Kurs Fotografii Czarno-Białej w Gdańsku

Autor: Marta Majewska

10 Maj 2004
Artykuł na: 4-5 minut
Kronika Studencka Politechniki Gdańskiej organizuje "Kurs Fotografii Czarno-Białej" dla początkujących. Podczas 18 godzin zajęć uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi zagadnieniami. Cena kursu to jedyne 80 zł a spotkanie organizacyjne odbywa się już dzisiaj o godzinie 18.00.

Kronika Studencka Politechniki Gdańskiej organizuje "Kurs Fotografii Czarno-Białej" dla początkujących. Kurs dedykowany jest dla każdej osoby zainteresowanej fotografią, która stawia pierwsze kroki w tej fascynującej dziedzinie sztuki. Kursant będzie miał możliwość zaznajomienia się w jasny, prosty i przejrzysty sposób z podstawowymi zagadnieniami fotograficznymi umożliwiającymi dalszą samodzielną pracę, pozwalającą uniknąć błędów i rozczarowania z nim związanych.

Głównym prowadzącym jest Szymon Zduńczyk oraz kronikarze. Spotkanie organizacyjne odbędzie się już dziś, 10 maja o godzinie 18.00 w redakcji Kroniki Studenckiej przy ul. Siedlickiej 4 w Gdańsku (Budynek Bratniaka II piętro, pokój 310, tam gdzie jest siedziba Kwadratowej).

Organizatorzy przewidzieli grupy nie przekraczające 10 osób i 18 godzin zajęć. Kurs będzie składał się z 2 części:

Część teoretyczna: wykłady w blokach tematycznych podparte pokazami zdjęć z danego zagadnienia z aparatu cyfrowego z manualnymi funkcjami (dający odniesienie do aparatu tradycyjnego) bezpośrednio na ekranie telewizora. Efekt jest widoczny natychmiast, co ułatwia zrozumienie zawiłych tematów. Np. jeżeli mówimy o głębi ostrości, to po zrobieniu 3 zdjęć z różnymi wartościami przysłon, zależność jest od razu uwidoczniona na ekranie.

  • Lustrzanka małoobrazkowa: budowa i działanie oraz podstawowe parametry, obiektywy: ogniskowa, jasność, powłoki antyrefleksowe, szeroki kąt, standard, tele, zoom.
  • Czas naświetlania i przysłona: zależności między nimi, jak wykonać zdjęcie obiektów poruszających się
  • głębia ostrości - kiedy jest duża, a kiedy mała
  • Negatyw: czułość, ziarnistość, kontrast - pokaz slajdów, jaką wybrać czułość np. do reportażu
  • Lampa błyskowa: podstawowe parametry, jak używać aby zdjęcia nie były "płaskie", efekt zamrożenia i poruszenia, błyski wypełniające
  • Najczęstsze błędy: niedoświetlenie, zdjęcia pod światło, zniekształcenie perspektywy, poruszenie, nieostrość
  • Podstawy kompozycji obrazu i wybrane zagadnienia estetyki
  • jak kadrować obraz, mocne punkty obrazu, rola światła - budowanie nastroju

Część praktyczna: ćwiczenia w ciemni fotograficznej. Do dyspozycji kursanta jest w pełni wyposażona ciemnia fotograficzna. Jeden powiększalnik przypada na maksymalnie 2 osoby. Format odbitek to 13x18cm. Odczynniki chemiczne i papier fotograficzny są wliczone w koszt kursu. Ćwiczenia prowadzi kronikarz

  • Sprzęt ciemniowy: powiększalnik, zegar, maskownica, kuwety, lampy ciemniowe.
  • Odczynniki chemiczne: wywoływacz, przerywacz, utrwalacz, zwilżacz
  • Proces pozytywowy czarno - biały
  • Powiększenia: ustawianie ostrości, kadrowanie, ustalenie ramek, próbki, stykówki
  • Archiwizacja materiałów: odbitek i negatywów

Po ukończeniu kursu uczestnicy otrzymają dyplom. Ważniejsze są jednak umiejętności wyniesione podczas trwania zajęć: fotoamator będzie potrafił świadomie panować nad wszystkimi parametrami aparatu fotograficznego i uwolni się od automatyki. Poza tym kursant będzie umiał wykonać własnoręcznie czarno - białe powiększenia w ciemni fotograficznej.

Opłata jest symboliczna i wynosi zaledwie 80 zł od uczestnika. W cenę wliczone są wszystkie odczynniki chemiczne i papier fotograficzny.

Więcej informacji na stronie: www.pg.gda.pl/ks

E-mail do prowadzącego: Szymon Zduńczyk szymzdu@pg.gda.pl

tel. mob.: 0505 868 217

tel. dom.: 347 25 05 wew. 453

tel. dom.: 341 75 60 wew. 45

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16