Stylowy aparat - przegląd rynku (edycja 2013)

Autor: Michal Grzegorczyk

28 Marzec 2013
Artykuł na: 6-9 minut
Współczesny rynek sprzętu fotograficznego jest bardzo różnorodny. Mnogość rozwiązań technicznych idzie w parze z bogactwem stylów i wzorów. Coś dla siebie znajdą miłośnicy stylistyki retro, minimalistycznych projektów czy intensywnej, przyciągającej wzrok kolorystyki.

Aparaty cyfrowe to nie tylko narzędzia do robienia zdjęć. To urządzenia, z którymi pasjonaci fotografii wiążą się emocjonalnie. Nic dziwnego, że wybierając konkretny model zwracają uwagę nie tylko na jego parametry techniczne, ale też na design. A producenci prześcigają się w oferowaniu kolejnych wersji kolorystycznych i ciekawych projektów. Dużą grupę stanowią również użytkownicy, dla których aparat jest przede wszystkim modnym dodatkiem, eleganckim gadżetem - wtedy o wyborze konkretnego modelu najczęściej decyduje tylko wygląd.

Na szczęście czasy, w których większość cyfrówek raziła plastikowymi, nijakimi obudowami i jedynym-słusznym srebrnym kolorem są już dawno za nami. Współczesny rynek sprzętu fotograficznego jest bardzo różnorodny. Producenci oferują niezliczone kombinacje rozwiązań technicznych i stylistycznych. Coś dla siebie znajdą miłośnicy stylistyki retro, minimalistycznych projektów czy intensywnej, przyciągającej wzrok kolorystyki.

Praktycznie każda firma fotograficzna ma w swojej ofercie stylowe kompakty. Niewielkie, smukłe, często bez problemu mieszczące się w kieszeni. Z reguły mogą się pochwalić metalową obudową i efektowną kolorystyką. W tej kategorii można znaleźć zarówno modele bardzo proste, które idealnie nadają się do okazjonalnego "pstrykania" na wakacjach i rodzinnych spotkaniach, jak i nieco bardziej zaawansowane, wyposażone w szerokokątne obiektywy, tryby manualne, łączność Wi-Fi, odbiornik GPS itd. Większość producentów stawia w tym segmencie na minimalistyczne wzornictwo - aparaty są pozbawione efekciarskich dodatków, a liczba przycisków i pokręteł jest ograniczona, na czym w niektórych przypadkach może jednak cierpieć ergonomia.

Jeszcze kilka lat temu klienci mogli decydować, czy wolą aparat srebrny czy czarny. Teraz niektóre modele są oferowane nawet w siedmiu czy ośmiu kolorach. Zaciera się również kolorystyczny podział między prostymi (kolorowymi), a bardziej zaawansowanymi (stonowanymi) cyfrówkami. Obecnie znalezienie zaawansowanego kompaktu z np. czerwoną obudową nie jest problemem.

Niemal wszyscy producenci mają w swojej ofercie małe, zgrabne i ładne cyfrówki: Warto zwrócić uwagę na kompakty:

  • Canon IXUS
  • Fujifilm FinePix z serii Z
  • Nikon COOLPIX z serii S i P
  • Olympus z serii VG, VR
  • Panasonic Lumix z serii FS, FX, FZ
  • Samsung z serii MV, PL, ST, EX
  • Sony Cyber-shot z serii W oraz T

Wyborem dla pasjonatów fotografii oczekujących najwyższej jakości i pełni możliwości powinny być natomiast bezlusterkowce. To stosunkowo nowa grupa aparatów (na rynku od kilku lat) z matrycami takimi samymi jak w lustrzankach, ale pozbawionych luster i wizjerów optycznych, dzięki czemu sporo od nich mniejszych. W grupie bezlusterkowców można zaobserwować stylistyczny przekrój rynku: od nowoczesnych konstrukcji, w których stylistyka jest podporządkowana technologii, przez modele o prostym, oszczędnym wzornictwie, po bezlusterkowce stylizowane na aparaty analogowe.

W ciągu kilku ostatnich sezonów w świecie fotografii nastąpił powszechny zwrot w kierunku stylistyki vintage. Stare fotograficzne marki nawiązują do swoich analogowych produktów sprzed lat, a nowsi gracze szukają luźniejszych inspiracji. Można to zaobserwować zarówno w segmencie aparatów kompaktowych, jak i bardziej zaawansowanych bezlusterkowców.

Niektóre modele wyglądają jakby były przeniesione z połowy lat siedemdziesiątych, a ich współczesną metrykę zdradza jedynie ekran LCD na tylnej ściance. Producenci podkreślają charakter aparatów oferując liczne stylowe dodatki - najczęściej skórzane pokrowce, futerały i paski.

W przypadku aparatów retro najczęściej nie trzeba się martwić o ergonomię. Na klasyczne, solidne, metalowe obudowy wracają liczne tarcze, przełączniki i suwaki, a obsługa aparatu w żaden sposób nie ogranicza świadomego fotografa.

Oczywiście zawsze można też wybrać aparat analogowy, który nie będzie musiał niczego udawać - serwisy aukcyjne są pełne stylowych, bardzo dobrze zachowanych egzemplarzy tradycyjnych lustrzanek i kompaktów (ceny od 200 złotych). Fani lomografii, czyli niczym nieskrępowanej fotografii ulicznej mogą dodatkowo wybierać z dużej oferty nowych, wyróżniających się z tłumu aparatów firmy Lomography.

aparaty analogowe firmy Lomography

Wybór stylowego aparatu cyfrowego nie powinien się opierać wyłącznie na ocenie wyglądu. W każdej z opisanych wyżej grup można znaleźć modele mniej i bardziej uniwersalne, lepsze i gorsze. Warto wybrać świadomie, a wtedy aparat będzie nam po prostu dłużej służył i będzie częściej wykorzystywany.

Wybierając aparat trzeba pamiętać o kilku sprawach. Obserwujemy, że ciągle pokutuje przekonanie, że im więcej megapikseli, tym lepiej. W rzeczywistości najczęściej jest odwrotnie. Należy zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że 12-14 megapikseli to wystarczająca liczba do zastosowań amatorskich. W żadnym przypadku liczba megapikseli nie powinna decydować o wyborze aparatu. Co w takim razie jest istotne? Jest kilka parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę bez względu na rodzaj kupowanego sprzętu. Szukając aparatu kompaktowego warto sprawdzić, czy ma szerokokątny obiektyw (o ogniskowej równej lub mniejszej 28 milimetrów - to umowna granica "szerokokątności") - brak szerokokątnej optyki utrudni na przykład fotografowanie we wnętrzach, gdzie najczęściej po prostu nie ma gdzie się cofnąć. Dobrze byłoby, gdyby aparat miał mechaniczną stabilizację (niektórzy producenci poprzestają na elektronicznej - najczęściej pogarszającej jakość zdjęcia). Jeśli nie przewidujemy zakupu kamery, powinniśmy zwrócić uwagę na opcję nagrywania filmów w rozdzielczości HD. Te elementy są obecnie standardem w przypadku wszystkich bardziej zaawansowanych modeli. Jeśli decydujemy się na taki aparat warto sprawdzić w sklepie jego ergonomię - nie wszystkie leżą w dłoni tak samo dobrze.

Ostateczny wybór warto skonfrontować z wiedzą zgromadzoną w Internecie. W testach fotopolis.pl można znaleźć oceny wielu aparatów i zrobione nimi przykładowe zdjęcia, a na forum.fotopolis.pl można zasięgnąć porady doświadczonych użytkowników

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
3
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
10
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19
Więcej z tagiem: stylowy aparat