Olympus CAMEDIA C-5060 - test

CAMEDIA C-5060 to 5-megapikselowy kompaktowy aparat cyfrowy adresowany do wymagających fotoamatorów. Najważniejsze jego cechy to 4-krotny obiektyw oferujący znakomity zakres ogniskowych 27-110mm oraz szybkość działania.

Autor: Michał Mikulski

2 Marzec 2004
Artykuł na: 38-48 minut

Właściwości i funkcje fotograficzne

Tryby pracy

Olympus C-5060WZ prócz pięciu programów tematycznych pracuje w czterech podstawowych trybach fotograficznych. Wszystkie z nich dostępne są oczywiście na bardzo wygodnym w obsłudze głównym pokrętle funkcyjnym. Do dyspozycji mamy oczywiście program (P), w którym aparat samodzielnie dobierze parametry ekspozycji, gdzie możemy jednak decydować o pracy lampy błyskowej, ekwiwalencie czułości czy zdefiniować balans bieli. W trybie priorytetu przysłony (A) samodzielnie decydujemy o jej otworze w zakresie f/2.8-8.0, a aparat dobierze do niej optymalny czas naświetlania. Podczas preselekcji czasu (S) aparat dobiera otwór przysłony do zaproponowanego przez nas czasu naświetlania od 4-1/2000sek. W czasie pracy w każdym opisanych wyżej trybów możemy oczywiście wprowadzić ręczną korektę ekspozycji w zakresie +/-2EV w skokach 1/3 lub 1/2EV. W trybie manualnym (M) samodzielnie decydujemy o parametrach ekspozycji. Zmieniają się też dostępne wartości czasów otwarcia migawki, która w trybie tym oferuje imponujący zakres od 15-1/4000sek. oraz czas BULB co z pewnością przyda się podczas fotografowania nocnego. Niestety czasy naświetlania o wartości 1/2500, 1/3200 oraz 1/4000 sek. dostępne są tylko po maksymalnym przymknięciu przysłony (do wartości f/8.0).

kółko nastaw

Trzeba przyznać, że fotografowanie C-5060 w pełnym manualu jest niezmiernie proste. Ustalając za pomocą nastawczego pokrętła wartość czasu (lub przysłony) podświetla się ona na kolor zielony (łatwo kontrolować odp. parametr) a aparat przez cały czas informuje fotografującego o poprawności naświetlenia (patrz prawy górny róg obrazu) a jeżeli dobrane przez nas parametry różnią się o więcej niż +/-3EV od zmierzonych i "uznanych" za poprawne informacja ta zmienia kolor na czerwony. Rozwiązanie proste, jest jednocześnie dużym ułatwieniem w podjęciu odpowiednich decyzji o wprowadzanych korektach. Dodajmy do tego możliwość wyświetlenia histogramu obrazującego rozkład naświetlenia przy danych nastawach, a otrzymamy narzędzie dające radość z fotografii kreatywnej nawet początkującemu fotoamatorowi. Duży plus dla konstruktorów aparatu.

wskazania trybu manualnego

Użytkownikom wyjątkowo niezdecydowanym (lub bardzo wymagającym) polecamy niezmiernie pomocną funkcję autobracketingu. Umożliwia ona wykonanie serii 3 lub 5 zdjęć ze zmianą ekspozycji w zakresie +/-2EV ze skokiem co 1/3 lub 1/2EV. O ile trzy klatkowa seria w tej klasie sprzętu nie powinna stanowić dla nikogo zaskoczenia, o tyle zastosowanie 5-klatkowego bracketingu z pewnością znacznie zwiększy precyzję wyboru optymalnie zarejestrowanego ujęcia.

Pomiar ekspozycji

Pomiar światła w Olympus'ie C-5060WZ może odbywać się na cztery sposoby. Dostępny jest pomiar centralnie ważony, Multi Spot (wielopunktowy) polegający na uśrednianiu wartości pomiarów wykonanych w ośmiu punktach kadru, pomiar punktowy w którym aparat dobiera ekspozycję na podstawie pomiaru z niewielkiego centralnego wycinka kadru (w obrębie pola AF) nie biorąc pod uwagę pozostałej części kadru oraz Elektro-selektywny pomiar matrycowy (ESP). Przy zastosowaniu tego ostatniego aparat korzysta z cyfrowego wielostrefowego pomiaru w celu dobrania optymalnych parametrów ekspozycji. Trzeba przyznać iż to rozwiązanie przynosi bardzo dobre rezultaty zdjęciowe. Nawet przy fotografowaniu ujęć o wysokim kontraście szczegóły w światłach i cieniach uchwycone zostają w sposób zadowalający. Aparat oferuje również możliwość blokady ekspozycji AE-L, która jest bardzo wygodna w celu przekadrowania lub przeostrzenia ujęcia. Zarówno ilość dostępnych trybów jak i jakość pomiaru ekspozycji z pewnością zasługuje na pochwałę. Daje się tylko zauważyć lekkie prześwietlanie zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych (patrz zdjęcia samplowe). Być może jest to asekuracja przed niedoświetleniem mało kontrastowych motywów. W każdym razie fotografujący lubiący "soczyste" cienie, powinni ustawić korektę ekspozycji.

