Polska Fotografia w Luksemburgu

W Luksemburgu trwa Festiwal Kultury Polskiej. Jedną z prezentacji stanowi wystawa fotografii czwórki polskich artystów: Piotra Filutowskiego, georii Krawiec, Jagny Olejnikowskiej oraz Jowity Mormul. Ich twórcze interpretacje tematu "miejsca" można oglądać do 5 października 2008 roku.
fot. georgia Krawiec

O wystawie można dowiedzieć się z poniższego tekstu towarzyszącego wystawie:

Stare porzekadło mówi, że Zmiana miejsca, to zmiana przeznaczenia. Próbujemy odnaleźć swoje miejsce, zidentyfikować się, ingerować w nie, kształtować a to miejsce determinuje nas. Czym dla każdego z nas jest "miejsce"? Jest polem naszej eksploracji i eksperymentów, obszarem w którym czujemy się bezpiecznie, gdzie chronimy się przed zgiełkiem świata, jest terenem, gdzie poszukując spokoju znajdujemy czas na refleksję, gdzie możemy marzyć i realizować nasze sny, wyobrażenia, obsesje, jest punktem widokowym, z którego wnikliwie obserwujemy rzeczywistość wokół siebie, spostrzegając i rejestrując wszystko co jest dla nas przejmujące i ważne. Subiektywnie ważne. Fenomen "miejsca" trudno ująć w jedną formułę, ponieważ jest odbierany niezwykle indywidualnie, dla każdego z nas jest czymś innym. Jednocześnie obserwując sposób widzenia i "miejsca" innych ludzi, znajdujemy nową perspektywę i możemy dać się wciągnąć w odmienny świat cudzych przeżyć i fascynacji.

fot. Piotr Filutowski

Świat surrealistycznych wizji, gdzie znikają prawa grawitacji i w wielobarwnej przestrzeni lewitują roześmiane postaci, to świat Piotra Filutowskiego. Przez 10 lat był trenerem kadry juniorów w gimnastyce sportowej w Voralberg (Austria) i to jego wychowankowie właśnie stali się głównymi bohaterami jego zdjęć w serii "FUNfaraffa". Niesamowite, tajemnicze i mroczne fragmenty architektury, okazują się onirycznym obrazem "wizytówki Warszawy", za jaką niektórzy uważają Pałac Kultury i Nauki. W projekcie georgii Krawiec "Pałac - moja miłość" świadczącym o niezwykłej fascynacji autorki i jej podejściu emocjonalnym do tej budowli, zabiegi chemicznej obróbki tonowania przeniosły tę znaną budowlę w fikcyjny świat mistyki.

fot. Jagna Olejnikowska

Jagna Olejnikowska opowiada bardzo historię o oczekiwaniu, poczekalni. Jej postaci wyjęte z codziennej rzeczywistości pozostają na marginesie świata, gdzie jest ich przystanek, przed kolejnym etapem wędrówki, do której powoli dojrzewają. "Przestrzeń intymna" Jowity Mormul jest związana z rodziną i pamięcią. Często nasze wspomnienia po latach zaczynają żyć własnym życiem, ulegają zniekształceniom i przetworzeniom, by z czasem zamienić się w rodzaj mitu, czy "legendy rodzinnej". Przetrwanie chociaż fragmentu czyichś wspomnień może być swoistą namiastką nieśmiertelności, a same opowiadania bywają ciekawsze, niż najlepsze scenariusze.

fot. Jowita Mormul

Piotr Filutowski, georgia Krawiec, Jowita Mormul, Jagna Olejnikowska LuxSfera. Nasze miejsca - moje miejsce
25.09. - 5.10.2008

Centre Culturel de Rencontre
Abbaye de Neumünster
28, rue Münster
L-2160 Luxembourg


Strony festiwalu: www.festival-polonais.lu/pl/
www.polska.lu/portal.php

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8