LCD ViewFinder - test

Na rynku jest coraz więcej lustrzanek, które dają możliwość nagrywania klipów filmowych. Właśnie z myślą o użytkownikach tych aparatów firma LCDVF wypuściła powiększający wizjer mocowany do ekranu LCD.

Autor: Marcin Falana

27 Styczeń 2010
Artykuł na: 4-5 minut

LCDVF - LCD ViewFinder jest prostym urządzeniem mającym ułatwić nagrywanie filmów aparatami cyfrowymi. Pozwala zmienić 3-calowy wyświetlacz LCD w duży wizjer ułatwiający ocenę obrazu. LCDVF działa podobnie do lupy przez którą można było obserwować matówkę i precyzyjnie ostrzyć w aparatach średnioformatowych i wielkoformatowych. LCDVF powiększa obraz 2,8-razy, urządzenie nie zostało wyposażone w korektę dioptrażu obsługuje jednak wady wzroku w zakresie +1 do -4 dioptrii. LCDVF możemy obracać więc obsługuje zarówno prawe jak i lewe oko.

LCDVF zamontowany do Nikona D3S

W zestawie z LCDVF dostajemy dwie metalowe ramki, które przyklejamy do aparatu, gąbkę do wizjera, smyczkę, ściereczkę z mikrofibry i neoprenowy pokrowiec.

zestaw LCDVF

Elementem, który działa denerwująco jest trochę zbyt mały pokrowiec, który uniemożliwia szybkie wyjmowanie i wkładanie LCDVF. Na plus trzeba zaliczyć dodatkową poduszeczkę, smycz i możliwość obrotu LCDVF.

Budowa i obsługa

LCDVF jest dość solidnie wykonany i robi przyzwoite wrażenie. Część, którą mocujemy do aparatu została wykonana z twardego plastiku i wyposażona w 4 magnesy.

Z drugiej strony znalazł się miękki, gumowy okular, który przykładamy do oka. Dodatkowo w zestawie z wizjerem LCDVF dostajemy nakładkę na okular wykonaną z gąbki i mikrofibry.

Całość montujemy do aparatu za pomocą metalowej ramki wyposażonej w specjalny klej. Najpierw musimy przykleić ramkę - według zaleceń producenta należy rozgrzać ekran filmując przez około 12 min. Następnie przyklejamy ramkę i pozostawiamy nagrywanie na kolejne 15 min. - dzięki czemu klej powinien osiągnąć 76% swojej wytrzymałości. Możemy także przykleić ramkę do plastikowej osłonki ekranu LCD.

Odklejanie ramki także nie stanowi problemu i nie niszczy ekranu LCD co jest sprawą kluczową dla użytkowników aparatów. Po odklejeniu ramki na ekranie pozostają ślady kleju jednak łatwo możemy go usunąć. Klej jest też na tyle mocny, że bez problemu utrzymuje urządzenie na miejscu.

ramka przymocowana do ekrany Nikona D3S

Gdy już przymocujemy ramkę do ekranu LCDVF jest gotowy do pracy, wystarczy tylko przyłożyć LCDVF do ramki, a magnesy przyciągają go do ekranu LCD z odpowiednią siłą zapewniając jednocześnie dość łatwe zdejmowanie urządzenia z aparatu.

LCDVF powiększa obraz 2,8-razy dzięki czemu jesteśmy w stanie dużo precyzyjniej ustawić ostrość podczas filmowania choć nie tylko. Jest to szczególnie przydatne podczas manualnego ostrzenia lustrzankami, które mają stosunkowo mały skok pierścienia ostrości przez co trudno trafić z ostrością w punkt. Dzięki powiększeniu jakie daje LCDVF mamy dużo większą kontrolę nad ostrością i głębią ostrości. Kolejnym zastosowaniem LCDVF może być przeglądanie zdjęć w plenerze. W słoneczny dzień ekran LCD słabo przebija się przez światło zastane, a po zastosowaniu LCDVF mamy do dyspozycji zacieniony ekran z powiększonym obrazem, który ułatwi ocenę zdjęcia.

Ogólnie LCDVF należy zaliczyć do udanych akcesoriów, które mogą ułatwić filmowanie i przeglądanie zdjęć.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Lekki jak powietrze. Wandrd Veer 18L - test plecaka
Lekki jak powietrze. Wandrd Veer 18L - test plecaka
Wydaje się, że plecak, który składa się w małą saszetkę nie może być wygodny. A to, że będzie chronił nasz aparat brzmi już zupełnie niedorzeczne. A jednak. Testujemy plecak Wandrd Veer 18L.
57
H&Y Revoring Variable ND+CPL - filtr polaryzacyjny i zmienny szary w jednym [TEST]
H&Y Revoring Variable ND+CPL - filtr polaryzacyjny i zmienny szary w jednym [TEST]
Filtr polaryzacyjny i szary o zmiennej gęstości w jednym? Na dodatek pasujący do obiektywów o różnej średnicy? Brzmi niewiarygodnie, ale takim uniwersalnym rozwiązaniem jest H&Y Revoring...
28
Instax Link Wide - test drukarki
Instax Link Wide - test drukarki
Instax Link Wide to pierwsza drukarka pozwalająca naświetlać zdjęcia wykonane smartfonem czy zwykłym aparatem na dużych wkładach Wide. Sprawdzamy czy to wreszcie...
48
Powiązane artykuły