Marta Sinior "Nieprzeżyte" - wystawa w Galerii Ateneum Młodych

0
ms
9 Marzec 2009
Artykuł na: 4-5 minut
W piątek, 13 marca o godzinie 19, odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Marty Sinior, autorki uhonorowanej w zeszłym roku pierwszą nagrodą w konkursie "Fotografia Młodych". Na wystawie w Galerii Ateneum Młodych pokazany zostanie projekt "Nieprzeżyte".
Artystka buduje hipotetyczną historię swojego życia. Uczestniczy w ważnych ceremoniach i uroczystościach innych ludzi. Na moment staje się jednym z bohaterów wydarzeń.
fot. Marta Sinior
"Potrzebuję moich wspomnień. Są moimi dokumentami. Strzegę ich. Są moją prywatnością i jestem o nie niezwykle zazdrosna." Te słowa Louise Burgeois, której sztuka obsesyjnie krąży wokół wspomnień z dzieciństwa, przyszły mi na myśl, gdy obejrzałam projekt Marty Sinior, artystki, która fotograficznie przepracowuje wydarzenia z własnej przeszłości. W odróżnieniu od Burgeois, fotografka nie tylko czerpie ze wspomnień, ale także je fabrykuje, tworząc fotograficzny dokument równoległego życia. W cyklu "Nieprzeżyte" artystka kreuje wspomnienia, fotografując sceny z hipotetycznej, boleśnie niemożliwej teraźniejszości. Cykl ten jest fotograficznym "co by było gdyby", rekonfiguracją życia, które mogło się zdarzyć naprawdę, gdyby sprawy potoczyły się inaczej.
fot. Marta Sinior
(...) Marta Sinior wpisując siebie samą w scenariusz fotograficznych wspomnień obcych ludzi, tworzy drugi, fikcyjny, ale bardzo prawdopodobny scenariusz własnej biografii. Podążając za naturalnym odruchem żałoby pojawiającym się na widok szczęścia innych, którego nas samych życie pozbawiło, artystka zajmuje miejsce bohaterek snap-shotów, w których sytuacji kiedyś mogłaby być, a teraz tylko chciałaby się znaleźć. W ten sposób, "grając" w szczęśliwych scenach z filmu życia innych, konstruuje swoje hipotetyczne, osobiste i rodzinne szczęście. Jedynym dowodem i miejscem jego istnienia jest album fotografii - projekcji własnego życia, życzeń-wspomnień obsesyjnie rozgrywających się w jej świadomości. Basia Sokołowska, fragment tekstu to wystawy.
fot. Marta Sinior
Marta Sinior - niedoszła magister zarządzania. Ukończyła Roczne Studium Form Fotograficznych Fundacji "Fotografia dla przyszłości" oraz kurs warsztatowy Studium Fotografii ZPAF 2002/2003. Obecnie przygotowuje się do dyplomu magisterskiego na poznańskiej ASP. Współzałożycielka Animal Foto Projekt. Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, m.in.: "Zapach" w Starej Pomarańczarni w Warszawie (2002), "Prezentacje" i projekt "+/-" w Starej Galerii ZPAF (2003), wystawa w ramach Fabryki Fotografii na Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi (2004), "7 lAbiRynT" w Kłodzku (2005), "8 na 8" w Galerii Jabłkowskich w Warszawie (2007). Jest autorką zdjęć, które pojawiły się na plakatach społecznej akcji "Umierali w słońcu", organizowanej z okazji 60-tej rocznicy Powstania Warszawskiego. Jedno z powstałych wtedy zdjęć zdobiło okładkę magazynu "Ozon". W 2008 roku otrzymała I nagrodę w konkursie "Fotografia Młodych". Ekspozycja w Galerii Ateneum Młodych będzie jej pierwszą indywidualną prezentacją.
fot. Marta Sinior


Marta Sinior - NIEPRZEŻYTE
Wernisaż: 13.03.2009 godz. 19.00
Termin: 13.03.2009 - 15.04.2009

Galeria Ateneum Młodych
ul. Piwna 51/53 (Stare Miasto)
Warszawa
Komentarze
Powiązane artykuły
Powiązane artykuły
Powiązane artykuły
Powiązane artykuły
Powiązane artykuły