Piękności bez nóg

Morten Traavik, norwseki reżyser i aktor stworzył niezwykłą sesję laureatek niecodziennego konkursu piękności. Kobiety biorące udział w konkursie przeżyły wypadek z miną przeciwpiechotną, tracąc którąś z kończyn. Rezultat sesji zdjęciowej Traavika można zobaczyć w warszawskiej Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.
Morten Traavik stworzył poruszający cykl pod hasłem "Każdy ma prawo być piękny". W ten sposób artysta zwrócił uwagę na problem społeczny mający miejsce w wielu krajach odbudowujących pokój po długotrwałym konflikcie zbrojnym.

W konkursie piękności Miss Landmine udział wzięło 10 Angolskich kobiet. Każda z nich w wyniku wypadku z miną przeciwpiechotną straciła którąś z kończyn. Uczestniczki reprezentują swoją rodzinną prowincję należącą do Angoli - kraju będącego jednym z najbardziej dotkniętych problemem min na świecie. Dla najpiękniejszej kobiety czekała główna nagroda, którą była nowoczesna proteza wyprodukowana przez najlepszą klinikę ortopedyczna Norwegii.

fot. Morten Traavik

Jak napisali organizatorzy wystawy: Projekt ten ma na celu zwrócenie uwagi na tragiczne skutki, jakie miny przeciwpiechotne powodują wśród ludności cywilnej na długo po zakończeniu konfliktu zbrojnego. Stworzony został w sposób odwracający naszą uwagę od powszechnie używanego w mediach obrazu Trzeciego Świata budzącego, często krótkotrwałe, współczucie. Dlatego może wydawać się kontrowersyjny. Głęboko porusza urok i zmysłowość angolskich kobiet sfotografowanych bez ukrywania ich kalectwa. Przemawiają one do nas przede wszystkim jako kobiety piękne i podziwiane, obnoszące się ze swoją dumą i godnością.

W swoich pracach autor podważa powszechne wyobrażenie o perfekcyjnym kobiecym pięknie, skłania odbiorcę do odejścia od stereotypu, w którym osoby niepełnosprawne spychane są na margines społeczny. Czy poprzez piękno można pokazać rzeczywistość ogarniętą wojnami i cierpieniem? Czy sztuka może wpływać na los ludzi niepełnosprawnych? Czy zdjęcie może zmienić postrzeganie świata?

Oto pytania, na które odpowiedzi dostarczyć może właśnie wystawa Mortena Traavika. Wystawa ta jest planowana jako część akcji na rzecz ratyfikacji przez Polskę Konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu (tzw. Konwencji Ottawskiej). Przedsięwzięcie to swoim patronatem objął Ambasador Kanady oraz Ambasador Norwegii, a także działające w Polsce agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNDP, UNICEF,UNHCR)
- materiały organizatora

fot. Morten Traavik

Warszawska ekspozycja w Warszawie planowana jest jako część szerszej akcji organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż i Międzynarodową Kampanią Przeciwko Minom (ICBL) pod patronatem Ambasady Kanady i Norwegii, promującej ratyfikację przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej tzw. Traktatu Ottawskiego o zakazie użycia, produkcji, składowania i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu.


Morten Traavik {BITMiss Landmine]
11.03 - 11.04.2008

Galeria K. Napiórkowskiej - VIVA L'ARTE
Rynek Starego Miasta 19/21/21a, Warszawa

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8