Rusza festiwal "Wilno w Gdańsku"

Festiwal "Wilno w Gdańsku" rozpoczyna się 3 września i potrwa cztery dni. W programie prezentacja prac absolwentów wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych i Akvile Anglicaite. Będzie również okazja uczestnictwa w Intermedialnych Warsztatach Fotograficznych prowadzonych przez litewką artystkę - Jurgitą Remeikyte.
W najbliższy czwartek, 3 września rozpoczyna się II Festiwal Europejskich Stolic Kultury "Wiln w Gdańsku". Czterodniowy maraton artystyczny - prezentacja tego co nowe, ciekawe i uznane, we współczesnej sztuce litewskiej. Do realizacji projektu zaproszono muzyków jak i artystów sztuk wizualnych reprezentujących najciekawsze tendencje w muzyce, fotografii i multimediach - zapewniaja organizatorzy.

Poniżej prezentujemy wydarzenia z fotograficznej części festiwalu.

fot. Lina Kruopyte
Towards Photography
Wernisaż: 3.09, godz. 19:00

Królewska Fabryka Karabinów
ul. Łąkowa 35-38, Gdańsk


Wystawa studentów Wydziału Fotografii i Nowych Mediów wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której udział wezmą: Arnas Anskaitis, Domas Rukas, Ieva Bernotaite, Julius Kursys, Justina Nekrasaite, Lina Kruopyte, Lina Kynaite, Lina Praudzinskaite.

Ośmiu artystów, których prace na pierwszy rzut oka wydają się mieć mało ze sobą wspólnego. Poza oczywistymi różnicami, przy bliższym spojrzeniu wszystkie wyrażają pewną wrażliwość w stosunku do medium fotografii. Młodzi artyści poruszają się w obszarze postfotografii, cechującej się przekraczaniem granic i świadomej wypowiedzi artystycznej. Otwarci na nowe fenomeny wizualne poszukują alternatywnych sposobów obrazowania.
fot. Vilma Sylkiene
Vilma ŠileikieneMade in Lithuania/ Process
Wernisaż: 4.09 godz. 18:30

Galeria Pionova,
ul. Olejarna 2, Gdańsk


Wileńska artystka bada te cechy litewskiej kultury, które jej zdaniem pozwalają Litwie zachować jej wyjątkowość w nowym układzie geopolitycznym Europy. Šileikiene porusza się w obszarze fotografii, sztuki video instalacji, recyclingu z różnych materiałów. Sama o sobie pisze: Lubię przypadki kiedy mogę reagować spontanicznie na nowe sytuacje, nowe miejsca, nowe wydarzenia. Ważne jest dla mnie codzienne życie i proces socjalizacji.
fot. Akvile Anglickaite
Akvile AnglickaiteHomes
Wernisaż: 5.09, godz. 18:00

CSW Łaźnia
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk


Ciepłe, przytulne, znajome, miłe tak w kilku słowach opisać możne typowe przedmieścia wielu europejskich miast zasiedlane przez klasę średnią. Z jednej strony zielone, dobre dla dzieci z drugiej podobne, symetryczne, powtarzające się w określonym rytmie. Czy odczytać je można jako symbol monotonnej egzystencji stojącej za obietnicą taniego luksusu?

fot. Jurgita Remeikyte
Intermedialne Warsztaty fotograficzne z Jurgitą Remeikyte
Termin: 3-5.09

Królewska Fabryka Karabinów
ul. Łąkowa 35-38, Gdańsk - Dolne Miasto


Trzydniowe warsztaty skierowane do osób zainteresowanych interdyscyplinarnym charakterem obszaru sztuki, poszukujących fotografii wykraczającej poza jej czysto dokumentalny jak i warsztatowy charakter. Zajęcia poprowadzi litewska artystka, pracownik Wydziału Sztuk Wizualnych wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, Jurgita Remeikyte. Podczas warsztatów uczestnicy będą pracować w terenie badając wzajemne oddziaływanie między obrazem a przestrzenią miejską, fotografią a rzeczywistością. Szczególny nacisk położony zostanie także na tematykę 'galerii', czym jest ta przestrzeń, a czym może być?

Podczas warsztatów uczestnicy będą korzystać z własnego sprzętu fotograficznego. Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim. Ze względu na ograniczoną ilość uczestników decyduje kolejność zgłoszeń na adres: koordynator@gak.gda.pl

Canal Reward
PB 8 (Andrius Rugevicius)

Wernisaż: 4 września 20:00

CSW Łaźnia
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk


Instalacja dźwiękowa, audio performance w przestrzeni publicznej.

