Piękności bez nóg

Morten Traavik, norwseki reżyser i aktor stworzył niezwykłą sesję laureatek niecodziennego konkursu piękności. Kobiety biorące udział w konkursie przeżyły wypadek z miną przeciwpiechotną, tracąc którąś z kończyn. Rezultat sesji zdjęciowej Traavika można zobaczyć w warszawskiej Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.
Morten Traavik stworzył poruszający cykl pod hasłem "Każdy ma prawo być piękny". W ten sposób artysta zwrócił uwagę na problem społeczny mający miejsce w wielu krajach odbudowujących pokój po długotrwałym konflikcie zbrojnym.

W konkursie piękności Miss Landmine udział wzięło 10 Angolskich kobiet. Każda z nich w wyniku wypadku z miną przeciwpiechotną straciła którąś z kończyn. Uczestniczki reprezentują swoją rodzinną prowincję należącą do Angoli - kraju będącego jednym z najbardziej dotkniętych problemem min na świecie. Dla najpiękniejszej kobiety czekała główna nagroda, którą była nowoczesna proteza wyprodukowana przez najlepszą klinikę ortopedyczna Norwegii.

fot. Morten Traavik

Jak napisali organizatorzy wystawy: Projekt ten ma na celu zwrócenie uwagi na tragiczne skutki, jakie miny przeciwpiechotne powodują wśród ludności cywilnej na długo po zakończeniu konfliktu zbrojnego. Stworzony został w sposób odwracający naszą uwagę od powszechnie używanego w mediach obrazu Trzeciego Świata budzącego, często krótkotrwałe, współczucie. Dlatego może wydawać się kontrowersyjny. Głęboko porusza urok i zmysłowość angolskich kobiet sfotografowanych bez ukrywania ich kalectwa. Przemawiają one do nas przede wszystkim jako kobiety piękne i podziwiane, obnoszące się ze swoją dumą i godnością.

W swoich pracach autor podważa powszechne wyobrażenie o perfekcyjnym kobiecym pięknie, skłania odbiorcę do odejścia od stereotypu, w którym osoby niepełnosprawne spychane są na margines społeczny. Czy poprzez piękno można pokazać rzeczywistość ogarniętą wojnami i cierpieniem? Czy sztuka może wpływać na los ludzi niepełnosprawnych? Czy zdjęcie może zmienić postrzeganie świata?

Oto pytania, na które odpowiedzi dostarczyć może właśnie wystawa Mortena Traavika. Wystawa ta jest planowana jako część akcji na rzecz ratyfikacji przez Polskę Konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu (tzw. Konwencji Ottawskiej). Przedsięwzięcie to swoim patronatem objął Ambasador Kanady oraz Ambasador Norwegii, a także działające w Polsce agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNDP, UNICEF,UNHCR)
- materiały organizatora

fot. Morten Traavik

Warszawska ekspozycja w Warszawie planowana jest jako część szerszej akcji organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż i Międzynarodową Kampanią Przeciwko Minom (ICBL) pod patronatem Ambasady Kanady i Norwegii, promującej ratyfikację przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej tzw. Traktatu Ottawskiego o zakazie użycia, produkcji, składowania i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu.


Morten Traavik {BITMiss Landmine]
11.03 - 11.04.2008

Galeria K. Napiórkowskiej - VIVA L'ARTE
Rynek Starego Miasta 19/21/21a, Warszawa

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7