Mikołaj Długosz "Real foto: ludzie i rzeczy" - wystawa w SPOT w Poznaniu

ms
6 Lut 2009
Fundacja SPOT zaprasza na otwarcie wystawy "Real foto: ludzie i rzeczy". Projekt Mikołaja Długosza to kolekcja amatorskich fotografii, wybranych spośród tysięcy, jakie Polacy każdego dnia dołączają do aukcji internetowych. Na zdjęciach, wykonanych w domach, samochodach, na podwórkach oglądamy różne przedmioty wystawione na sprzedaż. Wernisaż już w sobotę, 7 lutego o godzinie 19. Wystawa inauguruje nowy cykl prezentacji młodych, polskich fotografów "SEE YOU".
Projekt "Real foto" pokazywano do tej pory m.in. w Bunkrze Sztuki, podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie 2008 oraz w CSW Zamek Ujazdowski, w ramach wystawy "Efekt czerwonych oczu: fotografia polska XXI wieku". Nakładem Korporacji Ha!art ukazał się też album, o tym samym tytule.

Mikołaja Długosza interesowały zdjęcia, dołączane przez Polaków do aukcji internetowych. "Zwykłe", amatorskie fotografie, wykonane w konkretnym celu - żeby zareklamować, zaprezentować rzeczy, wystawiane na sprzedaż. Przejrzał ogromne ilości stron. Spośród tysięcy obrazów, wybrał kilkadziesiąt, które złożyły się na zupełnie nową historię.
Z kolekcji Mikołaja Długosza
Dzięki projektowi Mikołaja Długosza podglądamy nieznajomych w ich kuchniach, sypialniach i ogrodach. To tam prezentują niepotrzebne futra, radia, meble i samoloty odrzutowe. My, zamiast decydować o przydatności prezentowanych rzeczy, poznajemy stojące za ich właścicielami upodobania estetyczne i hierarchie wartości, a przede wszystkim polską codzienną "niewidzialną" rzeczywistość.(fragment tekstu do wystawy w SPOT)
Z kolekcji Mikołaja Długosza
Mikołaj Długosz (ur. 1975) Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1999-2002). Fotograf, współpracownik m.in. "Fluidu", "City Magazine" i "Notesu na 6 tygodni". Publikował zdjęcia m.in. we włoskim "L'Uomo Vogue" i angielskim "Tank Magazine". Laureat nagrody Chimery 2005 za okładkę magazynu "Life Style". Wystawiał prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Wybrane wystawy i pokazy: Galeria FF (2002), Centre Pompidou (2004), Galeria Zoo (2005), Galeria Studia Melon (2006), Galeria Yours (2006), CSW Zamek Ujazdowski (2008), Bunkier Sztuki (2008), Galeria Kronika (2009). Autor dwóch albumów, do których wybrał polskie pocztówki z lat 70 i 80-tych ("Pogoda ładna, aż żal wyjeżdżać", Warszawa 2006) oraz zdjęcia z polskich aukcji internetowych ("Real foto", Kraków 2008).
Z kolekcji Mikołaja Długosza
Fundacja SPOT., organizator wystawy, została założona w 2008 roku z myślą o inicjowaniu, wspieraniu i promowaniu działań na rzecz kultury i sztuki. Poprzez organizację warsztatów, kursów, wykładów, spotkań, dyskusji, wystaw i koncertów chce łączyć edukację ze sztuką i formami aktywnego spędzania czasu wolnego. W polu zainteresowań fundacji znajdują się niekonwencjonalne zjawiska, wykorzystujące nowe formy artystycznego wyrazu, szukające nowych form obecności sztuki w życiu codziennym. Fundacja skupia grono otwartych i twórczych osób, które zaprasza wszystkich chętnych do współtworzenia ciekawych artystyczno-kulturalnych wydarzeń.

Inaugurowany cykl SEE YOU obejmie serię prezentacji młodych polskich fotografów. Organizatorzy planują wystawy raz na dwa miesiące. Będą im towarzyszyły spotkania z autorami. Część prezentowanych prac będzie wystawiona na sprzedaż. Na zakończenie projektu wydany zostanie katalog, podsumowujący wszystkie prezentacje.

Wystawie "Real foto" towarzyszyć będzie slide-show "Pogoda ładna, aż żal wyjeżdżać". Pokaz obejmie zdjęcia z pocztówek z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, również z kolekcji Mikołaja Długosza.

Na stronie Fundacji Bęc Zmiana znaleźć można wywiad z Mikołajem Długoszem. O projekcie "Real foto" rozmawiała z autorem w zeszłym roku Bogna Świątkowska.


Mikołaj Długosz - REAL FOTO: LUDZIE I RZECZY
Wernisaż: 7.02.2009 godz. 19.00
Termin: 7.02.2009 - 26.02.2009

SPOT
ul. Dolna Wilda 87
Poznań
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7