"Atlas anatomii" według Marzeny Zawojskiej

Warszawska Galeria "Synteza" zaprasza na zamknięcie wystawy Marzeny Zawojskiej zatytułowanej "Atlas anatomii". Finisaż wystawy absolwentki łódzkiej filmówki odbędzie się tuż po Sylwestrze - 3 stycznia 2008 roku o godzinie 19.
Marzena Zawojska urodziła się w 1982 roku w Biłgoraju. Na czas studiów przeniosła się do Krakowa. W 2007 roku uzyskała tytuł magistra sztuki Edukacji Artystycznej w zakresie w Sztuk Plastycznych na Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz obroniła pracę licencjacką z fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Obecnie studiuje realizacje obrazu filmowego, tv i fotografię. Do jej głównych zainteresowań należy fotografia kreacyjna inspirowana medycyną, techniką i postępem cywilizacyjnym oraz video art. Jej celem jest zrealizowanie własny film fabularny.

fot. Marzena Zawojska "Atlas anatomii"

Tak o swoim projekcie "Anatomia ciała" napisała autorka, Marzena Zawojska:

Elektroniczne protezy, chipy, sztuczne organy a nawet soczewki kontaktowe - bez niektórych z tych ludzkich "produktów" nie moglibyśmy żyć i sprawnie funkcjonować. Dodając do tego technikę, komputeryzację i cyfryzację naszej rzeczywistości, wizja przyszłego świata zaczyna niepokoić. Próby stworzenia sztucznej inteligencji wywołują u niektórych myśl o zbudowaniu sztucznego ciała, idealnej maszyny ludzkiej, stworzonej na podobiznę człowieka. Zwolennicy sztucznych ciał - cyborgów, człowieka - maszyny, robota, wierzą, iż są blisko stworzenia raju na ziemi, nieśmiertelnego cyberciała. Najnowszym osiągnięciem chirurgii plastycznej jest przeszczep twarzy. Pacjent otrzymuje w wyniku operacji inną niż znana mu własna twarz. Cieszy mnie fakt, że dzięki takiemu zabiegowi ludzie otrzymują "nowe życie", a niepokoi mnie myśl o jego możliwych skutkach. Co się może stać dzięki takiemu osiągnięciu? Nienaturalnie ukształtowane ciała - rzeźby spod chirurgicznego skalpela to już norma w naszej rzeczywistości.

Jak widać ciała zatem można już zmieniać i kształtować na nowe. Ale czy tylko ciała? Może i nasze umysły ktoś może dopasować i nimi manipulować...
Koncepcja cyborga, czy robota doskonałego inspirowana bywa najczęściej myślą o niedoskonałości ludzkiego ciała, które bardzo łatwo ulega różnorakim uszkodzeniom. Wyobrażenie o myślącej maszynie coraz częściej pojawia się w związku z gwałtownym rozwojem techniki. Powołanie do życia cyborga byłoby więc urzeczywistnieniem tego, o czym wielu z nas marzy. Wzorce niezniszczalnego ludzkiego organizmu, skreślone przez nowoczesność jako nienaukowe (a więc nierzeczywiste), dziś mają szansę na zaistnienie właśnie dzięki nauce i rozwojowi medycyny.
Moje fotograficzne wizje ciała są głównie rezultatem przemyśleń na temat przyszłości człowieka i świata. Tworząc fotografię zastanawiałam do czego doprowadzi rozwój medycyny, techniki czy postęp komputerów.


fot. Marzena Zawojska "Atlas anatomii"

Rozważałam również jak mogą wyglądać nasze ciała za parę, kilkanaście, kilkadziesiąt lat, w jaki sposób będą funkcjonować nasze organizmy i czy są szanse na naszą nieśmiertelność? Może sztuczna inteligencja zaistnieje w naszej codzienności? a jeśli staniemy się cyborgami i nasze organy zostaną połączone z maszyną i "ktoś" lub "coś" zacznie sterować naszym mózgiem, manipulować naszymi myślami? Kim wtedy stanie się człowiek? jak będzie się zachowywał jak będzie wyglądało jego ciało? Czy tak samo jak dzisiaj? Skoro już dziś operacje plastyczne i wszczepianie sztucznych narządów jest możliwe. Co stanie się wkrótce z nami?

W odpowiedzi na te wszystkie pytania, które zadałam sobie zanim przystąpiłam do realizacji pracy powstały fotografie inspirowane myślami dotyczącymi przyszłości...
- tekst, Marzena Zawojska


Marzena Zawojska Anatomia ciała
11.12.2007 - 3.01.2008
finisaż wystawy: 3.01.2008 godzina 19

Galeria "Synteza"
Ul. Ząbkowska 38, Warszawa

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7