"Znikający widok" Teo Kemilewa

Autor: Marta Majewska

13 Marzec 2003
Artykuł na: 2-3 minuty

"Co zrobić, kiedy pewnego dnia przed balkonem, na który wchodzisz każdego dnia, by spojrzeć na pobliski las, pojawiają się maszyny budowlane?" Teo Kemilew postanowił fotografować dzień po dniu znikający za betonową ściana widok.

Co przeżywasz, kiedy pewnego dnia przed Twoim balkonem, na który wchodzisz każdego dnia, by spojrzeć na pobliski las, pojawiają się maszyny budowlane? Jeszcze nie przeczuwasz, że między Tobą a światem stanie betonowa zapora. Nie wiesz co zapowiadają dźwigi, ale już rodzi się w Tobie bunt...

wernisaż wystawy Teo Kemilewa w Galerii Serdika, fot. Iza Rogulska


Ten bunt można wyrazić na wiele sposobów: pisać wnioski i petycje, szukać nowego mieszkania, patrzeć złowrogo na mieszkańców nowego bloku, którzy mają widok na las.
Teo Kemilew - bułgarski artysta, absolwent sofijskiej ASP, wyraził sprzeciw w sposób, który wydawał mu się najbardziej naturalny - za pomocą emulsji światłoczułej.

wernisaż wystawy Teo Kemilewa w Galerii Serdika , fot. Iza Rogulska


Tydzień po tygodniu, przez 2 lata fotografował budowę z własnego balkonu. Na początku na zdjęciach były niewielkie fundamenty z zielenią lasu w tle. Na koniec z tła został wąski pasek nieba. Tak właśnie powstała wystawa Znikający widok prezentowana przez Bułgarski Instytut Kultury.

fotografia T. Kemilewa z wystawy "Znikający widok"


Trzeba przyznać, że pomysł był doskonały. Fotografie wyrażają obawy i sprzeciw, które przeżyło wiele osób. Najbardziej liczy się dokumentacja i przekaz, choć strona estetyczna wystawy także wymaga komentarza. Oceniając artystyczną wartość zdjęć należy pamiętać o dwóch determinantach: fotograf miał ściśle wyznaczony obiekt i mógł go fotografować z jednej tylko perspektywy. Artysta musiał się więc skupić na tym, co się zmienia, żeby nie stworzyć 20 identycznych fotografii, a zmieniała się wysokość bloku i warunki atmosferyczne.

wernisaż wystawy Teo Kemilewa w Galerii Serdika, fot. Iza Rogulska


Eksponowane zdjęcia są więc fotograficzną wariacją na temat wciąż rosnącego budynku, wyrażają sprzeciw wobec znikającego widoku. Wystawę można oglądać w Galerii Serdika, przy ul. Świętokrzyskiej 32, do 28 marca 2003, od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pierwsza taka wystawa w Europie - nadchodzi Fotofestiwal 2025
Pierwsza taka wystawa w Europie - nadchodzi Fotofestiwal 2025
Premierowa wystawa Yorgosa Lanthimosa, projekty o amerykańskiej propagandzie i fikcji, otwarcie dla publiczności zabytkowego basenu YMCA - 24. Fotofestiwal ogłosił główne punkty...
18
Nadchodzi 3. edycja Festiwalu Fotoforma - PGE Narodowy ponownie stanie się polskim centrum filmu i fotografii
Nadchodzi 3. edycja Festiwalu Fotoforma - PGE Narodowy ponownie stanie się polskim centrum filmu i...
Już 16 i 17 października 2025 r. PGE Narodowy w Warszawie będzie gościł kolejną edycję Festiwalu Fotoforma. Przez dwa dni uczestnicy będą mogli czerpać inspirację, zdobywać wiedzę,...
7
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Zestaw, który sprawdzi się w każdym domowym lub profesjonalnym studiu - GlareOne LED 220 lub 300 BiColor D ze statywem Air A-275 i softboxem 60×90 Easy Fold teraz do kupienia w atrakcyjnej...
2