Lokalnie - Katarzyna Piechowicz i Bartłomiej Jurecki [PODCAST]

Jak zdobyć zaufanie bohaterów? Jak opowiedzieć o silnych ludziach, którzy często wolą pozostawać w cieniu? Do rozmowy zaprosiliśmy Katarzynę Piechowicz - autorkę  projektu "Romni" oraz Bartłomieja Jureckiego, który portretuje życie polskich górali.

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

30 Kwiecień 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

To rozmowa o dokumentowaniu lokalnej społeczności. Niespiesznym zapisywaniu tradycji i kultury. To przyglądanie się możliwościom fotografii, ale też pochwała spotkania, rozmowy i zrozumienia. Wspólnie z Katarzyną i Bartkiem dyskutujemy o tym jak przygotować się do opowiadania historii lokalnych, czasem zamkniętych dla innych społeczności.

Katarzyna Piechowicz - niezależna fotografka dokumentalna mieszkająca na Śląsku. Stypendystka Magnum Photos. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na długoterminowych projektach związanych z osobami i społecznościami doświadczającymi wykluczenia. Jej projekt „Seniorzy”, poświęcony samotności osób starszych, zdobył uznanie w najważniejszych konkursach fotoreportażu w Polsce, trafiając do finału Nagrody im. Krzysztofa Millera za Odwagę Patrzenia i zdobywając I nagrodę Grand Press Photo 2020. Obecnie pracuje nad projektem „Romni” opowiadającym o kobietach społeczności romskiej, z którym została finalistką międzynarodowego konkursu o grant Women Photography Getty Images oraz uzyskał wyróżnienie honorowe o grant w konkursie międzynarodowym Lucie Foundation w kategorii „Wschodzący Artysta”. Publikowała na łamach Polityki, Rzeczpospolitej, Gazety Wyborczej, Magazynu Pismo, oraz w Tygodniku Powszechnym.

Bartłomiej Jurecki - pochodzi z Zakopanego. Jest absolwentem Krakowskiej Szkoły Artystycznej i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł Magistra Fotografii. Na co dzień fotografuje dla Tygodnika Podhalańskiego. Laureat wielu konkursów m.in. Picture of The Year, National Geographic Traveler Photo Contest, czy Grand Press Photo.

Skopiuj link

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
O projektowaniu książek fotograficznych. Aneta Kowalczyk i Kasia Kubicka [PODCAST]
O projektowaniu książek fotograficznych. Aneta Kowalczyk i Kasia Kubicka [PODCAST]
Jak wygląda proces powstania książki fotograficznej? Co jest najważniejsze we współpracy projektanta i fotografa? Czy istnieje przepis na książkę idealną? Do rozmowy zaprosiliśmy nagradzane i...
51
Marcin Urbanowicz - Na prowincji znalazłem siebie [PODCAST]
Marcin Urbanowicz - Na prowincji znalazłem siebie [PODCAST]
Tysiące przejechanych kilometrów, 500 sfotografowanych miejscowości, mnóstwo zaskakujących przestrzeni – efekt niemal czteroletniej podróży Marcin Urbanowicz, znany szerzej jako Prowincjonalny...
31
Jacek Gąsiorowski i Grzegorz Dembiński. Ojcowie i fotografowie [Podcast]
Jacek Gąsiorowski i Grzegorz Dembiński. Ojcowie i fotografowie [Podcast]
Dlaczego decydują się na robienie zdjęć swoim dzieciom? Kiedy sięgają po aparat i czy poza dokumentowanie życia znajdują też w tym artystyczną przyjemność? Do rozmowy prowadzonej przez Monikę...
21
Powiązane artykuły