Debiut Darka Cichockiego w Galerii Artinfo.pl

Autor: Marta Sinior

16 Wrzesień 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Galeria Artinfo.pl w Warszawie zaprasza 22 września 2008 roku na pierwszą indywidualną wystawę Darka Cichockiego, tegorocznego absolwenta Warszawskiej Szkoły Fotografii. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 30 monochromatycznych prac, które autor zrealizował na tegorocznych plenerach w Warszawie, Sankt Petersburgu, Tallinie, Płocku, Karolewie. Polecamy.

Darek Cichocki ukończył studia wyższe na kierunku - Administracja. Jest również tegorocznym absolwentem Warszawskiej Szkoły Fotografii (dyplom w pracowni Mariana Schmidta). Na codzień Cichocki łączy uprawianie fotografii z pracą w instytucji finansowej.

fot. Darek Cichocki

Darek Cichocki uprawia fotografię abstrakcyjną. Wykorzystuje zastany obraz rzeczywistości. Oglądając zdjęcia artysty ma się wrażenie, że jeden i tan sam obraz żyje i ukazuje się widzowi za każdym razem na nowo. Cichocki jest dobrym obserwatorem, z dziury w ścianie, z popękanego tynku, z nacieku na murze potrafi wybrać odpowiedni kadr i sfotografować go w ten sposób, że odbiorca zaczyna się zastanawiać czy ogląda kosmiczny pejzaż czy portret tajemniczej postaci. Dzięki temu, że artysta przekształca świat zastany, mamy do czynienia z sytuacją autentyczną, "wymyśloną" przez naturę i tylko lub aż w odpowiednim stopniu zaaranżowaną przez fotografa. Darek Cichocki wykorzystując w swojej twórczości umiejętność dostrzegania obrazów zmieniających się jak w kalejdoskopie, przenosi nas w swój fantastyczny świat skojarzeń. W fotografiach Darka odnajdziemy fantastykę, baśń, delikatność i drapieżność. Cykl prezentowany w Galerii Artinfo w Fabryce Trzciny jest bardzo zróżnicowany, nasycony emocjonalnie, tworzy jakby sinusoidę. Od delikatnych zdjęć, dekoracyjnych, po obrazy smutne, "straszne", wzbudzające negatywne uczucia.

fot. Darek Cichocki

Darek Cichocki uprawia fotografię abstrakcyjną, której tworzywem jest naturalna erozja ziemi, kamienia i metalu. W różnorodności faktur i destrukcyjnych aberracji fotografowanych powierzchni widz odnajdzie intrygujące motywy, pobudzające wyobraźnię brakiem dosłowności. Artysta przyznaje się do inspiracji twórczością Edwarda Westona, Minora White'a i Paula Caponigro. Ważnymi postaciami w życiu artystycznym Darka Cichockiego byli jego profesorowie: Wojciech Prażmowski, Stanisław J. Woś, Grzegorz Przyborek i Marian Schmidt (promotor pracy dyplomowej artysty).

fot. Darek Cichocki

Sam autor mówi o sobie: Odkąd pamiętam zawsze mnie pochłaniało doszukiwanie się ukrytych form i przestrzeni w różnych przedmiotach, wszystko jedno, czy były to drzwi drewnianej szafy, łuszczący się sufit, olejna lamperia, czy cokolwiek innego. Nadawanie rzeczom nowych znaczeń, czy choćby dziwnych funkcjonalności, sprawiało mi dużą satysfakcję. (...) ale to robią wszystkie dzieci, z tą tylko różnicą, że mnie to zostało do dziś. - Darek Cichocki.

Darek Cichocki Fotografia abstrakcyjna

22 września - 12 października 2008
wernisaż wystawy: 22 września 2008 godzina 19

Galeria Artinfo.pl w Fabryce Trzciny
ul. Otwocka 14, Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10