Nowe Jeruzalem Marty Deskur

W najnowszym projekcie Marty Deskur realizowanym w Galerii Starmach udział wzięło kilkunastu znanych i nieznanych artystów, kuratorów i pisarzy, którzy wcielili się w postacie czternastu Apostołów. Otwarcie wystawy zatytułowanej "Nowe Jeruzalem" odbędzie się jutro, 30 października 2007 roku w krakowskiej Galerii Starmach, a podczas wernisażu zostanie wykonany utwór Marcina Krzyżanowskiego "Traktat o rozesłaniu na dźwięki basowe i podstawowe dopełnienia" w wykonaniu: Edee Dee (DJ/MC-sounds), Michała Gorczyca (computer sounds) i Marca Krzy (electric cello).
Marta Deskur urodziła się w 1962 roku w Krakowie. W latach 1983-88 studiowała w Ecole des Beaux-Art i w Aix-en-Provence we Francji. Jej twórczość w latach 80-tych oscylowała w zakresie malarstwa, natomiast w ciągu ostatnich lat w jej praktyce dominuje fotografia i wideo.

Prace Marty Deskur znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" w Warszawie, Museum Bochum (Niemcy), Sonje Museum of Contemporary Arts Collection (Korea), Galerii "Potocka" w Krakowie oraz w Galerii Arsenał w Białymstoku.

fot. Marta Deskur "Nowe Jeruzalem"

O Nowym Jeruzalem Marty Deskur napisała kuratorka wystawy Anna Grajewska:

Artystka zaprosiła kilkunastu znanych i nieznanych artystów, kuratorów i pisarzy aby wcielili się w postaci czternastu Apostołów. Dlaczego czternastu? Zwyczajowo mówi się o Dwunastu zapominając o św. Macieju, którego po upadku Judasza wybrali pozostali Apostołowie oraz św. Pawle zwanym Apostołem Narodów powołanym przez Chrystusa po zmartwychwstaniu.

Chrześcijańska ikonografia posiada dwa źródła. Pierwszym jest wielowiekowa tradycja obrazowania boskiego panteonu w sztuce greckiej i rzymskiej, drugim Nowy Testament i teksty apokryficzne. Deskur analizując te źródła szczególnie interesuje się tymi elementami, które zostały z niej wyparte jak fakt, iż zarówno Chrystus jak i apostołowie byli Żydami czy też, że faktyczna liczba wszystkich Apostołów to czternaście a nie dwanaście.

Artystka prowadzi przewrotną grę z chrześcijańską tradycją stawiając się w roli Chrystusa i powołując na apostołów mężczyzn ze swojego otoczenia działających w świecie sztuki. Deskur podobnie jak Alanis Morissette w filmie Kevina Smitha Dogma przebiera się za Boga i "wybiera" na św. Piotra - Marcina Maciejowskiego, św. Pawła - Piotra Lutyńskiego, św. Jana - Wilhelma Sasnala, św. Andrzeja - Andrzeja Szczepaniaka , św. Bartłomieja - Grzegorza Sztwiertnie, św. Jude Tadeusza - Sebastiana Cichockiego, św. Jakuba Młodszego - Krzysztofa Kaczmarka, św. Szymona Gorliwego - Wojtka Kule, św. Macieja - Xawerego Wolskiego vel xavimodo, św. Jakuba Starszego - Łukasza Skąpskiego, św. Filipa - Mikołaja Sodzańskiego, św. Mateusza Ewangelistę - Sławomira Shuty, św. Tomasza - Rafała Bujnowskiego i Judasza - Bartka Materkę.

Wszyscy biorący udział w projekcie sfotografowani są w swoich codziennych ubraniach, z wpiętymi pejsami i współczesnymi odpowiednikami tradycyjnych atrybutów. Deskur zdecydowała się na duże wydruki komputerowe ( 100cm x 200cm ) naklejone na przeźroczystą plexi tworząc tym samym efekt zbliżony do kościelnych witraży. Stojący w łuku niczym w kościelnej absydzie współcześni "wysłannicy", bo to w dosłownym tłumaczeniu z greckiego pierwotnie oznaczało słowo apostoł, śmiało patrzą w obiektyw.


fot. Marta Deskur "Nowe Jeruzalem"

Czternastu Apostołom towarzyszy remake obrazu Egona Schielego z 1912 roku pt. "Kardynał i zakonnica", w którym udział wzięła sama artystka wraz z Andrzejem Starmachem oraz wizerunki Czterech Cnót Kardynalskich: Wstrzemięźliwości, Roztropności, Hartu i Sprawiedliwości. Do fotografii Cnót Kardynalskich zapozowały cztery zaprzyjaźnione z artystką kobiety związane ze światem sztuki. Podobnie jak Apostołowie taki i Cnoty widzimy w codziennych ubraniach z odpowiednimi dla każdej z nich charakterystycznymi atrybutami.

Ostatnim elementem wystawy jest praca video zatytułowana "Pocałunek Judasza". Deskur wykorzystała dwuznaczność słowa "judasz", które w języku polskim oznacza zarówno tzw. wizjer umożliwiający sprawdzenie/podglądniecie kto stoi po drugiej stronie drzwi jak i imię jednego z biblijnych Apostołów. Projekcja odbywa się w trzech kołach rzuconych na czarną ścianę. Widzowie stają się świadkami sensualno-ironicznej opowieści o parze nastolatków, ich pierwszych kłótniach i pocałunku.

Wystawa Marty Deskur Nowe Jeruzalem jest obrazem ziemskiej fazy artystycznego królestwa. Jest to pół żartem pół serio opowiadana historia o bohaterach i bohaterkach polskiego świata artystycznego, jego atmosferze i lokalnym kolorycie.
- Anna Grajewska


Marta Deskur Nowe Jeruzalem
31.10 - 15.12.2007
Wernisaż wystawy: 30 października 2007 godzina 18

Galeria Starmach
ul. Węgierska 5, Kraków
email:
galeria@starmach.eu
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0