"Mały Książę" w wersji Piotra Filutowskiego

W najbliższą środę, 26 września 2007 roku w warszawskiej Galerii Obok ZPAF nastąpi otwarcie wystawy prac absolwenta Akademii Fotografii - Piotra Filutowskiego. Zdjęcia, które zostaną zaprezentowane stanowią fotograficzną wersję znanej bajki dla dzieci "Mały Książe" francuskiego pisarza Antoinego de Saint-Exupery'ego. Podobnie jak książka, fotografie mogą przypaść do gustu także dorosłym.
"Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeśli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie: Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle? Oni spytają was: Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?" - Antoine de Saint-Exupery

Piotr Filutowski (1969) od 18 lat mieszka i pracuje w Austrii. Absolwent Akademii Fotografii w Warszawie. Jego fotografie zdobyły liczne wyróżnienia w konkursach m.in.: Warszawska Jesień Fotograficzna, Festiwal Fotografii Artystycznej, "Znajdź Paryż w Warszawie" i innych. Zdjęcia Filutowskiego można było zobaczyć w pismach branżowych takich jak: "Fotografia Cyfrowa" i "Foto". Na codzień Piotr Filutowski pracuje jako fotograf.

Galeria internetowa Piotra Filutowskiego mieści się pod adresem: www.burkinafazo.com.

fot. Piotr Filutowski z cyklu "Mały Książę"

Poniżej publikujemy tekst towarzyszący wystawie dostarczony przez organizatorów:

Dla osób z zacięciem analitycznym styk dwu różnych dziedzin sztuki rodzi zawsze pytania o wzajemny wpływ, implikacje i nową jakość jaka powstaje z tego zderzenia. Podobnie jest z prezentowanym w Galerii projektem Piotra Filutowskiego. Z jednej strony mamy fotograficzną formę - z drugiej literaturę, która rządzi się własnymi prawami i obrosła swoją własną historią różnych interpretacji. "Mały Książę" to przepiękna alegoryczna opowieść o miłości, przyjaźni, potrzebie opieki i o wszystkich innych podstawowych prawdach dotyczących życia odkrywanych oczami małego chłopca. Świat tej książki mimo prawdziwych problemów i stawianych w niej pytań jest krainą baśniową, nierealną w opisach scenerii i poszczególnych zdarzeń. Autor projektu musiał więc wykazać się kunsztem i pomysłowością na przedstawienie scen i ważnych sytuacji zawartych w książce. Piotr był jednocześnie scenarzystą, reżyserem i autorem zdjęć. Mimo tak rozległego pola do twórczej interpretacji, gdzie każdy szczegół mógł wpłynąć na odbiór całości, nie znajdziemy tu niczego, co byłoby zbędnym i nie pasującym. Użyta optyka, sposób kadrowania - szczególnie w portretach "Małego Księcia", zabawy z kolorem, crossy odrealniają otoczenie i bohaterów zdjęć zbliżając nastrój do literackiego pierwowzoru. Duży wpływ miał na to sposób pracy autora. Wszystkie sceny były wcześniej planowane, czy wręcz rysowane. Ta drobiazgowość realizacji przyniosła bardzo dobre końcowe rezultaty, zresztą dla wszystkich osób biorących udział w tym projekcie była to również po prostu świetna zabawa.
Tą pogodę, radość emanującą z postaci, zabawę grą przed obiektywem widać na tych zdjęciach, dzięki czemu te fotografie zyskują na ekspresji i sile oddziaływania na widza.


fot. Piotr Filutowski z cyklu "Mały Książę"

Osobiście cieszy mnie również fakt, że poszukując sposobu na uzyskanie baśniowego nastroju Piotr nie uciekał się do niepotrzebnych komputerowych sztuczek. Oglądając wystawę na zdjęciach widzimy fragmenty architektury, bloki, drzewa, chodniki, czyli elementy, które osadzają akcję w naszej codziennej "za okiennej" rzeczywistości. Ten zabieg powoduje, że to co widzimy, staje się nam w jakiś sposób bliższe i bardziej prawdopodobne.

Jedynym elementem, w który zaingerował autor jest kolor. Piotr uzyskał widoczne efekty przy wsparciu komputera i programów graficznych. Pracując klasycznie trudno by było autorowi dokonywać desaturacji tylko w wybranych fragmentach zdjęcia, podmieniać wzajemnie barwy, korygować kontrasty i natężenia. Pozostałe elementy jak ciasne kadry, przeskalowania i zabawy z perspektywą, stosowanie skrótów to klasyka fotograficznego warsztatu, której komputer już nie zastąpi. Całość wystawy jest bardzo spójna i sugestywna w odbiorze stanowiąc świetny przykład nowych możliwości interpretacji powszechnie znanego utworu.
- tekst autorstwa Anny Wolskiej, kurator Galerii Obok ZPAF


Piotr Filutowski Mały Książę
28.09 - 18.10.2007
wernisaż wystawy: 26 września 2007 godzina 19

Galerii Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa

 
Komentarze
Polecane artykuły
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0
Panasonic Lumix LX100 II - zdjęcia przykładowe
10 Wrz 2018
Podczas dzisiejszej wizyty w siedzibie firmy, mieliśmy okazję bliżej zaznajomić się w drugą generacją uniwersalnego kompaktu opartego o matrycę 4/3. Zobaczcie, jak Panasonic Lumix LX100 II radzi sobie w praktyce.
0
Tenba Air Case Attaché 2214W - test walizki
10 Wrz 2018
Walizki na sprzęt fotograficzny to świetna alternatywa dla dużych plecaków i toreb. Sprawdziłem w praktyce jedną z ciekawszych walizek tego typu na rynku, czyli Tenba Air Case Attaché 2214W.
0