Czułości

Model C-5060WZ oferuje bardzo popularne ekwiwalenty czułości ISO 100, 200, 400 oraz obniżoną ISO80. W trybie automatycznym aparat "stara się" nie przekraczać wartości ISO 200. Jednak w trudnych warunkach oświetleniowych udało nam się kilka razy przyłapać go na proponowaniu dość nietypowej wartości ISO 250. Do tej właśnie granicy obraz charakteryzuje się bardzo niskim zaszumieniem. Przy zastosowaniu ekwiwalentu ISO400 zakłócenia są już zauważalne, jednak nie przeszkadzają w odbiorze zdjęcia. Poniżej przedstawiamy przykłady zarejestrowane z wyłączoną funkcją redukcji szumów:

scena testowa
ISO 80
ISO 100
ISO 200
ISO 400

Koniecznie należy również zwrócić uwagę na znakomite efekty zdjęciowe przy bardzo długich czasach naświetlania (nawet do 15 s.!) Oczywiście przy takich warunkach korzystaliśmy ze statywu, a w celu uniknięcia niepożądanego poruszenia zdjęcia jakie mogło by się zdarzyć przy wciskaniu spustu migawki opóźnialiśmy jej wyzwolenie samowyzwalaczem. Niestety, zawsze trzeba było go ponownie aktywować przed wykonaniem kolejnego zdjęcia. Drobiazg, ale nie zawsze się o tym pamięta i trzeba powtarzać ujęcie. Postanowiliśmy sprawdzić liczne technologie optymalizacji obrazu opisywane we wstępie. Wynik był znakomity. Zachowując ekwiwalent ISO80 nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych zdjęć nocnych, zarejestrowany obraz jest bardzo gładki, nawet gdy funkcja redukcji szumów pozostaje wyłączona. Poniżej przedstawiamy całe zdjęcie oraz jego fragment już w skali 1:1.

C-5060WZ charakteryzuje się niewielkim zaszumieniem obrazu przy długich czasach naświetleń

Podbijając czułość do wartości ISO400 w słabo oświetlonym holu efekt był również zadowalający.

zdjęcie przy świetle mieszanym (światło żarowe i jarzeniowe) przy ISO400, 1/15sek F3,2

Balans bieli oferuje predefiniowalne profile dla światła dziennego, zachmurzonego nieba, zachodzącego słońca, światła żarowego oraz 4 opcje światła jarzeniowego. Aparat bardzo dobrze równoważy światło białe w trybie pełnej automatyki. Na uwagę zasługuje też naturalne oddanie koloru skóry. Oczywiście w sprzęcie tej klasy możliwa jest kalibracja względem wzorca bieli (tryb One-Touch) z błyskiem lub bez oraz zapisanie go w parametrach użytkownika (Custom). Aparat umożliwia również ręczne precyzowanie balansu bieli w zakresie -7 (czerwień) od +7 (niebieski). Taka korekta może być bardzo przydatna w przypadku fotografowania przy oświetleniu mieszanym.

(ewentualnie). Jednakże w typowych sytuacjach oświetleniowych tryb automatyczny sprawdza się bardzo dobrze.

automatyczny balans bieli
balans bieli ustawiony ręcznie

Ponadto możemy płynnie regulować odzwierciedleniem tonalnym ustawiając poziom ostrości, kontrastu i nasycenia obrazu na +/-5 stopniowej skali. Taka możliwość z pewnością pomoże skalibrować uzyskiwane efekty zdjęciowe zgodnie z preferencjami użytkownika.

kontrast, ostrość i nasycenie maksymalnie podbite
kontast, ostrość i nasycienie maksymalnie zmniejszone

Funkcje dodatkowe:

C-5060WZ umożliwia również na rejestrację sekwencji wideo. Filmy rejestrowane są w rozdzielczości 640x480, 320x240 oraz 160x120 pikseli w tempie 15kl/s z dźwiękiem lub bez. Ujęcia te ograniczone są tylko pojemnością karty pamięci. To jest już standard w tej klasie sprzętu. Zarejestrowane nagranie możemy wstępnie edytować (np. wycinać część klatka po klatce) już z poziomu aparatu. Niestety, zoom optyczny w tym trybie jest zablokowany.

