Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Coolpix 7900 w teorii

Nikon Coolpix 7900 został zaprezentowany przed PMA 2005, w lutym tego roku, wraz z czterema innymi modelami o podobnym wyglądzie i możliwościach. C7900 z racji 7-megapikselowej rozdzielczości jest z nich "najmocniejszy", a do tego oferuje kilka nowych, interesujących funkcji. Zapraszamy do lektury naszego testu.
0

Autor: Tomasz Gutkowski

8 Sierpień 2005
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

NIKON COOLPIX 7900 W TEORII

Testowany aparat stworzono z myślą o odbiorcach, którzy lubią dużą ilość funkcji i "bajerów" (w pozytywnym tego słowa znaczeniu), ale nie mają zamiaru udawać profesjonalistów. Niezliczona ilość programów zdefiniowanych przez producenta, w połączeniu z trybami specjalnymi i kilkoma rozbudowanymi funkcjami stricte fotograficznymi, daje dość ciekawą mieszankę. Oto jak wygląda C7900 "na papierze".

Coolpix 7900 wyposażony jest w matrycę światłoczułą CCD o standardowym rozmiarze 1/1.8", na której umieszczono 7.4 milionów pikseli (7.1 Megapikseli efektywnych). Do dyspozycji jest 5 różnych wielkości, od 3072 x 2304 do 640 x 480, w trzech poziomach kompresji, Fine (wyższa jakość, większe pliki), Normal (niższa jakość, większa oszczędność miejsca na karcie) i Basic (największa kompresja). Oczywiście pliki końcowe zapisywane są tylko w formacie JPEG, a do ich magazynowania służą popularne karty Secure Digital lub pamięć wbudowana 14MB.

Obiektyw Zoom Nikkor ED zbudowany jest z 7 elementów w 6 grupach, a symbol ED oznacza, że jedna z soczewek wykonana jest ze szkła niskodyspersyjnego (Extra-low Dispersion), które zmniejsza aberrację chromatyczną, poprawia kontrast i kolor. Ogniskowa obiektywu to 7.8 - 23.4mm, co odpowiada zakresowi 38 - 114mm dla standardu małoobrazkowego. Jasność obiektywu (największy otwór przysłony) to F2.8 dla szerokiego kąta i F4.9 dla ujęć tele. Aparat podczas normalnej pracy korzysta z dwóch otworów dla skrajnych pozycji obiektywu (F2.8 i F4.8 dla 38mm oraz F4.9 i F8.2 dla 114mm), co znaczy, że ekspozycja kontrolowana jest głównie za pomocą czasu otwarcia migawki (z zakresu 4 - 1/2000).

Użytkownik może skorzystać z funkcji ręcznego doboru czułości (ISO 50, 100, 200, 400) lub z trybu automatycznego operującego w zakresie ISO 50 - 200. Z poziomu menu możemy wybrać jedną z trzech metod pomiaru światła: pomiar matrycowy (średnia z całego kadru), centralnie ważony (średnia z centralnej części kadru) i punktowy (wycinek kadru, może być powiązany z ramką pomiaru ostrości AF). W razie potrzeby można też skorygować ekspozycję (prześwietlić / niedoświetlić) o maksymalnie +/-2EV (co 1/3EV).

Podobnie jak inne amatorskie Nikony, także C7900 posiada bardzo obszerną listę programów tematycznych, które optymalizują ustawienia aparatu do odpowiedniej sytuacji. Są to: portret, krajobraz, sport, portret nocny, prywatka/wnętrza, plaża/śnieg, zachód słońca, zmierzch/świt, krajobraz nocny, zbliżenie, muzeum, pokaz fajerwerków, kopia, pod światło, asystent panoramy, zdjęcia podwodne. Ponadto pierwsze cztery tryby (portret, krajobraz, sport, portret nocny) są rozbudowane o "asystenta", który za pomocą ramki naniesionej na wyświetlacz pomoże w prawidłowym skadrowaniu ujęcia. Inny sposób na "zawsze dobre zdjęcie" to wymyślona przez Nikona funkcja BSS (Best Shot Selector) - po wykonaniu serii zdjęć (maks. 10) aparat sam wybierze najlepsze i najostrzejsze, które zachowa. Do tego dochodzi tradycyjny bracketing ekspozycji, czyli seria trzech zdjęć ze stałą (!) różnicą (ujemną dla pierwszego zdjęcia i dodatnią dla trzeciego) ekspozycji 0.5EV.

Regulacja ostrości realizowana jest za pomocą sprawdzonego systemu detekcji kontrastu TTL. Natomiast nowością u Nikona jest dioda wspomagająca pomiar AF, która ma za zadanie doświetlić fotografowany obszar gdy jest zbyt ciemno. W trybie podstawowym korzystamy z 5-polowego układu AF (krzyżowy) z domyślnym polem centralnym, ale jeśli sytuacja tego wymaga - na przykład gdy aparat umocowany jest na statywie - warto wypróbować funkcję przesuwania ramki AF na dowolną pozycję w obrębie kadru (w sumie 99 pozycji). Z poziomu menu można wybrać metodę pomiaru ostrości: AF-S to pomiar pojedynczy realizowany w momencie gdy przyciśniemy lekko spust migawki; AF-C czyli pomiar ciągły mierzy ostrość gdy aparat jest włączony, co z jednej strony przyspiesza prace, ale z drugiej zwiększa zużycie energii. Jest też tryb manualny ze skalą odległości i skokowym przesuwaniem płaszczyzny ostrości. Minimalny dystans ogniskowania to 30cm w trybie normalnym oraz 4cm w trybie makro (dla szerokiego kąta). Nowością, a przy okazji ciekawostką, jest funkcja pomiaru AF z priorytetem twarzy. Aparat automatycznie wykrywa gdzie na zdjęciu znajduje się twarz i w tym miejscu ustawia ramkę AF (gdy osób jest więcej, priorytetowa jest najbliższa).

