Noc Muzeów po raz pierwszy w ZPAF - relacja

Autor: Marta Majewska

18 Maj 2009
Artykuł na: 4-5 minut

Po raz pierwszy w historii Okręg Warszawski ZPAF otworzył Starą Galerię i Galerię Obok w Noc Muzeów. Na ciekawie zapowiadającą się imprezę pod patronatem fotopolis.pl przybyło ponad 700 osób. Niektórzy ustawili się w kolejce jeszcze przed otwarciem, a wielu z nich po gorących dyskusjach opuściło Plac Zamkowy dopiero o 1.30.

Myślą przewodnią autorskich prezentacji i wystaw była tematyka ciała i cielesności w fotografii. Największym powodzeniem cieszyły się spotkania z fotografami oraz fotoAKTywacja, multimedialna prezentacja wyświetlana w bramie między galeriami.

Akty czeskich artystów w Starej Galerii fot. Marek Witkowski

Punktem wyjścia dla Nocy Muzeów w ZPAF-ie była kończąca się dzień po wydarzeniu wystawa Akt w czeskiej fotografii 1960-2000. Projekt został przygotowany przez Vladimira Birgusa i prezentował między innymi fotografie Jana Saudka, Ivana Pinkavy i Tono Stano.

Sala pełna słuchaczy podczas spotkania z Mikołajem Grynbergiem fot. Marcin Jankowski

Dużo dobrej energii wniosły spotkania z fotografami. Sale były wypełnione po brzegi, a ludzie stali nawet w otwartych drzwiach. Po każdym pokazie słuchacze mogli osobiście porozmawiać z artystami. Cykl rozmów rozpoczął Tomek Sikora. Opowiadał o swoim projekcie multimedialnym Kobieta oraz pracy z modelkami podczas jego realizacji. Projekt łączy fotografię, muzykę skomponowaną przez Cezarego Skubiszewskiego i poezję Renaty Plagi

Tomek Sikora za chwilę oceni prace adeptów (fot. Marek Witkowski)

Magda Hueckel zaprezentowała cykl fotografii czarno-białych i zastanawiała się nad różnicą między pracą w ciemni tradycyjnej i cyfrowej.

Gorąca dyskusja o cielesności z Magdą Hueckel (fot. Marcin Jankowski)

Mikołaj Grynberg opowiadał słuchaczom o przygodach podczas fotografowania byłych tancerzy samby w Rio de Janeiro.

Mikołaj Grynberg uważa, że fotografia jest pretekstem do spotkania z ludźmi. Tutaj opowiada o swoim projekcie w Rio de Janeiro (fot. Marek Witkowski)

Na kolejnym spotkaniu Katarzyna Majak pokazała projekty fotograficzne i wideo. Oba dotyczyły badania cielesności przy pomocy różnych technik. Z kolei Leszek Szurkowski połączył fotografię z książką i powstała Erotica. Długa dyskusja z publicznością przeciągnęła się poza planowane godziny otwarcia aż do 1.30. Przy okazji kwitła sprzedaż książek i albumów o fotografii.

Zainteresowanie książkami i albumami o fotografii (fot. Marcin Jankowski)

Dużym zainteresowaniem cieszyła się fotoAKTywacja. Absolwenci oraz słuchacze Studium Fotografii i krótkich kursów ZPAF prezentowali swoje prace. Ekran plazmowy wiszący w bramie między galeriami przyciągał przechodniów. Drugi znalazł się w holu wejściowym - to wersja z myślą o zmarźluchach.

Gratulujemy warszawskiemu ZPAFowi inicjatywy i czekamy na kolejną Noc Muzeów!

Tekst: Olga Strużyna

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
4
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10