Mikołaj Długosz "Real foto: ludzie i rzeczy" - wystawa w SPOT w Poznaniu

ms
6 Lut 2009
Fundacja SPOT zaprasza na otwarcie wystawy "Real foto: ludzie i rzeczy". Projekt Mikołaja Długosza to kolekcja amatorskich fotografii, wybranych spośród tysięcy, jakie Polacy każdego dnia dołączają do aukcji internetowych. Na zdjęciach, wykonanych w domach, samochodach, na podwórkach oglądamy różne przedmioty wystawione na sprzedaż. Wernisaż już w sobotę, 7 lutego o godzinie 19. Wystawa inauguruje nowy cykl prezentacji młodych, polskich fotografów "SEE YOU".
Projekt "Real foto" pokazywano do tej pory m.in. w Bunkrze Sztuki, podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie 2008 oraz w CSW Zamek Ujazdowski, w ramach wystawy "Efekt czerwonych oczu: fotografia polska XXI wieku". Nakładem Korporacji Ha!art ukazał się też album, o tym samym tytule.

Mikołaja Długosza interesowały zdjęcia, dołączane przez Polaków do aukcji internetowych. "Zwykłe", amatorskie fotografie, wykonane w konkretnym celu - żeby zareklamować, zaprezentować rzeczy, wystawiane na sprzedaż. Przejrzał ogromne ilości stron. Spośród tysięcy obrazów, wybrał kilkadziesiąt, które złożyły się na zupełnie nową historię.
Z kolekcji Mikołaja Długosza
Dzięki projektowi Mikołaja Długosza podglądamy nieznajomych w ich kuchniach, sypialniach i ogrodach. To tam prezentują niepotrzebne futra, radia, meble i samoloty odrzutowe. My, zamiast decydować o przydatności prezentowanych rzeczy, poznajemy stojące za ich właścicielami upodobania estetyczne i hierarchie wartości, a przede wszystkim polską codzienną "niewidzialną" rzeczywistość.(fragment tekstu do wystawy w SPOT)
Z kolekcji Mikołaja Długosza
Mikołaj Długosz (ur. 1975) Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1999-2002). Fotograf, współpracownik m.in. "Fluidu", "City Magazine" i "Notesu na 6 tygodni". Publikował zdjęcia m.in. we włoskim "L'Uomo Vogue" i angielskim "Tank Magazine". Laureat nagrody Chimery 2005 za okładkę magazynu "Life Style". Wystawiał prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Wybrane wystawy i pokazy: Galeria FF (2002), Centre Pompidou (2004), Galeria Zoo (2005), Galeria Studia Melon (2006), Galeria Yours (2006), CSW Zamek Ujazdowski (2008), Bunkier Sztuki (2008), Galeria Kronika (2009). Autor dwóch albumów, do których wybrał polskie pocztówki z lat 70 i 80-tych ("Pogoda ładna, aż żal wyjeżdżać", Warszawa 2006) oraz zdjęcia z polskich aukcji internetowych ("Real foto", Kraków 2008).
Z kolekcji Mikołaja Długosza
Fundacja SPOT., organizator wystawy, została założona w 2008 roku z myślą o inicjowaniu, wspieraniu i promowaniu działań na rzecz kultury i sztuki. Poprzez organizację warsztatów, kursów, wykładów, spotkań, dyskusji, wystaw i koncertów chce łączyć edukację ze sztuką i formami aktywnego spędzania czasu wolnego. W polu zainteresowań fundacji znajdują się niekonwencjonalne zjawiska, wykorzystujące nowe formy artystycznego wyrazu, szukające nowych form obecności sztuki w życiu codziennym. Fundacja skupia grono otwartych i twórczych osób, które zaprasza wszystkich chętnych do współtworzenia ciekawych artystyczno-kulturalnych wydarzeń.

Inaugurowany cykl SEE YOU obejmie serię prezentacji młodych polskich fotografów. Organizatorzy planują wystawy raz na dwa miesiące. Będą im towarzyszyły spotkania z autorami. Część prezentowanych prac będzie wystawiona na sprzedaż. Na zakończenie projektu wydany zostanie katalog, podsumowujący wszystkie prezentacje.

Wystawie "Real foto" towarzyszyć będzie slide-show "Pogoda ładna, aż żal wyjeżdżać". Pokaz obejmie zdjęcia z pocztówek z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, również z kolekcji Mikołaja Długosza.

Na stronie Fundacji Bęc Zmiana znaleźć można wywiad z Mikołajem Długoszem. O projekcie "Real foto" rozmawiała z autorem w zeszłym roku Bogna Świątkowska.


Mikołaj Długosz - REAL FOTO: LUDZIE I RZECZY
Wernisaż: 7.02.2009 godz. 19.00
Termin: 7.02.2009 - 26.02.2009

SPOT
ul. Dolna Wilda 87
Poznań
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0