Piękności bez nóg

Morten Traavik, norwseki reżyser i aktor stworzył niezwykłą sesję laureatek niecodziennego konkursu piękności. Kobiety biorące udział w konkursie przeżyły wypadek z miną przeciwpiechotną, tracąc którąś z kończyn. Rezultat sesji zdjęciowej Traavika można zobaczyć w warszawskiej Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.
Morten Traavik stworzył poruszający cykl pod hasłem "Każdy ma prawo być piękny". W ten sposób artysta zwrócił uwagę na problem społeczny mający miejsce w wielu krajach odbudowujących pokój po długotrwałym konflikcie zbrojnym.

W konkursie piękności Miss Landmine udział wzięło 10 Angolskich kobiet. Każda z nich w wyniku wypadku z miną przeciwpiechotną straciła którąś z kończyn. Uczestniczki reprezentują swoją rodzinną prowincję należącą do Angoli - kraju będącego jednym z najbardziej dotkniętych problemem min na świecie. Dla najpiękniejszej kobiety czekała główna nagroda, którą była nowoczesna proteza wyprodukowana przez najlepszą klinikę ortopedyczna Norwegii.

fot. Morten Traavik

Jak napisali organizatorzy wystawy: Projekt ten ma na celu zwrócenie uwagi na tragiczne skutki, jakie miny przeciwpiechotne powodują wśród ludności cywilnej na długo po zakończeniu konfliktu zbrojnego. Stworzony został w sposób odwracający naszą uwagę od powszechnie używanego w mediach obrazu Trzeciego Świata budzącego, często krótkotrwałe, współczucie. Dlatego może wydawać się kontrowersyjny. Głęboko porusza urok i zmysłowość angolskich kobiet sfotografowanych bez ukrywania ich kalectwa. Przemawiają one do nas przede wszystkim jako kobiety piękne i podziwiane, obnoszące się ze swoją dumą i godnością.

W swoich pracach autor podważa powszechne wyobrażenie o perfekcyjnym kobiecym pięknie, skłania odbiorcę do odejścia od stereotypu, w którym osoby niepełnosprawne spychane są na margines społeczny. Czy poprzez piękno można pokazać rzeczywistość ogarniętą wojnami i cierpieniem? Czy sztuka może wpływać na los ludzi niepełnosprawnych? Czy zdjęcie może zmienić postrzeganie świata?

Oto pytania, na które odpowiedzi dostarczyć może właśnie wystawa Mortena Traavika. Wystawa ta jest planowana jako część akcji na rzecz ratyfikacji przez Polskę Konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu (tzw. Konwencji Ottawskiej). Przedsięwzięcie to swoim patronatem objął Ambasador Kanady oraz Ambasador Norwegii, a także działające w Polsce agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNDP, UNICEF,UNHCR)
- materiały organizatora

fot. Morten Traavik

Warszawska ekspozycja w Warszawie planowana jest jako część szerszej akcji organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż i Międzynarodową Kampanią Przeciwko Minom (ICBL) pod patronatem Ambasady Kanady i Norwegii, promującej ratyfikację przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej tzw. Traktatu Ottawskiego o zakazie użycia, produkcji, składowania i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu.


Morten Traavik {BITMiss Landmine]
11.03 - 11.04.2008

Galeria K. Napiórkowskiej - VIVA L'ARTE
Rynek Starego Miasta 19/21/21a, Warszawa

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
0
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4