów: odbitek i negatywów
Po ukończeniu kursu uczestnicy otrzymają dyplom. Ważniejsze są jednak umiejętności wyniesione podczas trwania zajęć: fotoamator będzie potrafił świadomie panować nad wszystkimi parametrami aparatu fotograficznego i uwolni się od automatyki. Poza tym kursant będzie umiał wykonać własnoręcznie czarno - białe powiększenia w ciemni fotograficznej.
Opłata jest symboliczna i wynosi zaledwie 80 zł od uczestnika. W cenę wliczone są wszystkie odczynniki chemiczne i papier fotograficzny.
Więcej informacji na stronie: www.pg.gda.pl/ks
E-mail do prowadzącego: Szymon Zduńczyk szymzdu@pg.gda.pl
tel. mob.: 0505 868 217
tel. dom.: 347 25 05 wew. 453
tel. dom.: 341 75 60 wew. 45