PB 8 (Andrius Rugevicius) jest absolwentem Wydziału Fotografii i Nowych Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Od 2001 roku swoje prace realizuje pod pseudonimem PB8, publicznie po raz pierwszy artysta użył go w 2006 roku podczas projektu PB8 001 V. W 2004 był współproducentem Festiwalu "Elektrodienos. Unidentified Sound Object" w Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie; od 2005 roku realizuje serię wydarzeń "Workshow". Swoje prace prezentował w Wilnie, Szwajcarii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Anglii. Więcej a artyście www.pb8.lt

Realizację PB 8 (Andrius Rugevicius) powstają na bazie wcześniejszych nagrań dźwiękowych. Rugevicius tworzy z nich elektro-akustyczne mozaiki. Pseudonim PB8 jest rodzajem wizualnego kalamburu, kodu do odczytania prac artysty. PB oznacza rozwój form, osiem oznacza nieskończoną możliwość indywidualnych interpretacji. Prace Rugeviciusa są wypadkową zainteresowań sztuką interaktywną, siłami przyrody i współczesną technologią.

Realizacje mogą przybrać różne formy - niemal niewidzialną pozostawionej na ulicy taksówki z włączonym radiem odtwarzającym terapeutyczne nagranie śpiewu ptaków lub dialogu ludzi z zamkniętymi oczami stojących w kuchni. Artysta poszukuje form sztuki przyjaznych dla ludzi - zrozumiałych, dających przyjemność, optymistycznych, relaksacyjnych. Zainteresowanie światem Natury ma swoje źródło w kulturze i religii Bałtów, ich uzależnieniu od cykli przyrody. Rugevicius stara się ich sposób myślenia dopasować do współczesności. Pracuje z miejscem i do miejsca, w swoich pracach stara się zniwelować swoją rolę jako autora kontrolera procesu. Wykorzystuje zdobycze najnowszej techniki by działać przypadkowo, spontanicznie. Interesuje go głównie dźwięk jako substancja najbliższa Naturze, duszy. Do stworzenia instalacji w Gdańsku Rugevicius wykorzysta podwodne nagrania wody w kanale i kawałek fotograficznej kliszy znalezionej podczas wizyty w Gdańsku.

fot. Monika Bielskyte
A PLACE TO WASH THE HEART CHAPTER 1 VIDEO SOME/THINGS MAGAZINE
Projekt: Monika Bielskyte, współpraca: James Cheng Tana
Muzyka: Kamohmin & Ragnar, Edycja & produkcja video SOME/THINGS

Wernisaż: 5 września 18:00
CAC Łaźnia
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk


"A PLACE TO WASH THE HEART" to projekt zainspirowany fuzją filozofii, literatury oraz kultury Wschodu i Zachodu. Projekt ciągle tworzony, docelowo mający się składać z pięciu rozdziałów. Rozdział I - Video jest zapisem podróży a raczej fascynacji artystki historią i kulturą odwiedzanych krajów - Kambodży, Laosu, Wietnamu, Tajlandii, Północno-Wschodnich Chin, Portugalii & Francji a także spotkań z ich mieszkańcami. Eksponowanym elementem jest relacja pomiędzy człowiekiem a środowiskiem.

Prace Moniki Bielskyte przyciągają uwagę frapującym niedopowiedzeniem, są mroczne lecz całkowicie "szczere" i "prawdziwe". Podczas jej wystawy w Amsterdamie widzowie opisali je jako "imponujące" i "poruszające". Bielskyte pokazuje świat takim, jaki jest a punktem wyjścia jej poszukiwań jest uchwycenie okrutnych i straszliwych obrazów w piękny i prosty sposób.

Podczas wernisażu zostanie także przedstawiona multimedialna prezentacja SOME/THINGS MAGAZINE, który prezentuje dokonania wybitnych artystów/ projektantów/osobowości. Znajdziemy w nim obszerną sekcję fotograficzną, wyczerpujące wywiady jak i nigdy wcześniej niepublikowane materiały.

We wrześniu 2009 roku opublikowana zostanie pierwsza wersja drukowana magazynu, a jej prezentacje odbędą się w Nowym Jorku, Tokio, Paryżu i Londynie. Znajdziemy w niej min. wywiad oraz publikowane po raz pierwszy prace nagradzanego na całym świecie, amerykańskiego fotografa Rogera Ballena, zdjęcia z atelier Michela & Ricka Owena, wywiad z jednym z najważniejszych & najbardziej odkrywczych artystów chińskich Hanga Huana, plastyczne prace Antony & The Johnsons.

Redakcja SOME/THINGS: James Cheng Tan, Monika Bielskyte & Carlo Zollo.
www.someslashthings.com

Więcej informacji oraz pełny program na stronie: www.gak.gda.pl

Wilno w Gdańsku
II Festiwal Europejskich Stolic Kultury
Termin: 3-6.09
Gdańsk
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
3
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0