"Łódzkie odcienie szarości" Tomasza Desperaka w Muzeum Miasta Łodzi

Zapraszamy na wystawę Tomasza Desperaka, którą zaprezentuje Muzeum Miasta Łodzi. W swoim cyklu "Łódzkie odcienie szarości" fotograf stara się pokazać pełne sprzeczności miasto. Wernisaż już dzisiaj, 6 lipca o godz. 18:00. Wystawa potrwa do 22 sierpnia 2010.
fot. Tomasz Desperak, Łódzkie odcienie szarości

Od 7 lipca do 22 sierpnia w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę "Łódzkie odcienie szarości" Tomasza Desperaka, która stanowi część cyklu "Nie-zwykła Łódź". Wernisaż 6 lipca o godz. 18:00.

Wystawa "Łódzkie odcienie szarości" to zbiór fotografii o mieście pełnym sprzeczności, architektonicznych dziwolągów, brudu, błota, ale z drugiej strony o ludziach spragnionych piękna.
fot. Tomasz Desperak, Łódzkie odcienie szarości

O swoich zdjęciach autor pisze: Świat czarno-biały, w którym od razu wiadomo, co jest dobre, a co złe, jest naturalną tęsknotą człowieka, każdy chce żyć w nieskomplikowanym świecie. Dostrzeganie tych odcieni szarości przychodzi z wiekiem, doświadczeniem życiowym, zauważamy je, pojmujemy, a potem bezwiednie następuje akceptacja.

Prima facie Łódź jawi się jako metropolia pełna kontrastów, społecznych, architektonicznych, innych... Przyjezdnym i nam łatwo o kategoryczne opinie. I tu zaczyna się ważna funkcja fotografa, funkcja społeczna, niemalże służba. Panuje przesąd, że miejscowy fotograf a priori nie jest właściwym do dokumentacji życia swego miasta. Zarzuca mu się brak dystansu, świeżego spojrzenia, opatrzenie, zobojętnienie. Jednakże, ma on wielką przewagę nad innymi, ma możliwość uchwycenia i pokazania tego co schowane albo niezauważalne, po prostu przebicia się przez powierzchowność. Jedyna trudność polega na podejściu do wykonania tego zadania.

fot. Tomasz Desperak, Łódzkie odcienie szarości

"Łódzkie odcienie szarości" to wybór fotografii wykonanych w latach 2007-2010. Przy doborze tych prac nie kierowała mną utopijna idea pokazania pełnego oblicza Łodzi tj. "wywleczenia" wszystkich jej odcieni. Jest to po prostu pierwsze podsumowanie efektów pełnionej misji, o której mowa wyżej. Metropolia, miasto to nie tylko budynki, infrastruktura, ale przede wszystkim ludzie. To banał, ale niestety zapomina o tym większość uczestników wszelkich konkursu fotograficznych o Łodzi. Ktoś kiedyś świadomie albo przypadkiem zmienił tytuł tej wystawy na "Ludzkie odcienie szarości". Zatem, niech i tak będzie - łódzkie znaczy ludzkie.

I jeszcze jedna refleksja o moim mieście. Ostatnie dwudziestolecie, to drugi ważny moment w dziejach tych ziem. W XIX wieku stworzono od zera metropolię opartą o przemysł włókienniczy. Po 1989 r., po upadku i likwidacji większości fabryk trwa proces zmiany tożsamości miasta. Paradoksalnie to nie struktura społeczna, narodowościowa, ani nawet zawierucha wojenna, a właśnie ekonomia ma wpływ na oblicze Łodzi. To miasto wciąż czeka na pokolenie, które zmieni jego charakter, nie tylko wizualny, ale przede wszystkim duchowy. Zmieni albo wreszcie stworzy...

fot. Tomasz Desperak, Łódzkie odcienie szarości

Tomasz Desperak jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, jak również uczestnikiem warsztatów dla fotoreporterów w agencji NAPO Image, laureatem licznych konkursów, m.in.: "Gałkówek w obiektywie", "Łódzka Fotografia Miesiąca", "Łódź Władysława Reymonta", Newsreportażu 2009 r., a także aktywnym członkiem powstającej grupy fotoreporterskiej "Dokument Polski". Jego głównym artystycznym zainteresowaniem jest fotografia uliczna i fotoreportaż społeczny. W jego obrazach często pojawia się człowiek w miejskiej ikonosferze - podpatrzony, spontaniczny, prawdziwy. Fotografowanie dla niego to rejestr zjawisk społecznych, wizualna socjologia kultury naszego miasta pełnego kontrastów i sprzeczności, niezwykły dokument problemów przybliżający życie codzienne zwykłych ludzi.
fot. Tomasz Desperak, Łódzkie odcienie szarości

Tomasz DesperakŁódzkie odcienie szarości
Wernisaż: 6.07, godz. 18:00
Termin: 7.07-22.08.2010

Muzeum Miasta Łodzi
Pałac Poznańskiego
ul. Ogrodowa 15
Łódź

fot. Tomasz Desperak, Łódzkie odcienie szarości
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
17
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0