Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

"Mały Książę" w wersji Piotra Filutowskiego

0

Autor: Marta Sinior

24 Wrzesień 2007
Artykuł na: 6-9 minut
W najbliższą środę, 26 września 2007 roku w warszawskiej Galerii Obok ZPAF nastąpi otwarcie wystawy prac absolwenta Akademii Fotografii - Piotra Filutowskiego. Zdjęcia, które zostaną zaprezentowane stanowią fotograficzną wersję znanej bajki dla dzieci "Mały Książe" francuskiego pisarza Antoinego de Saint-Exupery'ego. Podobnie jak książka, fotografie mogą przypaść do gustu także dorosłym.

"Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeśli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie: Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle? Oni spytają was: Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?" - Antoine de Saint-Exupery

Piotr Filutowski (1969) od 18 lat mieszka i pracuje w Austrii. Absolwent Akademii Fotografii w Warszawie. Jego fotografie zdobyły liczne wyróżnienia w konkursach m.in.: Warszawska Jesień Fotograficzna, Festiwal Fotografii Artystycznej, "Znajdź Paryż w Warszawie" i innych. Zdjęcia Filutowskiego można było zobaczyć w pismach branżowych takich jak: "Fotografia Cyfrowa" i "Foto". Na codzień Piotr Filutowski pracuje jako fotograf.

Galeria internetowa Piotra Filutowskiego mieści się pod adresem: www.burkinafazo.com.

fot. Piotr Filutowski z cyklu "Mały Książę"

Poniżej publikujemy tekst towarzyszący wystawie dostarczony przez organizatorów:

Dla osób z zacięciem analitycznym styk dwu różnych dziedzin sztuki rodzi zawsze pytania o wzajemny wpływ, implikacje i nową jakość jaka powstaje z tego zderzenia. Podobnie jest z prezentowanym w Galerii projektem Piotra Filutowskiego. Z jednej strony mamy fotograficzną formę - z drugiej literaturę, która rządzi się własnymi prawami i obrosła swoją własną historią różnych interpretacji. "Mały Książę" to przepiękna alegoryczna opowieść o miłości, przyjaźni, potrzebie opieki i o wszystkich innych podstawowych prawdach dotyczących życia odkrywanych oczami małego chłopca. Świat tej książki mimo prawdziwych problemów i stawianych w niej pytań jest krainą baśniową, nierealną w opisach scenerii i poszczególnych zdarzeń. Autor projektu musiał więc wykazać się kunsztem i pomysłowością na przedstawienie scen i ważnych sytuacji zawartych w książce. Piotr był jednocześnie scenarzystą, reżyserem i autorem zdjęć. Mimo tak rozległego pola do twórczej interpretacji, gdzie każdy szczegół mógł wpłynąć na odbiór całości, nie znajdziemy tu niczego, co byłoby zbędnym i nie pasującym. Użyta optyka, sposób kadrowania - szczególnie w portretach "Małego Księcia", zabawy z kolorem, crossy odrealniają otoczenie i bohaterów zdjęć zbliżając nastrój do literackiego pierwowzoru. Duży wpływ miał na to sposób pracy autora. Wszystkie sceny były wcześniej planowane, czy wręcz rysowane. Ta drobiazgowość realizacji przyniosła bardzo dobre końcowe rezultaty, zresztą dla wszystkich osób biorących udział w tym projekcie była to również po prostu świetna zabawa.
Tą pogodę, radość emanującą z postaci, zabawę grą przed obiektywem widać na tych zdjęciach, dzięki czemu te fotografie zyskują na ekspresji i sile oddziaływania na widza.

fot. Piotr Filutowski z cyklu "Mały Książę"

Osobiście cieszy mnie również fakt, że poszukując sposobu na uzyskanie baśniowego nastroju Piotr nie uciekał się do niepotrzebnych komputerowych sztuczek. Oglądając wystawę na zdjęciach widzimy fragmenty architektury, bloki, drzewa, chodniki, czyli elementy, które osadzają akcję w naszej codziennej "za okiennej" rzeczywistości. Ten zabieg powoduje, że to co widzimy, staje się nam w jakiś sposób bliższe i bardziej prawdopodobne.

Jedynym elementem, w który zaingerował autor jest kolor. Piotr uzyskał widoczne efekty przy wsparciu komputera i programów graficznych. Pracując klasycznie trudno by było autorowi dokonywać desaturacji tylko w wybranych fragmentach zdjęcia, podmieniać wzajemnie barwy, korygować kontrasty i natężenia. Pozostałe elementy jak ciasne kadry, przeskalowania i zabawy z perspektywą, stosowanie skrótów to klasyka fotograficznego warsztatu, której komputer już nie zastąpi. Całość wystawy jest bardzo spójna i sugestywna w odbiorze stanowiąc świetny przykład nowych możliwości interpretacji powszechnie znanego utworu.
- tekst autorstwa Anny Wolskiej, kurator Galerii Obok ZPAF

Piotr Filutowski Mały Książę

28.09 - 18.10.2007
wernisaż wystawy: 26 września 2007 godzina 19

Galerii Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
2
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
3
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0
Powiązane artykuły