"Portret mojego miasta. Świecie" w Krakowie

Wystawa "Portret mojego miasta. Świecie" autorstwa Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów trafiła do Krakowa. Będzie prezentowana do końca stycznia w krakowskiej Galerii Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości. Projekt jest próbą ukazania oblicza Polaków na przykładzie 27-tysięcznego Świecia - jednego z najstarszych polskich miast.
Wystawa "Portret mojego miasta. Świecie" autorstwa Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów trafiła do Krakowa z okazji urodzin profesora Włodzimierza Roszczynialskiego - pomysłodawcy, założyciela, a od 1995 roku Rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Jak piszą autorzy wystawy, profesor Roszczynialski jest również jednym ze znakomitych ambasadorów Świecia. On sam tak wspomina swoje rodzinne miasto i przyjaciół, których tam poznał: Świecie było dla nas miejscem na ziemi gdzie wierzyliśmy w potęgę przyjaźni, wszechmocnej pomocy, siły jaka daje przynależność do grupy która zwycięży wszystko co stanie na drodze. W tamtych bowiem czasach na Was kończył się horyzont i przekonywaliście mnie, że razem - rozumiejąc się, doceniając i pomagając sobie, na co dzień - możemy zawojować Świecie. Znajdowałem w tym siłę do tego świata, który odsłonił się kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat później.

Krystyna i Edwin Kruszyńscy. Ona - pracowała w rzeźni, cegielni, okresowo w cukrowni, w przedsiębiorstwie budowlanym, hodowała nawet perliczki, z ZEC-u przeszła na rentę. On - był złotą rączką, majstrem i palaczem, od wielu lat na emeryturze. Przez całe życie mieszkali w małym M3 w bloku. Od pięciu lat mieszkają na wsi. Wałkowiska, 2005

Głównym zamierzeniem projektu "Portret mojego miasta. Świecie jest ukazanie oblicza Polaków z początku XXI wieku z perspektywy małego, 27-tysięcznego miasta, jednego z najstarszych miast polskich - ponad 800-letniego Świecia. Na projekt składa się album oraz wystawa fotografii czarno-białej, która po prezentacji w Świeciu w październiku 2006 roku trafiła już do Tczewskiego Centrum Kultury, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, a teraz do Krakowa. W przyszłym roku odwiedzi kolejne polskie miasta, a następnie w 2009 roku Meksyk, USA i Kanadę.

W Polsce Ludowej pójście do wyborów było obowiązkiem obywatelskim, chociaż z wyborów przez lata nic nie wynikało. Dzisiaj w demokratycznej Polsce młodzi ludzie stają przed innym wyborem: zostać czy wyjechać z kraju. Niedziela wyborcza, pierwsza tura wyborów prezydenckich. Marianki, 9 października 2005

Małgorzata i Jerzy Karnasiewicz poznali się w Krakowskim Klubie Fotograficznym, gdzie połączyła ich wspólna pasja - fotografia. Na swoim koncie mają reportażowy cykl Uchwycić życie (1999) oraz industrialny Glinik - fabryczna dzielnica Gorlic (2005). W projektach Portret mojego miasta. Świecie (2006) i Zamek i miasto. Gniew (2006) zmierzyli się z fotografią dokumentalną, podejmując próbę dokonania zapisu codzienności życia miasta.

Karnasiewiczowie są pomysłodawcami i redaktorami autorskich albumów takich jak: Nowa Huta. Okruchy życia i meandry historii (2003), Pejzaż osobisty (2004). Od 7 lat pracują nad drugim albumem z tryptyku o Polsce Spojrzenie na morze. Bałtyk.

Duży Rynek wraz z przylegającymi kamienicami powstał w drugiej połowie XIX wieku, po przenosinach miasta na lewy brzeg Wdy. Wówczas Świecie znajdowało się pod pruskim panowaniem. W czasach PRL-u na rynku noszącym wówczas nazwę plac 1 Maja, stał ,,Pomnik Braterstwa Broni", przedstawiający żołnierza polskiego i radzieckiego. W latach 90. było tu targowisko miejskie. Na zakupy w rynku do niedawna przyjeżdżała spora część świecian. Po wybudowaniu sześciu supermarketów sytuacja diametralnie się zmieniła. Obecnie w rynku skupia się życie towarzyskie. Na ławeczkach wygrzewają się emeryci, pod parasolami spotyka się młodzież. Mirosław Kruczkowski ze swoją ulubienicą Korą. Duży Rynek, 2005


Portret mojego miasta. Świecie
Termin: 01.12.2007 - 31.01.2008

Galeria Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości
ul. Armii Krajowej 4, Kraków
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1