"Łódzkie odcienie szarości" Tomasza Desperaka w Muzeum Miasta Łodzi

Zapraszamy na wystawę Tomasza Desperaka, którą zaprezentuje Muzeum Miasta Łodzi. W swoim cyklu "Łódzkie odcienie szarości" fotograf stara się pokazać pełne sprzeczności miasto. Wernisaż już dzisiaj, 6 lipca o godz. 18:00. Wystawa potrwa do 22 sierpnia 2010.
fot. Tomasz Desperak, Łódzkie odcienie szarości

Od 7 lipca do 22 sierpnia w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę "Łódzkie odcienie szarości" Tomasza Desperaka, która stanowi część cyklu "Nie-zwykła Łódź". Wernisaż 6 lipca o godz. 18:00.

Wystawa "Łódzkie odcienie szarości" to zbiór fotografii o mieście pełnym sprzeczności, architektonicznych dziwolągów, brudu, błota, ale z drugiej strony o ludziach spragnionych piękna.
fot. Tomasz Desperak, Łódzkie odcienie szarości

O swoich zdjęciach autor pisze: Świat czarno-biały, w którym od razu wiadomo, co jest dobre, a co złe, jest naturalną tęsknotą człowieka, każdy chce żyć w nieskomplikowanym świecie. Dostrzeganie tych odcieni szarości przychodzi z wiekiem, doświadczeniem życiowym, zauważamy je, pojmujemy, a potem bezwiednie następuje akceptacja.

Prima facie Łódź jawi się jako metropolia pełna kontrastów, społecznych, architektonicznych, innych... Przyjezdnym i nam łatwo o kategoryczne opinie. I tu zaczyna się ważna funkcja fotografa, funkcja społeczna, niemalże służba. Panuje przesąd, że miejscowy fotograf a priori nie jest właściwym do dokumentacji życia swego miasta. Zarzuca mu się brak dystansu, świeżego spojrzenia, opatrzenie, zobojętnienie. Jednakże, ma on wielką przewagę nad innymi, ma możliwość uchwycenia i pokazania tego co schowane albo niezauważalne, po prostu przebicia się przez powierzchowność. Jedyna trudność polega na podejściu do wykonania tego zadania.

fot. Tomasz Desperak, Łódzkie odcienie szarości

"Łódzkie odcienie szarości" to wybór fotografii wykonanych w latach 2007-2010. Przy doborze tych prac nie kierowała mną utopijna idea pokazania pełnego oblicza Łodzi tj. "wywleczenia" wszystkich jej odcieni. Jest to po prostu pierwsze podsumowanie efektów pełnionej misji, o której mowa wyżej. Metropolia, miasto to nie tylko budynki, infrastruktura, ale przede wszystkim ludzie. To banał, ale niestety zapomina o tym większość uczestników wszelkich konkursu fotograficznych o Łodzi. Ktoś kiedyś świadomie albo przypadkiem zmienił tytuł tej wystawy na "Ludzkie odcienie szarości". Zatem, niech i tak będzie - łódzkie znaczy ludzkie.

I jeszcze jedna refleksja o moim mieście. Ostatnie dwudziestolecie, to drugi ważny moment w dziejach tych ziem. W XIX wieku stworzono od zera metropolię opartą o przemysł włókienniczy. Po 1989 r., po upadku i likwidacji większości fabryk trwa proces zmiany tożsamości miasta. Paradoksalnie to nie struktura społeczna, narodowościowa, ani nawet zawierucha wojenna, a właśnie ekonomia ma wpływ na oblicze Łodzi. To miasto wciąż czeka na pokolenie, które zmieni jego charakter, nie tylko wizualny, ale przede wszystkim duchowy. Zmieni albo wreszcie stworzy...

fot. Tomasz Desperak, Łódzkie odcienie szarości

Tomasz Desperak jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, jak również uczestnikiem warsztatów dla fotoreporterów w agencji NAPO Image, laureatem licznych konkursów, m.in.: "Gałkówek w obiektywie", "Łódzka Fotografia Miesiąca", "Łódź Władysława Reymonta", Newsreportażu 2009 r., a także aktywnym członkiem powstającej grupy fotoreporterskiej "Dokument Polski". Jego głównym artystycznym zainteresowaniem jest fotografia uliczna i fotoreportaż społeczny. W jego obrazach często pojawia się człowiek w miejskiej ikonosferze - podpatrzony, spontaniczny, prawdziwy. Fotografowanie dla niego to rejestr zjawisk społecznych, wizualna socjologia kultury naszego miasta pełnego kontrastów i sprzeczności, niezwykły dokument problemów przybliżający życie codzienne zwykłych ludzi.
fot. Tomasz Desperak, Łódzkie odcienie szarości

Tomasz DesperakŁódzkie odcienie szarości
Wernisaż: 6.07, godz. 18:00
Termin: 7.07-22.08.2010

Muzeum Miasta Łodzi
Pałac Poznańskiego
ul. Ogrodowa 15
Łódź

fot. Tomasz Desperak, Łódzkie odcienie szarości
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1