Mikołaj Długosz "Real foto: ludzie i rzeczy" - wystawa w SPOT w Poznaniu

ms
6 Lut 2009
Fundacja SPOT zaprasza na otwarcie wystawy "Real foto: ludzie i rzeczy". Projekt Mikołaja Długosza to kolekcja amatorskich fotografii, wybranych spośród tysięcy, jakie Polacy każdego dnia dołączają do aukcji internetowych. Na zdjęciach, wykonanych w domach, samochodach, na podwórkach oglądamy różne przedmioty wystawione na sprzedaż. Wernisaż już w sobotę, 7 lutego o godzinie 19. Wystawa inauguruje nowy cykl prezentacji młodych, polskich fotografów "SEE YOU".
Projekt "Real foto" pokazywano do tej pory m.in. w Bunkrze Sztuki, podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie 2008 oraz w CSW Zamek Ujazdowski, w ramach wystawy "Efekt czerwonych oczu: fotografia polska XXI wieku". Nakładem Korporacji Ha!art ukazał się też album, o tym samym tytule.

Mikołaja Długosza interesowały zdjęcia, dołączane przez Polaków do aukcji internetowych. "Zwykłe", amatorskie fotografie, wykonane w konkretnym celu - żeby zareklamować, zaprezentować rzeczy, wystawiane na sprzedaż. Przejrzał ogromne ilości stron. Spośród tysięcy obrazów, wybrał kilkadziesiąt, które złożyły się na zupełnie nową historię.
Z kolekcji Mikołaja Długosza
Dzięki projektowi Mikołaja Długosza podglądamy nieznajomych w ich kuchniach, sypialniach i ogrodach. To tam prezentują niepotrzebne futra, radia, meble i samoloty odrzutowe. My, zamiast decydować o przydatności prezentowanych rzeczy, poznajemy stojące za ich właścicielami upodobania estetyczne i hierarchie wartości, a przede wszystkim polską codzienną "niewidzialną" rzeczywistość.(fragment tekstu do wystawy w SPOT)
Z kolekcji Mikołaja Długosza
Mikołaj Długosz (ur. 1975) Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1999-2002). Fotograf, współpracownik m.in. "Fluidu", "City Magazine" i "Notesu na 6 tygodni". Publikował zdjęcia m.in. we włoskim "L'Uomo Vogue" i angielskim "Tank Magazine". Laureat nagrody Chimery 2005 za okładkę magazynu "Life Style". Wystawiał prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Wybrane wystawy i pokazy: Galeria FF (2002), Centre Pompidou (2004), Galeria Zoo (2005), Galeria Studia Melon (2006), Galeria Yours (2006), CSW Zamek Ujazdowski (2008), Bunkier Sztuki (2008), Galeria Kronika (2009). Autor dwóch albumów, do których wybrał polskie pocztówki z lat 70 i 80-tych ("Pogoda ładna, aż żal wyjeżdżać", Warszawa 2006) oraz zdjęcia z polskich aukcji internetowych ("Real foto", Kraków 2008).
Z kolekcji Mikołaja Długosza
Fundacja SPOT., organizator wystawy, została założona w 2008 roku z myślą o inicjowaniu, wspieraniu i promowaniu działań na rzecz kultury i sztuki. Poprzez organizację warsztatów, kursów, wykładów, spotkań, dyskusji, wystaw i koncertów chce łączyć edukację ze sztuką i formami aktywnego spędzania czasu wolnego. W polu zainteresowań fundacji znajdują się niekonwencjonalne zjawiska, wykorzystujące nowe formy artystycznego wyrazu, szukające nowych form obecności sztuki w życiu codziennym. Fundacja skupia grono otwartych i twórczych osób, które zaprasza wszystkich chętnych do współtworzenia ciekawych artystyczno-kulturalnych wydarzeń.

Inaugurowany cykl SEE YOU obejmie serię prezentacji młodych polskich fotografów. Organizatorzy planują wystawy raz na dwa miesiące. Będą im towarzyszyły spotkania z autorami. Część prezentowanych prac będzie wystawiona na sprzedaż. Na zakończenie projektu wydany zostanie katalog, podsumowujący wszystkie prezentacje.

Wystawie "Real foto" towarzyszyć będzie slide-show "Pogoda ładna, aż żal wyjeżdżać". Pokaz obejmie zdjęcia z pocztówek z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, również z kolekcji Mikołaja Długosza.

Na stronie Fundacji Bęc Zmiana znaleźć można wywiad z Mikołajem Długoszem. O projekcie "Real foto" rozmawiała z autorem w zeszłym roku Bogna Świątkowska.


Mikołaj Długosz - REAL FOTO: LUDZIE I RZECZY
Wernisaż: 7.02.2009 godz. 19.00
Termin: 7.02.2009 - 26.02.2009

SPOT
ul. Dolna Wilda 87
Poznań
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
1
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4