Andrew Miksys "Disko" - recenzja

Andrew Miksys przez 10 lat podróżował po Litwie w poszukiwaniu wiejskich dyskotek. Efektem jego pracy jest książka "Disko" opowiadająca o postsowieckiej kulturze zabawy.


Disko to publikacja poświęcona postsowieckiej kulturze dyskotekowej. Andrew Miksys spędził wiele weekendów w ciągu ostatnich 10 lat na fotografowaniu wiejskich dyskotek na Litwie. Powodem, dla którego mieszkający w Stanach Zjednoczonych twórca zainteresował się tematem, były jego litewskie korzenie. Jednocześnie status outsidera pozwolił mu na swobodną pracę, której jednak towarzyszył dreszczyk emocji. Mimo ostrzeżeń znajomych zdecydował się w końcu na samotne podróże po kraju w poszukiwaniu kolorowych świateł i pulsującej muzyki.

Na książkę składają się eleganckie portrety, fotografie przedstawiające wnętrza oraz krajobrazy. Wiejskie zabawy odbywają się często w spartańskich warunkach. Jednak stare, pamiętające sowieckie czasy pomieszczenia nie są pozostawione same sobie. Srebrna kula, światła, kolorofony dodają im wątpliwego blasku. Na jedną noc stają się sceną, gdzie na tle odrapanych ścian rozgrywają się plemienne rytuały. Dziewczyny niepewnie stojące pod ścianami, a potem tańczące samotnie w oczekiwaniu na zainteresowanie; męskie spory kończące się bójkami; do tego alkohol oraz gęsty dym papierosowy zamiast sztucznej mgły. To świat wykreowany przez Andrew Miksysa.

Tylne wyjścia kuszące czerwonym światłem, pusta sala z kilkoma rzędami kinowych krzeseł, ciężkie kurtyny z grubych płócien, obejmująca się para. Chociaż część z powyższych obrazów wydaje się znajoma nie odbiera im to jednak uroku. Ich łącznikiem jest surowy, przaśny charakter wiejskich zabaw. Uczestnicy dyskotek jedną nogą tkwią w starej rzeczywistości, a drugą wchodzą w nowoczesność. Robią to nieporadnie, po swojemu, ale z szacunkiem dla ludycznej tradycji.

Fotograf izoluje swoich bohaterów z tła, wycina z otoczenia fragmenty, które przyciągają jego uwagę. Pokazuje nam tylko tyle ile chce. Jego historia jest zakorzeniona w konkretnej rzeczywistości, a jednocześnie ma uniwersalny wymiar. Mogłaby się dziać wszędzie i nigdzie. Każdy z nas zna zapewne miejsca o podobnym charakterze. O ile nie uświadczymy ich w Zachodniej Europie to w jej środkowo-wschodniej części odnajdziemy ich dużo. I to właśnie ta mieszanina obcości i swojskości sprawia, że zdjęcia Miksysa są mi bliskie. Wywołują uśmiech, który pojawia się, kiedy zauważamy coś dobrze znanego, a jednocześnie egzotycznego.


Andrew MiksysDisko
Twarda oprawa
Format: 30x24 cm
104 strony, 45 zdjęć
Arok Books 2013
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Inspiracja na dziś: Drew Doggett - „In the Realm of Legends"
19 Paź 2018
Mimo, że otaczają je laguny lodowcowe i nieziemskie kolory, te zwierzęta zdają się nie zwracać uwagi na przytłaczające je piękno. Są nieodrębną częścią rozległego islandzkiego krajobrazu, dla przyjezdnych kojarząc się raczej z surrealnymi wytworami ich wyobraźni. Drew Doggett, amerykański fotograf i filmowiec, uchwycił te piękne konie w serii “In the Realm of Legends”.
0
Adrian Wykrota: “Przykro mi, że już nie umiemy rozmawiać, a Polska to przecież taki fajny kraj”
18 Paź 2018
“Doszliśmy do wniosku, że w tych dynamicznych i ważnych czasach musimy opublikować dokumentalne wypowiedzi fotografów o Polsce i nadać im bezkompromisową, fizyczną formę książek” - piszą autorzy serii wydawniczej o Polsce, dobrani przez fundację PIX.HOUSE. Z Adrianem Wykrotą, autorem jednej z publikowanych już książek rozmawiamy o powstawaniu serii i dalszych planach.
0
Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2018 - zobacz piękno współczesnego portretu
18 Paź 2018
Alice Mann została laureatką tegorocznej prestiżowej nagrody Taylor Wessing Photographic Portrait Prize. Po raz pierwszy w historii konkursu jurorzy nagrodzili nie pojedynczy portret, a serię czterech zdjęć przedstawiających młode mażoretki z Południowej Afryki.
0
Piękna i zagrożona - natura na zdjęciach zwycięzców Wildlife Photographer of the Year 2018
17 Paź 2018
Organizowany od pół wieku przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie konkurs Wildlife Photographer of the Year, co roku oferuje nam unikalne spojrzenie na piękno i problemy dzikiego życia na naszej planecie. Fotografie nagrodzone w 54. edycji to nie tylko piękne kadry, ale i trudne tematy.
0