Galerie w sieci. Prezentujemy pierwszą część naszego przewodnika

Autor: Marta Majewska

4 Marzec 2002
Artykuł na: 4-5 minut
Internet pełen jest fotografii, zarówno banalnych landschaftów jak i profesjonalnych zdjęć renomowanych fotografów. Prezentujemy pierwszą część przewodnika po sieci z linkami stron, na które warto zajrzeć.

Fotografii w sieci jest mnóstwo. Każdy może wysłać swoje zdjęcia do galerii rożnych portali, wiele osób tworzy własne strony. Często zniechęcają nas nieprofesjonalne lub banalne zdjecia, które widuje się w sieci. Znaleźliśmy jednak kilka stron internetowych, które prezentują zdjęcia renomowanych fotografów, całe wystawy organizowane w galeriach i muzeach. Inaczej mówiąc zdjęcia ciekawe, warte tego, żeby poczekać aż się ściągną, nawet przez modem...

Oprócz znanych serwisów, takich jak Gazeta, Onet, Latarnik czy Fototapeta, znaleźliśmy również te mniej znane z ekspozycjami czasowymi lub stałymi.

Serwis z fotografiami Gazety Wyborczej udostępnia kilka galerii jej fotoreporterów i innych fotografików. Podajemy linki bezpośrednio do galerii, bez dłuższych opisów - tutaj nazwiska mowią same za siebie: i "Osadnicy" Zdjęcia reportażowe Piotra Janowskiego z Jerozolimy i Palestyny.;"Afganistan" i "Kino baśń, kino wolność" to dwa fotoreportaże Krzysztofa Millera. Pierwszy z nich o wojnie w Afganistanie, a drugi o kinie w parku w śródmiejskiej dzielnicy Szar-e-Nau;"Kalendarz Pirelli" Hollywood według Petera Lindbergha czyli słynny Kalendarz Pirelli;"Lunch po polsku" Fotoreportaż Alberta Zawady.;"Ocaleni z Gułagu" Fotografie Tomasza Klizny ;"Nie tacy blokersi" Fotoreportaż Roberta Krzanowskiego o polskiej grupie hip-hopowej - Paktofonika; "Cyganie z obu stron Karpat" Fotografie Piotra Wójcika z albumu "Cyganie z obu stron Karpat", wydanego przez Twój Styl ]

W serwisie www.latarnik.pl regularnie prezentowane są wystawy zdjęć. Są naprawdę dobre - znajdziemy tu zarówno fotografię reportażową jak i arystyczną. Aktualnie obejrzeć można cztery wystawy:

i "Fabryka pomników, czyli Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych. Wiosna 2001" to dwa fotoreportaże Juliusza Sokołowskiego. ;"Spotkanie". Nastrojowe zdjęcia Anny Orłowskiej;"Afryka kolonialna". Reportaż Jana Czekanowskiego.;"Warszawa z góry " i "Nieznośna lekkość bytu". Fotografie artystyczne Anety Grzeszykowskiej]

W fotograficznym serwisie Onetu bardzo trudno jest dotrzeć do dobrej, profesjonalnej fotografii. W galerii "podróże" znajdziemy banalne landschafty, nie zawsze dobrze zrobione pocztowkowe zdjęcia z wakacji etc. Nie należy jednak rezygnować, bo w "supergalerii" można znaleźć interesujące zdjęcia:

Fotografie z wydanego w ubiegłym roku albumu o Krakowie, których autorami są Krzysztof Kurzydło i Jerzy Pirecki;"Reportarz" Fotografie Tomasza Warszawy.;"Fotografia Prasowa XX wieku" Zdjęcia z wystawy, która aktualnie prezentowana jest w krakowskim Bunkrze - Centrum Sztuki Współczesnej . Możemy obejrzeć najciekawsze zdjęcia XX wieku. Większość fotografii będzie nam dobrze znana, ale warto zrobić sobie retrospekcję.]

Wyjątkowo interesujące fotografie można obejrzeć na stronie Związku Litewskich Fotografików. Strona w większości dostępna jest w języku angielskim, ale nawet litewski tekst nie jest trudny do zrozumienia. Przy przeglądaniu zdjęć warto znac termin "toliau", które oznacza "dalej", "następne zdjęcie".

Fotografie z aktualnej wystawy, tekst w języku litewskim.;"Galeria" Fotografie artystów, którzy są członkami Związku.]

Inną stroną z ciekawymi fotografiami jest Galeria Wymiany. Możemy tam obejrzeć fotografie Witkacego, A. Różyckiego, J. Rzepeckiego, Z. Rytki, czyli dosyć zaskakującą mieszaninę prac uznanych artystów.

Interesująca jest również powstała w styczniu 2002 roku strona www.photodocument.pl. Strona poświęcona jest fotografii reportażowej, ukazującej zmieniającą się rzeczywistość społeczno-polityczną państw Europy Środkowo-Wschodniej: Polski, Litwy i Białorusi. Z tą tematyką powiązany jest projekt "Ex oriente lux". Fotografie, które powstały w ramach projektu można obejrzeć w Galerii.

Na stronie http://fototapeta.art.pl/Fototapety prezentowane są głównie fotografie z wystaw organizowanych przez ZPAF oraz ich recenzje. Jeśli więc nie wybraliśmy się na którąś ze zpafowskich ekspozycji, mamy okazję obejrzeć ją w internecie (fotografie Robakowskiego, Zdzisława Beksińskiego, Torstena Warmutha i in.).

Dobrych fotografii w sieci jest dużo, dużo więcej. Przeczytaj drugą część przewodnika

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16