Tryby balansu bieli obejmują: Auto, 6 ustawień predefiniowanych (dzienne, żarowe, jarzeniowe, chmury, cień, lampa błyskowa) oraz ustawienie definiowane ręcznie według wzorca bieli. Funkcją wyróżniającą C7900 na tle innych modeli kompaktowych jest bracketing balansu czyli seria trzech zdjęć z korektą (normalne / ochłodzone / ocieplone). Inne opcje korekty parametrów obrazu to: zdefiniowana maska kolorystyczna (wyższe nasycenie, standard, czarno-białe, sepia, niebieska dominanta) a także korekta kontrastu, ostrości i nasycenia (Auto, wysokie, normalne, niskie; korektę ostrości można też wyłączyć).

Oczywiście nie zapomniano o trybie zdjęć seryjnych. W wersji podstawowej jest on realizowany z częstotliwością 1.7 kl/s z limitem 29 ujęć w serii w jakości Normal lub 7 ujęć w jakości Fine. Druga opcja to "bufor 5-zdjęciowy" - migawka wyzwalana jest co 1 s, ale zachowanych będzie ostatnich 5 ujęć z całej serii. Ostatni tryb to Multi-shot 16, w której 16 kolejnych ujęć (1.7 kl/s) zostanie zapisanych w jednym pliku 3072 x 2304, w układzie 4x4 w formacie odpowiadającym standardowi PAL (768 x 576). Ostatnia funkcja może być przydatna dla osób bawiących się w edycję wideo.

Tryb filmowy spełnia wymagania stawiane przez doświadczonych użytkowników. Do dyspozycji są 4 tryby: 640 x 480, z częstotliwością 30 kl/s; 640 x 480, 15 kl/s, 320 x 240, 30 kl/s oraz 160 x 120, 30 kl/s. Przy wyborze jednego z trybów użytkownik na pewno musi wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca na karcie - zapis wideo w najwyższej jakości zajmuje go bardzo dużo. W trybie wideo możemy zdecydować też czy ostrość ma być zablokowana czy mierzona w sposób ciągły, a także skorzystać z funkcji elektronicznej redukcji drgań (e-VR). Rejestracji wideo towarzyszy dźwięk (mono). Ponadto możemy dołączyć 20-sekundową notatkę głosową do zrobionego wcześniej zdjęcia lub 5-sekundowe "tło" podczas fotografowania.

Wbudowana lampa błyskowa pracuje w jednym z pięciu trybów: Auto, redukcja efektu czerwonych oczu (przedbłysk), zawsze z błyskiem, zawsze bez błysku oraz synchronizacja z długimi czasami ekspozycji (tylko na pierwszą kurtynę). Nominalny zasięg lampy wynosi 0.3 - 4.5m dla szerokiego kąta oraz 0.3 - 3.5mm dla pełnego zbliżenia. Alternatywą dla trybu redukcji efektu czerwonych oczu (przedbłysk zawsze zmienia zachowanie naszego obiektu) jest funkcja elektronicznej korekty po wykonaniu zdjęcia (IN-Camera Red-Eye Fix).

Coolpix 7900 wyposażony jest w wyświetlacz LCD o przekątnej 2.0" z 115,000 punktów, a także w celownik optyczny. Zasilania dostarcza dedykowany akumulator EN-EL5, który dołączony jest, wraz z ładowarką, do zestawu handlowego. Komunikację z urządzeniami zewnętrznymi obsługuje jedno złącze kombinowane USB / A/V. Aparat waży 150g bez akcesoriów, a obudowa o wymiarach 88 x 60 x 36.5mm wykonana jest z metalu.

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon D780 - test aparatu
Nikon D780 - test aparatu
Nikon nie rezygnuje jeszcze ostatecznie z lustrzanek. Sprawdźmy co oferuje długo wyczekiwany następca, jednej z najpopularniejszych pełnych klatek na rynku.
18
1
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Jak fotografuje się pełnoklatkowym kompaktem z czarno-białą matrycą 46 Mp? W nasze ręce trafił jeden z pierwszych egzemplarzy nowe Leiki Q2 Monochrome!
34
0
Fujifilm X-S10 - pierwsze wrażenia i wnioski
Fujifilm X-S10 - pierwsze wrażenia i wnioski
Pod względem możliwości to prawie X-T4. Pod względem ergonomii – wygodniejsze X-T30. Czy najnowszy X-S10 to najlepszy amatorski aparat APS-C na rynku? Na papierze...
15
5