Test aparatu Casio Exilim EX-Z1000

Casio to jedyna na rynku licząca się firma, która konsekwentnie nie zabiera się za modele większe niż kieszonkowe i równie konsekwentnie rozwija linię amatorską. Jej najnowsza odsłona to kompaktowy Exilim EX-Z1000, pierwszy na rynku aparat tej klasy wyposażony w sensor 10 Megapikseli. Zapraszamy do lektury testu.
MENU I TRYBY ODTWARZANIA

Jak wspomnieliśmy wcześniej menu aparatu jest bardzo rozbudowane, choć i tu producent przygotował pewne ułatwienia. Użytkownik może wybrać między klasycznym menu tekstowym lub uproszczonym menu ikonograficznym. To drugie wyświetlane jest jako pasek na boku wyświetlacza, co przypomina nieco rozwiązanie stosowane przez Canona (menu FUNC.). Dostępne funkcje to: wielkość i jakość, tryb lampy, tryb pomiaru ostrości, tryb samowyzwalacza, aktywacja systemu anty-wstrząsowego, czułość, balans bieli, kompensacja ekspozycji, data i czas.

menu w wersji "podręcznej"

Menu tradycyjne jest znacznie bardziej rozbudowane. W trybie rejestracji składa się z trzech zakładek o - trzeba przyznać - dość specyficznym podziale zawartych w nich funkcji.
  • zakładka REC: tryb pomiaru ostrości, zdjęcia seryjne, samowyzwalacz, system Anti Shake, obszar AF, asystent AF, szybki zoom, cyfrowy zoom, skrót do przycisków lewo-prawo, szybka migawka, notatka dźwiękowa, siatka kadrowania, wyświetlanie natychmiastowe, ikony pomocy, pamięć ustawień
  • zakładka Quality: rozmiar, jakość, jakość filmu, korekta ekspozycji, balans bieli, czułość, metoda pomiaru światła, ostrość, nasycenie, kontrast, moc błysku, wspomaganie błyskiem
  • zakładka Set Up (ustawienia aparatu): dźwięki, obrazek startowy, numerowanie plików, zegar światowy, nanoszenie daty, ustawienie daty, styl daty, usypianie, auto-wyłączanie, pamięć trybu pracy, tryb USB, system Video, ustawienia fabryczne*Działanie wymienionych funkcji opisujemy w odpowiednich częściach testu.

Poziom rozbudowania menu sprawia, że dotarcie do niektórych funkcji zajmuje zbyt wiele czasu. Tym bardziej, że po wyłączeniu i włączeniu menu zostaniemy cofnięci na początek ostatnio używanej zakładki (a nie danej pozycji na 1 z 3 stron zakładki). Pocieszeniem jest to, że po wyborze żądanego ustawienia nie musimy potwierdzać wyboru przyciskiem SET. Aparat nie oferuje natychmiastowego dostępu do rejestracji, to znaczy jeśli jesteśmy w menu to trzeba je wyłączyć przed zrobieniem zdjęcia.Za trzecie menu możemy uznać to wyświetlane po wciśnięciu przycisku BS (Best Shot odpowiadający Programom Tematycznym u innych producentów). Na ekranie wyświetli się ikonograficzny układ składający się w sumie 37 ikonek odpowiadających poszczególnym trybom pracy. Po wyborze żądanego trybu można także skorzystać z krótkiego opisu.

opcje wyświetlacza w trybie odtwarzania

menu w trybie odtwarzania

W trybie odtwarzania mamy do dyspozycji trzy ustawienia: czysty obraz, obraz z podstawową informacją oraz obraz pełną informacją. Ten ostatni zawiera naprawdę wszystkie dane o parametrach zdjęciach, a do tego pokazuje histogram ogólny oraz rozbity na 3 kanały RGB. Znakomite! Zachwycająca jest też szybkość przewijania zdjęć (po wciśnięciu przycisku lewo-prawo w trybie odtwarzania).


Po jednokrotnym przesunięciu dźwigni zoomu w lewo pokaże się indeks składający się z 12 ikonek. Po drugim przesunięciu dźwigni pokaże się kalendarz czyli skrót do zdjęć z danego dnia.

Plusy
+ rozbudowane menu
+ stosunkowo przejrzysty system obsługi

Minusy
- brak pamięci ostatniej pozycji menu

Komentarze
Polecane artykuły
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
5
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0
Świat z lotu ptaka - przyglądamy się możliwościom drona Yuneec Mantis Q
5 Mar 2019
Filmowanie w 4K, fotografowanie w formacie RAW, wydajny system śledzenia, maksymalna szybkość 72 km/h i aż 33 minuty nieprzerwanego lotu. Zobaczcie czy Yuneec Mantis Q to mocny gracz w segmencie dronów.
2
Lumix S1 i S1R pod lupą!
27 Lut 2019
Pełnoklatkowe matryce, najlepszy wizjer OLED w historii, stabilizacja 6 EV i zaawansowany tryb filmowy 4K - to tylko kilka z długiej listy możliwości korpusów Lumix S. O wszystkich innych przeczytacie w poniższym tekście...
0