MFF Kwadrat - szkoła fotografii we Wrocławiu

0
Tomasz Gutkowski
11 Wrzesień 2003
Artykuł na: 6-9 minut
Na mapie polskich szkół kształcących adeptów sztuki fotograficznej pojawiła się nowa bardzo interesująca propozycja. Międzynarodowe Forum Fotografii "Kwadrat" z siedzibą we Wrocławiu rozpoczyna swoją działalność od tego roku akademickiego i jest jeszcze trochę czasu by złożyć wymagane dokumenty.
Na mapie polskich szkół kształcących adeptów sztuki fotograficznej pojawiła się nowa bardzo interesująca propozycja. Międzynarodowe Forum Fotografii "Kwadrat" z siedzibą we Wrocławiu rozpoczyna swoją działalność od tego roku akademickiego i jest jeszcze trochę czasu by złożyć wymagane dokumenty.2-letnia szkoła Międzynarodowego Forum Fotografii "Kwadrat" funkcjonuje w ramach Fundacji Karkonoskiej i choć dopiero zaczyna swoją działalność dydaktyczną to ma już sporo do zaoferowania. Zajęcia prowadzone będą przez uznanych wykładowców z Polski, a także z Czech i Niemiec. Program nauczania, który publikujemy poniżej obejmuje naukę teorii i praktyki fotograficznej z uwzględnieniem historii przedmiotu, podstaw myśli humanistycznej, estetyki oraz zjawisk zachodzących w sztuce współczesnej.

Zbliża się ostateczny termin składania dokumentów (19 września 2003), zatem osoby rozważające podjęcie studiów w dziedzinie fotografii powinny zapoznać się z programem nauczania i profilem szkoły. Poniżej przedstawiamy oficjalną prezentację przygotowaną przez szacowną dyrekcję.MFF "Kwadrat" to nowoczesna szkoła fotografii i pokrewnych dziedzin, funkcjonująca w ramach Fundacji Karkonoskiej, która zaczyna działać we Wrocławiu od nowego roku akademickiego 2003/2004. Pełny kurs obejmuje cztery semestry (dwa lata) i przebiega w systemie zaocznym (zajęcia w co trzecią sobotę i niedzielę).

FOTOGRAFIA, SZTUKA, PRAKTYKA, TEORIA
to cztery wyznaczniki programu Szkoły.

Program Szkoły skierowany jest do wszystkich osób, które pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat fotografii jako metody wypowiedzi artystycznej. Szczególnie powinien zainteresować studentów i absolwentów wyższych uczelni o profilu artystycznym oraz humanistycznym.

W programie Szkoły równie istotne są przedmioty praktyczne i teoretyczne. Kształcenie w zakresie fotografii ujętej w jej związkach ze sztuką współczesną, stanowiące specjalność Szkoły, może być istotnym uzupełnieniem programu uniwersyteckich kierunków humanistycznych oraz wyższych szkół artystycznych. Zajęcia będą miały charakter warsztatowo-seminaryjny. Prowadzić je będą artyści-fotografowie oraz historycy i teoretycy sztuki, przede wszystkim polscy, ale także zagraniczni, głównie czescy i niemieccy.

Wykłady i zajęcia w pracowniach będą odbywać się w salach wykładowych oraz w Studiu BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej. Planowane są również polsko-czesko-niemieckie plenery artystyczne oraz wymiana studentów ze szkołami czeskimi i niemieckimi.

Przedmioty w ramach programu Szkoły:);Pracownia Analizy i Interpretacji Fotografii (Piotr Komorowski);Budowa Obrazu Fotograficznego (Marek Liksztet);Elementy Komputerowej Animacji Obrazu (Leszek Szurkowski);Podstawy Estetyki (dr Andrzej P. Bator);Historia Fotografii na Świecie (prof. Vladimir Birgus, mgr Maciej Szymanowicz);Historia Fotografii w Polsce (mgr Maciej Szymanowicz, Zbigniew Tomaszczuk);Pytania o Obraz - Oblicza Współczesnej Fotografii (mgr Marek Śnieciński);Wielkie Toposy Sztuki (dr Andrzej Kostołowski);Główne Nurty Współczesnej Filozoficznej Myśli o Sztuce (dr Dorota Wolska, dr Maria Reut);Zjawiska i Tendencje Sztuki Współczesnej (prof. Grzegorz Dziamski, dr Andrzej Kostołowski;Autorskie Koncepcje Fotografii (mgr Elzbieta Łubowicz);Wybrane Zagadnienia Teorii i Krytyki Fotografii (dr Andrzej Saj).]

W planie zajęć są jednodniowe warsztaty tematyczne, prowadzone przez polskich fotografów i wykładowców oraz gości z Czech i Niemiec:

I rok
 • Krajobraz
 • Martwa natura
 • Portret
 • Akt

II rok
 • Fotografia inscenizowana
 • Fotografia konceptualna
 • Fotografia w ramach projektowania graficznego
 • Aranżacja ekspozycji.

Planujemy także trwające tydzień warsztaty z udziałem studentów i wykładowców z Czech i Niemiec:
 • Na I roku - Fotografia miedzy dokumentem a sztuką (prof. Vladimir Birgus, Andreas Rost)
 • Na II roku - Instalacja fotograficzna

Szkoła przewiduje kształcenie niewielkiej liczby osób. Nauka kończy się pracą dyplomową oraz prezentacją fotografii na wystawie końcowej.

Czesne za 1 semestr wynosi 1170 zł.

Warunki przyjęcia:
 • minimum wykształcenie średnie (matura)
 • pozytywne zaliczenie rozmowy kwalifikacyjnej (w tym prezentacja prac fotograficznych, ewentualnie innych - film, rysunek, malarstwo).

Termin rozmowy kwalifikacyjnej:
22, 23 września.

Rozmowy zaczynają się o godz. 14.00

Miejsce rozmów:
BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Wita Stwosza 32
50-149 Wrocław

Wymagane dokumenty:
 • podanie
 • uwierzytelniony odpis świadectwa dojrzałości oraz innych świadectw i dyplomów
 • 3 fotografii
 • dowód wniesienia opłaty za rozmowę kwalifikacyjną (60 zł).


Konto:
Fundacja Karkonoska, BZ WBK S A, II Oddział w Jeleniej Górze
nr 58 1090 1997 0000 0005 2800 1093
z dopiskiem "MFF Kwadrat - egzamin".

Termin składania dokumentów:
do 19 września w sekretariacie BWA Wrocław.


Informacje:
Tel. +71 / 361 50 13, 0 600 96 88 70 (Elżbieta Łubowicz)
Tel. +71 / 791 82 46, 0 602 17 98 24 (Marek Śnieciński)
e-maile: elubowicz@wp.pl, sniec@box43.pl

Strona internetowa: www.mffkwadrat.wroc.pl

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
61
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
63
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0