Guy Archard "Almost" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

15 Październik 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
"Almost" to niezwykle starannie wydana publikacja, której autorem jest Guy Archard. Znajdziemy w niej poetyckie fotografie, których łącznikiem jest kruchość materii oraz tęsknota za upływającym czasem.

Publikacja Almost, której autorem jest Guy Archard zwraca na siebie uwagę już przy pierwszym kontakcie. Z przodu grubej płóciennej okładki wklejono zdjęcie doniczkowego kwiatka i umieszczono srebrzący się tytuł. Brąz zdjęcia harmonizuje z kolorem (również płóciennego) grzbietu książki. To starannie przygotowane wydawnictwo, w którym widać dbałość o najdrobniejszy nawet detal.

W środku znajdziemy nastrojowe, oniryczne zdjęcia wykonane w różnych technikach polaroidowych. W subtelnych obrazach dominują pastelowe, stonowane barwy. Przedstawiają one głównie martwe natury i portrety ludzi, o których nic nie wiemy. Część z nich jest bardziej realistyczna, inne zbliżają się do abstrakcji. To co je łączy to kruchość i ulotność, widoczna zarówno w fotografii kwiatów jak i kobiet.

Autor eksperymentuje z formą. Uwypukla błędy i pomyłki, które są nierozerwalnie związane z procesem powstawania fizycznego obrazu. Pragnie podkreślić materialność tych fotografii. Wiele ze zdjęć jest tak bardzo zniszczonych, że prawie nie rozpoznajemy motywu, który miał być ich tematem. Prawie. W tym słowie zawarty jest również brak i poczucie niedosytu.

To książka o niedoskonałości i rozkładzie, zarówno przedstawianych motywów, jak i samej materii fotograficznej, która bezlitośnie poddaje się działaniu czasu. To także intymny dialog syna z ojcem (autorem części zdjęć w książce jest Graham Archard). Czasem zwrot poezja obrazu bywa nadużywany, w przypadku "Almost" jest jednak jak najbardziej uzasadniony.

Guy ArchardAlmost

Twarda oprawa
Format: 20x25cm
48 stron
40 zdjęć
Bemojake 2013

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Zaglądając pod podszewkę świata. „Solid Maze” Piotra Zbierskiego
Zaglądając pod podszewkę świata. „Solid Maze” Piotra Zbierskiego
Siła fotografii Zbierskiego nie polega na tym, że odbywa on dalekie podróże, często do miejsc trudno dostępnych. Jej istota tkwi w tym, co w tych miejscach odnajduje. W jego ostatnim...
2
Nowy gracz na rynku lamp - GlareOne Botis 80 i Botis 200 w opinii Jacka Woźniaka
Nowy gracz na rynku lamp - GlareOne Botis 80 i Botis 200 w opinii Jacka Woźniaka
Świeżo wprowadzone na rynek lampy GlareOne z serii Botis to dużo światła w kompaktowej formie zasilanej akumulatorem. O tym, jak nowe modele Botis 80 i Botis 200 sprawdzają się w praktyce, pisze...
8
Psi oddech, psie pazury. „Dogbreath” Matthew Genitempo [RECENZJA]
Psi oddech, psie pazury. „Dogbreath” Matthew Genitempo [RECENZJA]
Po arizońskim Tucson Genitempo oprowadzają lokalni nastolatkowie i to o świecie z ich perspektywy opowiada „Dogbreath”. Nowa książka Amerykanina różni się od swoich poprzedniczek, jest...
8