MFF Kwadrat - szkoła fotografii we Wrocławiu

Autor: Tomasz Gutkowski

11 Wrzesień 2003
Artykuł na: 6-9 minut
Na mapie polskich szkół kształcących adeptów sztuki fotograficznej pojawiła się nowa bardzo interesująca propozycja. Międzynarodowe Forum Fotografii "Kwadrat" z siedzibą we Wrocławiu rozpoczyna swoją działalność od tego roku akademickiego i jest jeszcze trochę czasu by złożyć wymagane dokumenty.

Na mapie polskich szkół kształcących adeptów sztuki fotograficznej pojawiła się nowa bardzo interesująca propozycja. Międzynarodowe Forum Fotografii "Kwadrat" z siedzibą we Wrocławiu rozpoczyna swoją działalność od tego roku akademickiego i jest jeszcze trochę czasu by złożyć wymagane dokumenty.

2-letnia szkoła Międzynarodowego Forum Fotografii "Kwadrat" funkcjonuje w ramach Fundacji Karkonoskiej i choć dopiero zaczyna swoją działalność dydaktyczną to ma już sporo do zaoferowania. Zajęcia prowadzone będą przez uznanych wykładowców z Polski, a także z Czech i Niemiec. Program nauczania, który publikujemy poniżej obejmuje naukę teorii i praktyki fotograficznej z uwzględnieniem historii przedmiotu, podstaw myśli humanistycznej, estetyki oraz zjawisk zachodzących w sztuce współczesnej.

Zbliża się ostateczny termin składania dokumentów (19 września 2003), zatem osoby rozważające podjęcie studiów w dziedzinie fotografii powinny zapoznać się z programem nauczania i profilem szkoły. Poniżej przedstawiamy oficjalną prezentację przygotowaną przez szacowną dyrekcję.

MFF "Kwadrat" to nowoczesna szkoła fotografii i pokrewnych dziedzin, funkcjonująca w ramach Fundacji Karkonoskiej, która zaczyna działać we Wrocławiu od nowego roku akademickiego 2003/2004. Pełny kurs obejmuje cztery semestry (dwa lata) i przebiega w systemie zaocznym (zajęcia w co trzecią sobotę i niedzielę).

FOTOGRAFIA, SZTUKA, PRAKTYKA, TEORIA

to cztery wyznaczniki programu Szkoły.

Program Szkoły skierowany jest do wszystkich osób, które pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat fotografii jako metody wypowiedzi artystycznej. Szczególnie powinien zainteresować studentów i absolwentów wyższych uczelni o profilu artystycznym oraz humanistycznym.

W programie Szkoły równie istotne są przedmioty praktyczne i teoretyczne. Kształcenie w zakresie fotografii ujętej w jej związkach ze sztuką współczesną, stanowiące specjalność Szkoły, może być istotnym uzupełnieniem programu uniwersyteckich kierunków humanistycznych oraz wyższych szkół artystycznych. Zajęcia będą miały charakter warsztatowo-seminaryjny. Prowadzić je będą artyści-fotografowie oraz historycy i teoretycy sztuki, przede wszystkim polscy, ale także zagraniczni, głównie czescy i niemieccy.

Wykłady i zajęcia w pracowniach będą odbywać się w salach wykładowych oraz w Studiu BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej. Planowane są również polsko-czesko-niemieckie plenery artystyczne oraz wymiana studentów ze szkołami czeskimi i niemieckimi.

Przedmioty w ramach programu Szkoły:);Pracownia Analizy i Interpretacji Fotografii (Piotr Komorowski);Budowa Obrazu Fotograficznego (Marek Liksztet);Elementy Komputerowej Animacji Obrazu (Leszek Szurkowski);Podstawy Estetyki (dr Andrzej P. Bator);Historia Fotografii na Świecie (prof. Vladimir Birgus, mgr Maciej Szymanowicz);Historia Fotografii w Polsce (mgr Maciej Szymanowicz, Zbigniew Tomaszczuk);Pytania o Obraz - Oblicza Współczesnej Fotografii (mgr Marek Śnieciński);Wielkie Toposy Sztuki (dr Andrzej Kostołowski);Główne Nurty Współczesnej Filozoficznej Myśli o Sztuce (dr Dorota Wolska, dr Maria Reut);Zjawiska i Tendencje Sztuki Współczesnej (prof. Grzegorz Dziamski, dr Andrzej Kostołowski;Autorskie Koncepcje Fotografii (mgr Elzbieta Łubowicz);Wybrane Zagadnienia Teorii i Krytyki Fotografii (dr Andrzej Saj).]

W planie zajęć są jednodniowe warsztaty tematyczne, prowadzone przez polskich fotografów i wykładowców oraz gości z Czech i Niemiec:

I rok

  • Krajobraz
  • Martwa natura
  • Portret
  • Akt

II rok

  • Fotografia inscenizowana
  • Fotografia konceptualna
  • Fotografia w ramach projektowania graficznego
  • Aranżacja ekspozycji.

Planujemy także trwające tydzień warsztaty z udziałem studentów i wykładowców z Czech i Niemiec:

  • Na I roku - Fotografia miedzy dokumentem a sztuką (prof. Vladimir Birgus, Andreas Rost)
  • Na II roku - Instalacja fotograficzna

Szkoła przewiduje kształcenie niewielkiej liczby osób. Nauka kończy się pracą dyplomową oraz prezentacją fotografii na wystawie końcowej.

Czesne za 1 semestr wynosi 1170 zł.

Warunki przyjęcia:

  • minimum wykształcenie średnie (matura)
  • pozytywne zaliczenie rozmowy kwalifikacyjnej (w tym prezentacja prac fotograficznych, ewentualnie innych - film, rysunek, malarstwo).

Termin rozmowy kwalifikacyjnej:
22, 23 września.

Rozmowy zaczynają się o godz. 14.00

Miejsce rozmów:

BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej

ul. Wita Stwosza 32

50-149 Wrocław

Wymagane dokumenty:

  • podanie
  • uwierzytelniony odpis świadectwa dojrzałości oraz innych świadectw i dyplomów
  • 3 fotografii
  • dowód wniesienia opłaty za rozmowę kwalifikacyjną (60 zł).

Konto:

Fundacja Karkonoska, BZ WBK S A, II Oddział w Jeleniej Górze

nr 58 1090 1997 0000 0005 2800 1093

z dopiskiem "MFF Kwadrat - egzamin".

Termin składania dokumentów:
do 19 września w sekretariacie BWA Wrocław.

Informacje:

Tel. +71 / 361 50 13, 0 600 96 88 70 (Elżbieta Łubowicz)

Tel. +71 / 791 82 46, 0 602 17 98 24 (Marek Śnieciński)

e-maile: elubowicz@wp.pl, sniec@box43.pl

Strona internetowa: www.mffkwadrat.wroc.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16