Polska Fotografia w Luksemburgu

0
Marta Sinior
1 Październik 2008
Artykuł na: 4-5 minut
W Luksemburgu trwa Festiwal Kultury Polskiej. Jedną z prezentacji stanowi wystawa fotografii czwórki polskich artystów: Piotra Filutowskiego, georii Krawiec, Jagny Olejnikowskiej oraz Jowity Mormul. Ich twórcze interpretacje tematu "miejsca" można oglądać do 5 października 2008 roku.
fot. georgia Krawiec

O wystawie można dowiedzieć się z poniższego tekstu towarzyszącego wystawie:

Stare porzekadło mówi, że Zmiana miejsca, to zmiana przeznaczenia. Próbujemy odnaleźć swoje miejsce, zidentyfikować się, ingerować w nie, kształtować a to miejsce determinuje nas. Czym dla każdego z nas jest "miejsce"? Jest polem naszej eksploracji i eksperymentów, obszarem w którym czujemy się bezpiecznie, gdzie chronimy się przed zgiełkiem świata, jest terenem, gdzie poszukując spokoju znajdujemy czas na refleksję, gdzie możemy marzyć i realizować nasze sny, wyobrażenia, obsesje, jest punktem widokowym, z którego wnikliwie obserwujemy rzeczywistość wokół siebie, spostrzegając i rejestrując wszystko co jest dla nas przejmujące i ważne. Subiektywnie ważne. Fenomen "miejsca" trudno ująć w jedną formułę, ponieważ jest odbierany niezwykle indywidualnie, dla każdego z nas jest czymś innym. Jednocześnie obserwując sposób widzenia i "miejsca" innych ludzi, znajdujemy nową perspektywę i możemy dać się wciągnąć w odmienny świat cudzych przeżyć i fascynacji.

fot. Piotr Filutowski

Świat surrealistycznych wizji, gdzie znikają prawa grawitacji i w wielobarwnej przestrzeni lewitują roześmiane postaci, to świat Piotra Filutowskiego. Przez 10 lat był trenerem kadry juniorów w gimnastyce sportowej w Voralberg (Austria) i to jego wychowankowie właśnie stali się głównymi bohaterami jego zdjęć w serii "FUNfaraffa". Niesamowite, tajemnicze i mroczne fragmenty architektury, okazują się onirycznym obrazem "wizytówki Warszawy", za jaką niektórzy uważają Pałac Kultury i Nauki. W projekcie georgii Krawiec "Pałac - moja miłość" świadczącym o niezwykłej fascynacji autorki i jej podejściu emocjonalnym do tej budowli, zabiegi chemicznej obróbki tonowania przeniosły tę znaną budowlę w fikcyjny świat mistyki.

fot. Jagna Olejnikowska

Jagna Olejnikowska opowiada bardzo historię o oczekiwaniu, poczekalni. Jej postaci wyjęte z codziennej rzeczywistości pozostają na marginesie świata, gdzie jest ich przystanek, przed kolejnym etapem wędrówki, do której powoli dojrzewają. "Przestrzeń intymna" Jowity Mormul jest związana z rodziną i pamięcią. Często nasze wspomnienia po latach zaczynają żyć własnym życiem, ulegają zniekształceniom i przetworzeniom, by z czasem zamienić się w rodzaj mitu, czy "legendy rodzinnej". Przetrwanie chociaż fragmentu czyichś wspomnień może być swoistą namiastką nieśmiertelności, a same opowiadania bywają ciekawsze, niż najlepsze scenariusze.

fot. Jowita Mormul

Piotr Filutowski, georgia Krawiec, Jowita Mormul, Jagna Olejnikowska LuxSfera. Nasze miejsca - moje miejsce
25.09. - 5.10.2008

Centre Culturel de Rencontre
Abbaye de Neumünster
28, rue Münster
L-2160 Luxembourg


Strony festiwalu: www.festival-polonais.lu/pl/
www.polska.lu/portal.php

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
“Inne problemy, potrzeby, marzenia”. Codzienność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka
“Inne problemy, potrzeby, marzenia”. Codzienność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka
Wraz z początkiem sierpnia w Leica 6x7 Gallery Warszawa startuje wystawa fotografa i podróżnika, laureata konkursu DEBUTS 2016, Patryka Bułhaka. “Zamknięte” to...
0
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Reportaż to coraz bardziej popularny trend w fotografii ślubnej. Jeżeli chcielibyście rozwijać się w tym kierunku, zarezerwujcie w swoim kalendarzu datę 20...
0
0
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
Fujifilm rusza z wakacyjną promocją na modele X-T3 i X-T30. Do 22 września, kupując aparat w zestawie z wybranymi szkłami możemy otrzymać 430 zł rabatu.
0
0