Panasonic Lumix G Vario 12-32 mm f/3,5-5,6 ASPH. / MEGA O.I.S. - test

Przy okazji premiery aparatu Panasonic Lumix GM1 światło dzienne ujrzał obiektyw Panasonic Lumix G Vario 12-32 mm f/3,5-5,6 ASPH. / MEGA O.I.S., czyli niewielki, składany "kit", który w pozycji złożonej mierzy niecałe trzy centymetry długości.

Autor: Michal Grzegorczyk

11 Kwiecień 2014
Artykuł na: 23-28 minut

3. Konstrukcja

Panasonic Lumix G Vario 12-32 mm f/3,5-5,6 ASPH. / MEGA O.I.S. to obiektyw "kitowy", ale na szczęście już od dawna nie jest to równoznaczne z przeciętną jakością wykonania. Testowany Lumix jest wykonany bardzo dobrze. Sam projekt jest bardzo schludny. Na obudowie znalazły się jedynie oznaczenia ogniskowych, minimalnej odległości ostrzenia i nazwa obiektywu. Nie ma żadnych przycisków, przełączników czy suwaków, a jedynie pierścień zmiany ogniskowej, którym można też złożyć i rozłożyć obiektyw.

Aby rozłożyć i złożyć obiektyw należy pokonać wstępny opór pierścienia i przekręcić go o kilka stopni. Opór jest dość wyraźny i w trakcie fotografowania raczej nie ma problemu z przypadkowym składaniem obiektywu. Podczas zmiany ogniskowych pierścień pracuje płynnie, z dość wyraźnym oporem.

Jeśli chodzi o konstrukcję, to jest ona umiarkowanie skomplikowana. Na obiektyw składa się 8 soczewek ustawionych w 7 grup. Trzy elementy są asferyczne, a jeden został wykonany z niskodyspersyjnego szkła ED. Konstrukcję uzupełnia 7-listkowa przysłona i stabilizacja obrazu, którą można wyłączyć jedynie z poziomu menu aparatu. Lumix 12-32 mm ma mocowanie filtrowe o rozmiarze 37 milimetrów. Bagnet jest metalowy i wygodnie oznaczony. Nie ma żadnych problemów z szybkim zakładaniem i zdejmowaniem obiektywu z aparatu. Należy zaznaczyć, że obiektyw nie ma możliwości ręcznego ustawiania ostrości. Gdy skorzystamy z autofokusa, będzie możliwe wyostrzenie w zakresie od 20 centymetrów do nieskończoności.

Obiektyw do testu otrzymaliśmy w zestawie z bezlusterkowcem Lumix GM1. W tej sytuacji użytkownik może liczyć jedynie na dość wygodny przedni dekielek. Ze względu na składaną konstrukcję nie ma możliwości założenia osłony przeciwsłonecznej.

;

Specyfikacja;

Konstrukcja;

Autofokus;

Stabilizacja;

Rozdzielczość 12 mm;

Rozdzielczość 24 mm;

Rozdzielczość 32 mm;

Rozmycie;

Aberracja chromatyczna;

Dystorsja;

Winietowanie;

Odblaski;

Podsumowanie;

Zdjęcia do pobrania]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron testuje kolejny ciekawy zakres ogniskowych, tym razem przesuwając punkt ciężkości w stronę szerokiego kąta. Czy to idealny zoom dla podróżnika z krajobrazowym zacięciem? Mieliśmy okazję to...
27
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy teleobiektyw OM System pozwala na fotografowanie i filmowanie na odpowiedniku ogniskowej wynoszącym aż 1200 mm. Oto, jak M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED spisuje się w...
30
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Druga generacja tego popularnego zooma do bezlusterkowców Sony to lepsze parametry i przeprojektowany układ optyczny. Sprawdziliśmy jak zachowuje się w połączeniu z korpusem Sony A7 III
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)