Studyjny panel LED - co musisz wiedzieć zanim kupisz?

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Luty 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Na przykładzie Nanlite MixPanel 60, podpowiadamy jakie cechy powinien mieć wszechstronny panel LED, który możesz wykorzystasz do fotografii i filmowania

Jaki rodzaj panelu LED wybrać?

Funkcjonalność panelu zależy od rodzaju diod. Najprostsze, oparte na jednym typie świecą jednorodnym światłem, natomiast zaawansowany MixPanel 60, wykorzystując diody LED 4 w 1 jest w stanie wyświetlić każdy z 16 milionów różnych kolorów palety RGB. W ten sposób, jednym przyciskiem można go przełączać między tradycyjnym twardym światłem, rozproszonym panelem LED SMD i regulowanym panelem RGB dla kolorowych, kreatywnych efektów.

MixPanel 60 wykorzystuje diody LED 4 w 1

Jaka powinna być dokładność odwzorowania kolorów?

Mówią nam o tym parametry CRI lub TLC. Im ich wartość jest bliższa 100, tym oświetlenie jest dokładniejsze i nie wymaga korekcji barwnej. MixPanel 60 charakteryzuje się współczynnikami CRI 98 oraz TLCI 95 co gwarantuje niemal idealną barwę światła, ale  możliwe jest także dostosowanie magenty/zieleni w celu uzyskania jeszcze bardziej precyzyjnych wyników przy profesjonalnych zastosowaniach.MixPanel 60 charakteryzuje się współczynnikami CRI 98 oraz TLCI 95

Czy zakres temperatury barwowej jest ważny?

Na planie zdjęciowym bardzo ważne jest dostosowywanie barwy światła zewnętrznego do światła otoczenia, dlatego im szerszy zakres regulacji temperatury barwowej lampy, tym lepiej. Mixpanel pozwala na regulację w szerokim zakresie od 2700 do 7500 K.

Mixpanel pozwala na regulację w szerokim zakresie od 2700 do 7500 K.

Moc świecenia, czyli im więcej tym lepiej

Z reguły im większa moc tym lepiej, ale bardzo ważna jest jej regulacja. Podczas korzystania z twardego światła w trybie normalnym 60-watowy MixPanel o wymiarach 43 x 35 cm emituje 4980 luksów. Po przełączeniu w tryb Boost moc wyjściowa może wzrosnąć nawet do 6600 luksów. Jasność można przy tym regulować od 100% do 0%, dostosowując ją do sceny bez filtrów ND czy dyfuzji.

W trzech trybach może pracować również system chłodzenia, w zależności od aktualnie filmowanej sceny - czy potrzebna jest cisza na planie, czy pełna moc lampy.

Panel sterowania i zasilanie - ergonomia i wygoda

Przyjazny i czytelny panel sterowania to klucz do szybkiej obsługi. MixPanel 60 umożliwia zapisywanie ustawień, a także sterowanie lampą radiowo poprzez aplikację mobilną.

Lampę można zasilać z sieci lub za pomocą akumulatora za pośrednictwem płyty montażowej V-mount. To zapewnia mobilność i swobodę pracy w plenerze lub u klienta. 

Lampę można zasilać z sieci lub za pomocą akumulatora za pośrednictwem płyty montażowej V-mount.

Funkcje specjalne do tworzenia efektów filmowych

Dzięki rozbudowanym funkcjom panelu RGB, MixPanel 60 ma wbudowaną bibliotekę 43 symulacji filtrów żelowych, zapewniając pięć CTO, pięć CTB i trzydzieści trzy opcje Calcolor.

Ponadto lampa ma dziewięć efektów specjalnych, w tym pętlę odcienia, pętlę CCT, lampę błyskową, puls, burzę, syrenę, telewizor, paparazzi i świecę / ogień. To potężna baza łatwo dostępnych funkcji do kreatywnego stosowania w fotografii i filmie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Focus Nordic, dystrybutorem lamp Nanlite w Polsce

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Zobacz, jak było na BEiKS Media Show 2021 [RELACJA]
Zobacz, jak było na BEiKS Media Show 2021 [RELACJA]
5 listopada odbyło się największe branżowe wydarzenia targowe na Mazowszu. Program obejmował prelekcje, warsztaty i pokazy sprzętu. Zobaczcie, jak było.
1
Bruce Gilden: "Cherry Blossom" - w kraju więdnących ludzi [RECENZJA]
Bruce Gilden: "Cherry Blossom" - w kraju więdnących ludzi [RECENZJA]
Groźni...
40
Jak być lepszym fotografem ulicznym? Matt Stuart napisał o tym książkę [recenzja]
Jak być lepszym fotografem ulicznym? Matt Stuart napisał o tym książkę [recenzja]
Matt uchodzi za wyjątkowego farciarza - dosłownie za każdym rogiem natrafia na coś absolutnie niezwykłego. A może to nie jest tylko kwestia szczęścia?
50