"Portret mojego miasta. Świecie" w Krakowie

Wystawa "Portret mojego miasta. Świecie" autorstwa Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów trafiła do Krakowa. Będzie prezentowana do końca stycznia w krakowskiej Galerii Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości. Projekt jest próbą ukazania oblicza Polaków na przykładzie 27-tysięcznego Świecia - jednego z najstarszych polskich miast.
Wystawa "Portret mojego miasta. Świecie" autorstwa Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów trafiła do Krakowa z okazji urodzin profesora Włodzimierza Roszczynialskiego - pomysłodawcy, założyciela, a od 1995 roku Rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Jak piszą autorzy wystawy, profesor Roszczynialski jest również jednym ze znakomitych ambasadorów Świecia. On sam tak wspomina swoje rodzinne miasto i przyjaciół, których tam poznał: Świecie było dla nas miejscem na ziemi gdzie wierzyliśmy w potęgę przyjaźni, wszechmocnej pomocy, siły jaka daje przynależność do grupy która zwycięży wszystko co stanie na drodze. W tamtych bowiem czasach na Was kończył się horyzont i przekonywaliście mnie, że razem - rozumiejąc się, doceniając i pomagając sobie, na co dzień - możemy zawojować Świecie. Znajdowałem w tym siłę do tego świata, który odsłonił się kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat później.

Krystyna i Edwin Kruszyńscy. Ona - pracowała w rzeźni, cegielni, okresowo w cukrowni, w przedsiębiorstwie budowlanym, hodowała nawet perliczki, z ZEC-u przeszła na rentę. On - był złotą rączką, majstrem i palaczem, od wielu lat na emeryturze. Przez całe życie mieszkali w małym M3 w bloku. Od pięciu lat mieszkają na wsi. Wałkowiska, 2005

Głównym zamierzeniem projektu "Portret mojego miasta. Świecie jest ukazanie oblicza Polaków z początku XXI wieku z perspektywy małego, 27-tysięcznego miasta, jednego z najstarszych miast polskich - ponad 800-letniego Świecia. Na projekt składa się album oraz wystawa fotografii czarno-białej, która po prezentacji w Świeciu w październiku 2006 roku trafiła już do Tczewskiego Centrum Kultury, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, a teraz do Krakowa. W przyszłym roku odwiedzi kolejne polskie miasta, a następnie w 2009 roku Meksyk, USA i Kanadę.

W Polsce Ludowej pójście do wyborów było obowiązkiem obywatelskim, chociaż z wyborów przez lata nic nie wynikało. Dzisiaj w demokratycznej Polsce młodzi ludzie stają przed innym wyborem: zostać czy wyjechać z kraju. Niedziela wyborcza, pierwsza tura wyborów prezydenckich. Marianki, 9 października 2005

Małgorzata i Jerzy Karnasiewicz poznali się w Krakowskim Klubie Fotograficznym, gdzie połączyła ich wspólna pasja - fotografia. Na swoim koncie mają reportażowy cykl Uchwycić życie (1999) oraz industrialny Glinik - fabryczna dzielnica Gorlic (2005). W projektach Portret mojego miasta. Świecie (2006) i Zamek i miasto. Gniew (2006) zmierzyli się z fotografią dokumentalną, podejmując próbę dokonania zapisu codzienności życia miasta.

Karnasiewiczowie są pomysłodawcami i redaktorami autorskich albumów takich jak: Nowa Huta. Okruchy życia i meandry historii (2003), Pejzaż osobisty (2004). Od 7 lat pracują nad drugim albumem z tryptyku o Polsce Spojrzenie na morze. Bałtyk.

Duży Rynek wraz z przylegającymi kamienicami powstał w drugiej połowie XIX wieku, po przenosinach miasta na lewy brzeg Wdy. Wówczas Świecie znajdowało się pod pruskim panowaniem. W czasach PRL-u na rynku noszącym wówczas nazwę plac 1 Maja, stał ,,Pomnik Braterstwa Broni", przedstawiający żołnierza polskiego i radzieckiego. W latach 90. było tu targowisko miejskie. Na zakupy w rynku do niedawna przyjeżdżała spora część świecian. Po wybudowaniu sześciu supermarketów sytuacja diametralnie się zmieniła. Obecnie w rynku skupia się życie towarzyskie. Na ławeczkach wygrzewają się emeryci, pod parasolami spotyka się młodzież. Mirosław Kruczkowski ze swoją ulubienicą Korą. Duży Rynek, 2005


Portret mojego miasta. Świecie
Termin: 01.12.2007 - 31.01.2008

Galeria Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości
ul. Armii Krajowej 4, Kraków
Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!