"Portret mojego miasta. Świecie" w Krakowie

Wystawa "Portret mojego miasta. Świecie" autorstwa Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów trafiła do Krakowa. Będzie prezentowana do końca stycznia w krakowskiej Galerii Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości. Projekt jest próbą ukazania oblicza Polaków na przykładzie 27-tysięcznego Świecia - jednego z najstarszych polskich miast.
Wystawa "Portret mojego miasta. Świecie" autorstwa Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów trafiła do Krakowa z okazji urodzin profesora Włodzimierza Roszczynialskiego - pomysłodawcy, założyciela, a od 1995 roku Rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Jak piszą autorzy wystawy, profesor Roszczynialski jest również jednym ze znakomitych ambasadorów Świecia. On sam tak wspomina swoje rodzinne miasto i przyjaciół, których tam poznał: Świecie było dla nas miejscem na ziemi gdzie wierzyliśmy w potęgę przyjaźni, wszechmocnej pomocy, siły jaka daje przynależność do grupy która zwycięży wszystko co stanie na drodze. W tamtych bowiem czasach na Was kończył się horyzont i przekonywaliście mnie, że razem - rozumiejąc się, doceniając i pomagając sobie, na co dzień - możemy zawojować Świecie. Znajdowałem w tym siłę do tego świata, który odsłonił się kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat później.

Krystyna i Edwin Kruszyńscy. Ona - pracowała w rzeźni, cegielni, okresowo w cukrowni, w przedsiębiorstwie budowlanym, hodowała nawet perliczki, z ZEC-u przeszła na rentę. On - był złotą rączką, majstrem i palaczem, od wielu lat na emeryturze. Przez całe życie mieszkali w małym M3 w bloku. Od pięciu lat mieszkają na wsi. Wałkowiska, 2005

Głównym zamierzeniem projektu "Portret mojego miasta. Świecie jest ukazanie oblicza Polaków z początku XXI wieku z perspektywy małego, 27-tysięcznego miasta, jednego z najstarszych miast polskich - ponad 800-letniego Świecia. Na projekt składa się album oraz wystawa fotografii czarno-białej, która po prezentacji w Świeciu w październiku 2006 roku trafiła już do Tczewskiego Centrum Kultury, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, a teraz do Krakowa. W przyszłym roku odwiedzi kolejne polskie miasta, a następnie w 2009 roku Meksyk, USA i Kanadę.

W Polsce Ludowej pójście do wyborów było obowiązkiem obywatelskim, chociaż z wyborów przez lata nic nie wynikało. Dzisiaj w demokratycznej Polsce młodzi ludzie stają przed innym wyborem: zostać czy wyjechać z kraju. Niedziela wyborcza, pierwsza tura wyborów prezydenckich. Marianki, 9 października 2005

Małgorzata i Jerzy Karnasiewicz poznali się w Krakowskim Klubie Fotograficznym, gdzie połączyła ich wspólna pasja - fotografia. Na swoim koncie mają reportażowy cykl Uchwycić życie (1999) oraz industrialny Glinik - fabryczna dzielnica Gorlic (2005). W projektach Portret mojego miasta. Świecie (2006) i Zamek i miasto. Gniew (2006) zmierzyli się z fotografią dokumentalną, podejmując próbę dokonania zapisu codzienności życia miasta.

Karnasiewiczowie są pomysłodawcami i redaktorami autorskich albumów takich jak: Nowa Huta. Okruchy życia i meandry historii (2003), Pejzaż osobisty (2004). Od 7 lat pracują nad drugim albumem z tryptyku o Polsce Spojrzenie na morze. Bałtyk.

Duży Rynek wraz z przylegającymi kamienicami powstał w drugiej połowie XIX wieku, po przenosinach miasta na lewy brzeg Wdy. Wówczas Świecie znajdowało się pod pruskim panowaniem. W czasach PRL-u na rynku noszącym wówczas nazwę plac 1 Maja, stał ,,Pomnik Braterstwa Broni", przedstawiający żołnierza polskiego i radzieckiego. W latach 90. było tu targowisko miejskie. Na zakupy w rynku do niedawna przyjeżdżała spora część świecian. Po wybudowaniu sześciu supermarketów sytuacja diametralnie się zmieniła. Obecnie w rynku skupia się życie towarzyskie. Na ławeczkach wygrzewają się emeryci, pod parasolami spotyka się młodzież. Mirosław Kruczkowski ze swoją ulubienicą Korą. Duży Rynek, 2005


Portret mojego miasta. Świecie
Termin: 01.12.2007 - 31.01.2008

Galeria Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości
ul. Armii Krajowej 4, Kraków
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4