Bardzo ciekawym dodatkiem jest z pewnością funkcja Panoramy. Dostępna tylko na kartach xD-Picture firmowanych przez markę Olympus polega na wykonaniu maksymalnie 10 zdjęć zgodnie ze wspomagającymi zakładkami pojawiającymi się na monitorze a następnie sklejeniu ich w jedną całość za pomocą oprogramowania otrzymywanego w zestawie z aparatem. Funkcja ta nie jest dostępna w trybach priorytetu przysłony, migawki oraz manual, natomiast w trybie automatyki programowej oraz programach tematycznych parametry ekspozycji są zdefiniowane i zablokowane na wartościach z pierwszego naświetlenia w serii.

Oczywiście C-5060WZ posiada kilka cyfrowych filtrów, dzięki którym możemy wykonać zdjęcie w sepii lub czarno-białe, dostępna jest także opcja czarnej lub białej tablicy. Te ostatnie mogą być przydatne w przypadku fotografowania tekstu. Ponadto poprzez funkcję 2 w 1 aparat umożliwia wykonanie dwóch różnych ujęć, które zostaną zapisane jako jeden plik składający się z tych dwóch ujęć.

Podsumowanie

C-5060 Wide Zoom to z całą pewnością kolejna bardzo mocna, po niezwykle popularnym modelu C-5050, propozycja Olympus?a. Jednak opisywany przez nas aparat nie jest tylko odświeżoną wariacją swego poprzednika. Producent wyraźnie wyszedł naprzeciw coraz bardziej wymagającym użytkownikom oferując solidnie wykonany aparat z obiektywem o bardzo wygodnym zakresie dostępnych ogniskowych. Ekwiwalent 27-110mm nie przełamuje jako pierwszy bariery dostępu do ujęć szerokokątnych w aparatach kompaktowych (z tak zaawansowanych propozycji tej klasy wcześniejszy Nikon Coolpix 5400 posiada szerokokątny obiektyw o podobnym zakresie 28-116mm), jednak stanowi olbrzymi atut w porównaniu z konkurentami w postaci Sony V-1 czy Canona G5, które umożliwiają fotografowanie z ogniskową zaledwie 35mm. Miejmy nadzieję, że nie będzie to jednorazowe rozwiązanie, lecz początek konstrukcji o takich wyjściowych ogniskowych.

Poza wychwalaną szerokokątną optyką na uwagę zasługuje szybkość pracy aparatu. Widoczna zarówno w opisywanym we wstępie czasie startowy oraz zminimalizowanym opóźnieniu migawki, ale także w prostej, intuicyjnej obsługa (nawet w trybie manualnym). Dostępność wszystkich ważnych parametrów oraz ergonomiczne rozmieszczenie przycisków funkcyjnych stoją na zadowalającym poziomie - gwarantując wysoką kulturę pracy aparatu. Ułatwia to dostępność do licznie zgromadzonych, zaawansowanych funkcji zdjęciowych.

Co prawda 5-megapikselowa matryca to już żaden "rarytas" w dzisiejszych czasach, jednak japoński producent wprowadzając model Camedia C-5060WZ wyraźnie skupił się na optymalizacji jakości obrazu. Poprzez zastosowane takich technologii przetwarzania jak Proper Colour Gamma czy True Pic zdjęcia charakteryzują się bardzo dobrym odzwierciedleniem tonalnym a dzięki licznym rozwiązaniom redukującym zakłócenia, najniższym w tej klasie poziomem zaszumienia.

Producent tradycyjnie już proponuje użytkownikowi bardzo bogatą listę akcesoriów, o których pisaliśmy już wcześniej w naszym artykule. Możliwość rozbudowy tego i tak już zaawansowanego cyfrowego aparatu kompaktowego z pewnością pozostanie nie bez przyczyny na popularność tego modelu.

Nasza ocena nie może być więc inna niż bardzo dobra. Aparat w naszym teście otrzymuje 5 punktów na 6 możliwych w punktacji testów DIWA.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41