"Atlas anatomii" według Marzeny Zawojskiej

Warszawska Galeria "Synteza" zaprasza na zamknięcie wystawy Marzeny Zawojskiej zatytułowanej "Atlas anatomii". Finisaż wystawy absolwentki łódzkiej filmówki odbędzie się tuż po Sylwestrze - 3 stycznia 2008 roku o godzinie 19.
Marzena Zawojska urodziła się w 1982 roku w Biłgoraju. Na czas studiów przeniosła się do Krakowa. W 2007 roku uzyskała tytuł magistra sztuki Edukacji Artystycznej w zakresie w Sztuk Plastycznych na Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz obroniła pracę licencjacką z fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Obecnie studiuje realizacje obrazu filmowego, tv i fotografię. Do jej głównych zainteresowań należy fotografia kreacyjna inspirowana medycyną, techniką i postępem cywilizacyjnym oraz video art. Jej celem jest zrealizowanie własny film fabularny.

fot. Marzena Zawojska "Atlas anatomii"

Tak o swoim projekcie "Anatomia ciała" napisała autorka, Marzena Zawojska:

Elektroniczne protezy, chipy, sztuczne organy a nawet soczewki kontaktowe - bez niektórych z tych ludzkich "produktów" nie moglibyśmy żyć i sprawnie funkcjonować. Dodając do tego technikę, komputeryzację i cyfryzację naszej rzeczywistości, wizja przyszłego świata zaczyna niepokoić. Próby stworzenia sztucznej inteligencji wywołują u niektórych myśl o zbudowaniu sztucznego ciała, idealnej maszyny ludzkiej, stworzonej na podobiznę człowieka. Zwolennicy sztucznych ciał - cyborgów, człowieka - maszyny, robota, wierzą, iż są blisko stworzenia raju na ziemi, nieśmiertelnego cyberciała. Najnowszym osiągnięciem chirurgii plastycznej jest przeszczep twarzy. Pacjent otrzymuje w wyniku operacji inną niż znana mu własna twarz. Cieszy mnie fakt, że dzięki takiemu zabiegowi ludzie otrzymują "nowe życie", a niepokoi mnie myśl o jego możliwych skutkach. Co się może stać dzięki takiemu osiągnięciu? Nienaturalnie ukształtowane ciała - rzeźby spod chirurgicznego skalpela to już norma w naszej rzeczywistości.

Jak widać ciała zatem można już zmieniać i kształtować na nowe. Ale czy tylko ciała? Może i nasze umysły ktoś może dopasować i nimi manipulować...
Koncepcja cyborga, czy robota doskonałego inspirowana bywa najczęściej myślą o niedoskonałości ludzkiego ciała, które bardzo łatwo ulega różnorakim uszkodzeniom. Wyobrażenie o myślącej maszynie coraz częściej pojawia się w związku z gwałtownym rozwojem techniki. Powołanie do życia cyborga byłoby więc urzeczywistnieniem tego, o czym wielu z nas marzy. Wzorce niezniszczalnego ludzkiego organizmu, skreślone przez nowoczesność jako nienaukowe (a więc nierzeczywiste), dziś mają szansę na zaistnienie właśnie dzięki nauce i rozwojowi medycyny.
Moje fotograficzne wizje ciała są głównie rezultatem przemyśleń na temat przyszłości człowieka i świata. Tworząc fotografię zastanawiałam do czego doprowadzi rozwój medycyny, techniki czy postęp komputerów.


fot. Marzena Zawojska "Atlas anatomii"

Rozważałam również jak mogą wyglądać nasze ciała za parę, kilkanaście, kilkadziesiąt lat, w jaki sposób będą funkcjonować nasze organizmy i czy są szanse na naszą nieśmiertelność? Może sztuczna inteligencja zaistnieje w naszej codzienności? a jeśli staniemy się cyborgami i nasze organy zostaną połączone z maszyną i "ktoś" lub "coś" zacznie sterować naszym mózgiem, manipulować naszymi myślami? Kim wtedy stanie się człowiek? jak będzie się zachowywał jak będzie wyglądało jego ciało? Czy tak samo jak dzisiaj? Skoro już dziś operacje plastyczne i wszczepianie sztucznych narządów jest możliwe. Co stanie się wkrótce z nami?

W odpowiedzi na te wszystkie pytania, które zadałam sobie zanim przystąpiłam do realizacji pracy powstały fotografie inspirowane myślami dotyczącymi przyszłości...
- tekst, Marzena Zawojska


Marzena Zawojska Anatomia ciała
11.12.2007 - 3.01.2008
finisaż wystawy: 3.01.2008 godzina 19

Galeria "Synteza"
Ul. Ząbkowska 38, Warszawa

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0